Jānis Bordāns, tieslietu ministrs
Tieslietu ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu “Par Ziemassvētku dievkalpojumu translāciju komerciālajos medijos nodrošināšanu”, ar mērķi ārkārtējās situācijas laikā aizsargāt sabiedrības veselību, samazinot inficēšanās risku ar Covid-19.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2020.gada 6.decembra rīkojumu Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” (turpmāk – Rīkojums) valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, paredzot būtiskus ierobežojumus kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Turklāt epidemioloģiskā situācija prasa arvien radikālākus paņēmienus cīņā ar pandēmiju. Taču Ziemassvētku laiks ir īpašs laiks, kad visas pasaules kristieši gatavojas Jēzus Kristus dzimšanas svētkiem, kas ir klusuma, miera un zināmu pārdomu laiks. Parasti šie svētki Latvijas dievnamos pulcē plašas sabiedrības masas, kas skaitliski pārsniedz aktīvo ikdienas dievlūdzēju skaitu. Tomēr pandēmija un ārkārtējā situācija ievieš nenovēršamas korekcijas arī šajā tradīcijā.
Ziemassvētki ir viens no svarīgākajiem notikumiem ticīgo dzīvē, kas simbolizē jaunu dzīvību, cerību un ticību. Ziemassvētku un Jaunā gada svinību datumi lielākajās Latvijas tradicionālajās konfesijās atšķiras, tomēr ikvienai reliģiskajai organizācijai un ikvienam ticīgajam būtiskākā svētku sastāvdaļa ir dievkalpojums. Ziemassvētku svinību datums – 24.decembris (vai arī 6.janvāris pareizticīgajiem un vecticībniekiem) – nevar tikt pārcelts.
Lai rūpētos par sabiedrības veselības drošību un mazinātu inficēšanās risku ar Covid-19, ārkārtējās situācijas laikā ir noteikti stingri pulcēšanās ierobežojumi, kas skar arī pulcēšanos uz dievkalpojumiem visos Latvijas dievnamos. Lai arī dievnami nav slēgti, šobrīd vairāku reliģisko organizāciju pārstāvji reliģiskās darbības veikšanai izmanto dažādas tehnoloģijas, piemēram, nodrošina dievkalpojumu tiešraidi interneta vidē. Tādēļ reliģiskās organizācijas laika periodā no 2020.gada 19. līdz 26.decembrim un no 2021.gada 6. līdz 7.janvārim (atkarībā no Ziemassvētku svinēšanas laika) aicina iedzīvotājus palikt savās mājās un piedalīties svētku dievkalpojumos attālināti, tostarp, izmantojot internetu, televīziju un radio starpniecību. Tomēr ne visi ticīgie var piedalīties dievkalpojumos attālināti, izmantojot modernās tehnoloģijas, tādēļ ļoti būtiski ir nodrošināt tradicionālo konfesiju dievkalpojumu translāciju Latvijas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, proti, televīzijā un radio.
Esošās valsts dotācijas ietvaros VSIA “Latvijas Televīzija” plāno nodrošināt tikai tradicionālās translācijas: 24. decembrī plkst. 18.20 Ziemassvētku dievkalpojuma tiešraidi no Doma baznīcas, kā arī īpaši ierakstītos dažādu kristīgo konfesiju bīskapu apsveikumus Ziemassvētkos (kopā 16 minūtes). 24. un 25.decembrī paredzētas 2 translācijas no Vatikāna.
Pareizticīgo ziemassvētkos – 6.janvārī (parasti ap 23.50) – plānots pārraidīt Kristus Piedzimšanas svētku dievkalpojumu tiešraidē no Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles.
Līdz ar to sadarbībā ar komerciālo mediju pārstāvjiem būtu apzināmas iespējas nodrošināt raidlaikus lielākam skaitam dievkalpojumu translācijām, piešķirot tām arī valsts budžeta līdzekļus. Tā kā šobrīd vēl tiek apzinātas mediju iespējas atrast ētera laikus un tehniskās iespējas sadarbībā ar reliģiskajām organizācijām nodrošināt svētku dievkalpojumu translācijas, precīzais nepieciešamais finansiālais valsts atbalsts nav nosakāms.
Tomēr, veicot provizoriskus aprēķinus sadarbībā ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (turpmāk – NEPLP), ir apzinātas vajadzības un piedāvājumi (TM Informatīvo ziņojumu skat. ŠEIT):
Kopumā summa atkarīga no pasākumu skaita un ilguma, aptuvenās aplēses liecina, ka LNG apmērs nepārsniedz 36 800 eiro + PVN. Turklāt šobrīd biedrība “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” sadarbībā ar reliģiskajām savienībām (baznīcām) organizē sarunas ar medijiem un plašsaziņas raidītājiem, lai sastādītu grafiku, aptverot dievkalpojumu tiešraides visās tradicionālajās konfesijās. Tādēļ summa ir norādīta indikatīvi.
Svētku dievkalpojums ir fundamentāla kristīgās baznīcas teoloģijas daļa, kas ir pastāvējusi gadsimtiem ilgi, un ir neatņemama Ziemassvētku sastāvdaļa, kuru nepieciešams saglabāt arī izaicinājumiem pilnajā 2020.gadā.
Uzsverams, ka krīzes laikā iedzīvotājiem it īpaši nepieciešams atbalsts un garīgā palīdzība, ko sniedz reliģiskās organizācijas, tāpat kā šajā laikā ir svarīgi drošības apsvērumu dēļ sniegt ticīgajiem iespēju svinēt kopā (tiešraidē) – katram paliekot savās mājās.
Reliģiskās organizācijas visā šajā pandēmijas laikā ir saglabājušas lojalitāti valdības lēmumiem un ir sniegušas un arī turpina sniegt iedzīvotājiem ļoti nepieciešamo garīgās aprūpes atbalstu, kā arī aicina iedzīvotājus palikt savās mājās un piedalīties dievkalpojumos attālināti, tostarp, izmantojot internetu, televīzijas un radio starpniecību.
Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām atbalstīt valsts budžeta finansējuma piešķiršanu, nodrošinot reliģisko organizāciju dievkalpojumu translāciju komerciālajos medijos, uzdodot Tieslietu ministrijai līdz 2021.gada 20.janvārim iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā rīkojuma projektu par līdzekļu piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem biedrībai “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” ne vairāk kā 44 528 euro, lai nodrošinātu Ziemassvētku dievkalpojumu translāciju komerciālajos medijos, atļaujot Tieslietu ministrijai slēgt dotāciju līgumu ar biedrību “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” pēc attiecīgo valsts budžeta līdzekļu piešķiršanas. Atbalstīt to, ka ierobežotā laika dēļ minēto pasākumu īstenošanai nepieciešama vienkāršota sistēma pakalpojuma sniedzēju izvēlē un sniegto pakalpojumu piešķirtā finansējuma apgūšanai, proti, nerīkojot iepirkuma konkursu, bet apmaksājot konkrētā medija izrakstītu rēķinu saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar reliģisko organizāciju, kam pievienots pieņemšanas-nodošanas akts par sniegto pakalpojumu. Pieņemt zināšanai, ka biedrība “Latvijas Raidorganizāciju asociācija” sadarbībā ar reliģiskajām savienībām (baznīcām) organizē sarunas ar medijiem un plašsaziņas raidītājiem, lai sastādītu grafiku, aptverot dievkalpojumu tiešraides visās tradicionālajās konfesijās, attiecīgi par to samaksājot pēc fakta no piešķirtajiem līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem šim mērķim 2021.gadā.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Lai neuztraucas. Es varu to straumēm ar Youtubes palīdzību 24h. diennaktī.Ne tikai katoļu,kuri Bordāna k- gan pa prātam, bet savus-Luterāņu un arī Pareizticīgos īpaši. Tā kā citu neko es neklausās, varu ar to padalīties.🤗
Krustnešu biznesa lobijs.
Vai tas piedienas pie varas esošiem?
Laikam jau tie uzskata, ka tie drīkst visu, kas vien tiem labpatīk un ko savējie čomi pasūtījuši, kā jau ierasts, pat Satversmi grozīt tiem par labu.
Tikpat kā to pārkāpt un uzspļaut tai, kad jāpārkāpj tautas tiesības, tās ierobežojot, ieviešot TOTALITĀRISMA DIKTATŪRU, lai pakalpotu bez ierobežojumiem izķēzāmo kredītu devējiem.
Ne jau visi. Daļa no viņiem ir arī tāda-jā, tur es piekrītu.Nezinošam ir grūti atšķirt. Ir tādi, kas aizstāvas pret varas uzspiešanu un tādi kas izmanto izdevību pārņemt varu ticības vārdā paši būdami neticīgi viltus sludinātāji. Bet atkārtoju, ne jau tādēļ visā kristietība jānosoda. Nebūt ne. Īsti kristieši neko neuzspiež. Katra paša izvēle dzīvot zagšanā un melos vai godīgā ticībā.
2020. gads iet jau uz beigām. Pavisam drīz mēs svinēsim Ziemassvētkus. Ziemassvētki ir svētki par godu ziemai – gada saltākajam gadalaikam. Ziemassvētkos ir jāgodina sentēvi un Latvju Dievi. Savā privātajā mežiņā noliksim cienastu par godu Latvju Dieviem. Uz svētakmeņa ziedosim baltmaizes klaipu, trīs jēlas olas, septiņas saujas graudu un sauju riekstu par godu Latvju Dieviem. Pieliekot plaukstu pie koka lūgsim Latvju Dievu labvēlību. Mēs esam Dievu bērni, Latvju Dievi vienmēr uzklausīs mūsu lūgšanas. Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums, tāpēc pirmssvētku laikā piedosim mūsu valdībai tās kļūdas un noziegumus pret savu tautu. Pavadīsim šos svētkus sirsnīgi. Svinēsim savās mājās ģimenes… lasīt vēl »
Ir palikusi nedēļa līdz Ziemassvētkiem. Tuvojas gada sniegotākie svētki. Kaut arī kovid-19 (covid-19) dēļ pirmssvētku laiks ir drūms, nezaudēsim cerību. Saglabāsim cerības gaismu savās sirdīs. Ziemassvētki ir svētki par godu ziemai – gada saltākajam gadalaikam. Ziemassvētkos ir jāgodina sentēvi un Latvju Dievi. Ziemassvētku laiks ir īstais laiks, lai iegūtu Latvju Dievu svētību visam nākošajam gadam. Šajā laikā ir jālūdz Latvju Dievi. Jāuzkopj savu mājokli. Jāizmazgā savu namu ar novārdotu sālsūdeni, lai attīrītu mitekli no negatīvās enerģijas. Jākvēpina kadiķa zariņus un vērmeļu buntītes (der arī citi dziednieciskie augi). Jāvēdina dzīvojamās telpas. Skaistos māla svečturīšos ir jāiededz krāsainas svecītes par godu Latvju… lasīt vēl »
Ir pārdomu laiks un varbūt Bordānam ir pašam jāizvelk tās štukas no savas nevis no nabagu kabatas!
sākiezīmēties partijas sponsori… visādi citādi komercmediji paši labāk zina ko rādīt, lai auditoriju noturētu Pliekanais un nosirmojušais sabiedrisko mediju veikums te ļaus izpausties uz nebēdu. Dievkalpojumu translēšana noteikti piesiatīs daudz vairak skatītāju kā tie noz”elojamie pastalnieku seriali pašdarbības iemūžināšanai