Ukrainai piegādāto ASV ieroču efektivitāti krasi samazina Krievijas elektroniskās traucēšanas tehnoloģijas

kibernoziegumu skaits

ASV ražotā ar satelītu vadāmā munīcija Ukrainā nav spējusi būtiski pārvarēt Krievijas traucēšanas tehnoloģiju, kā rezultātā Kijiva ir pārtraukusi izmantot noteiktus Rietumu piegādātos ieročus pēc tam, kad efektivitātes rādītāji krasi samazinājās, raksta “The Washington Post”.

Krievijas veiktā moderno Rietumu ieroču, tostarp “Excalibur GPS” vadīto artilērijas lādiņu un augstas mobilitātes artilērijas raķešu sistēmas (HIMARS) vadības sistēmu traucēšana ir mazinājusi Ukrainas spēju aizstāvēt savu teritoriju.

Līdz ar to Kijivas amatpersonas steidzami meklē palīdzību no Pentagona, lai iegūtu uzlabojumus no ieroču ražotājiem.

Piemēram, ASV izstrādāto “Excalibur” šāviņu veiksmes rādītājs samazinājās līdz mazāk nekā 10 procentiem, tāpēc Ukrainas armija pagājušajā gadā ievērojami ierobežoja to izmantošanu.

Ziņojumos tika uzsvērts, ka “Excalibur” tehnoloģija tās pašreizējās versijās ir zaudējusi savu potenciālu. Pirms sešiem mēnešiem pēc tam, kad ukraiņi ziņoja par problēmu, Vašingtona pārtrauca “Excalibur” piegādi. Citos gadījumos, piemēram, no lidmašīnām nomestās bumbas JDAM ražotājs nodrošināja uzlabojumus, un Ukraina turpina turpināja tās izmantot.

Ukrainas militārā pavēlniecība sagatavoja ziņojumus laikā no 2023. gada rudens līdz 2024. gada aprīlim un nodeva tos ASV un citiem sabiedrotajiem, cerot izstrādāt risinājumus un izveidot tiešus kontaktus ar ieroču ražotājiem. Ukrainas amatpersonas aprakstīja pārāk birokrātisko procesu, kas sarežģījis ceļu uz steidzami nepieciešamajiem pielāgojumiem, lai uzlabotu vairāk ne tik efektīvos ieročus.

Pentagons paredzēja, ka Krievijas elektroniskā karadarbībā neitralizēs daļu precīzi vadāmās munīcijas, un ir sadarbojies ar Ukrainu, lai uzlabotu taktiku un paņēmienus, sacīja augsta ranga ASV aizsardzības amatpersona. Amatpersona atzīmēja, ka Krievija ir turpinājusi paplašināt elektroniskās karadarbības izmantošanu, un ASV turpina attīstīties, lai nodrošinātu, ka Ukrainai ir nepieciešamās spējas, lai tā būtu efektīva.

ASV aizsardzības amatpersona noraidīja apgalvojumus, ka birokrātija ir palēninājusi reakciju, norādot, ka Pentagons un ieroču ražotāji dažkārt ir nodrošinājuši risinājumus dažu stundu vai dienu laikā, bet nesniedza piemērus. Ukrainas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tā regulāri sadarbojas ar Pentagonu un arī sazinās tieši ar ieroču ražotājiem, lai operatīvi to risinātu.

Šobrīd daži ieroči, kas kādreiz tika uzskatīti par spēcīgiem, vairs nesniedz priekšrocības.

Konvencionālā karā ASV militārpersonām, iespējams, nav jāsaskaras ar tādām pašām grūtībām kā Ukrainai, jo tai ir attīstītāki gaisa spēki un spēcīgi elektroniskās karadarbības pretpasākumi. Tomēr Krievijas spējas tomēr izdara smagu spiedienu uz Vašingtonu un tās NATO sabiedrotajiem turpināt inovācijas. Krievijas iebrukums Ukrainā radīja modernu izmēģinājumu poligonu Rietumu ieročiem, kas nekad nebija izmantoti pret ienaidnieku, kuram ir līdzīgas elektroniskās karadarbības spējas kā Krievijai.

Ukrainas militārajos dokumentos bija arī norādītas problēmas ar citiem vadāmiem 155mm lādiņiem, ko nodrošināja rietumvalstis, un daži no tiem arī kļuva mazāk efektīvi. Sākotnēji HIMARS palaišanas iekārtas tika slavētas pirmajā Krievijas iebrukuma gadā par panākumiem munīcijas noliktavu un komandpunktu iznīcināšanā aiz ienaidnieka frontes līnijām.

Taču jau otrajā gadā Krievijas elektroniskās karadarbības spējas padarīja HIMARS mazāk efektīvu, liekot Ukrainas militārpersonām meklēt alternatīvas, piemēram, “M26” kasešu munīcijas izmantošanu.

Neskatoties uz dažiem centieniem novērst radušos izaicinājumus, iespējamie labojumi šķiet ierobežoti, līdz Rietumi piegādās iznīcinātājus “F-16”, kas ļautu Ukrainas gaisa spēkiem atspiest Krievijas pilotus tālāk no frontes un izmantot dažāda veida ieročus ar lielāku darbības rādiusu un noturību pret elektronisko karu.

Ukrainas amatpersonas norādījušas, ka sagaida, ka tagad kaujas laukā efektīvie ieroči gada laikā zaudēs savu spēku, jo krievi turpina pielāgoties un pretdarboties jaunajām tehnoloģijām.

Avots: Sargs.lv/The Washington Post/Defence Blog

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar