Sākoties jaunajam 2024./2025. mācību gadam, visās izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējo un profesionālo vidējo izglītību, tiek uzsākta valsts aizsardzības mācība.
No šī gada 1. septembra valsts aizsardzības mācību īstenos 289 izglītības iestādēs un to filiālēs, tai skaitā izglītības iestādēs, kurās valsts aizsardzības mācība 2023./2024. mācību gadā bija kā izvēles priekšmets.
Apmācību apgūs 10. un 11. klašu skolēni vidējās izglītības programmās, 1. un 2. kursa vai 2. un 3. kursa audzēkņi vidējās profesionālajās izglītības programmās.
Plānots, ka 2024./2025. mācību gadā valsts aizsardzības mācību apgūs vairāk nekā 26 700 izglītojamo.
“Mūsu uzdevums ir attīstīt visaptverošu valsts aizsardzību, stiprinot ikviena iedzīvotāja prasmes reaģēt dažādās krīzes situācijās, tostarp militāra uzbrukuma gadījumā. Valsts aizsardzības mācība nodrošinās skolēnus ar minimālo prasmju kopumu, lai vajadzības gadījumā varētu pastāvēt par sevi un parūpēties par tuvajiem,” uzsver aizsardzības ministrs Andris Sprūds.
Valsts aizsardzības mācības mērķis ir veidot pilsoniski atbildīgus indivīdus ar pamatzināšanām par valsts aizsardzību, kas nepieciešamības gadījumā ļautu efektīvi rīkoties dažādās krīzes situācijās.
Valsts aizsardzības mācība ir viens no veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomas pamatkursiem, un tas notiks astoņas mācību stundas vienu dienu mēnesī, izņemot septembrī un janvārī, divus secīgus mācību gadus. Kursa apgūšanai ir paredzētas 112 mācību stundas.
Valsts aizsardzības mācību īsteno Jaunsardzes centrs, un tās īstenošanai sagatavo jaunsargu instruktorus, kuri pasniedz valsts aizsardzības mācību.
Jaunsardzes centrs piedāvā jaunsargu instruktoriem pēc nepieciešamības iegūt gan augstāko pedagoģisko izglītību, gan iziet specifiskus, ar valsts aizsardzības mācības īstenošanu saistītus, izglītības kursus, piemēram – stacionārā šaušana, lauka kaujas iemaņas un pirmā palīdzība.
Kā zināms, Saeima 2018. gadā pieņēma lēmumu izglītības iestādēm no 2018./2019. mācību gada piedāvāt apgūt valsts aizsardzības mācību kā pilotprojektu, savukārt 2020. līdz 2024. gadam – kā s izvēles mācību priekšmetu. Tāpat Saeima lēma no 2024. gada 1. septembra valsts aizsardzības mācību noteikt kā obligātu mācību priekšmetu un ieviest to visās izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējo un profesionālo vidējo izglītību.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Un ko tad mācīs? Gulties zem tankiem, lai zilie paspēj savas pakaļas aizvākt? Idiotisms. Ja nu kādu tas interesē, priekš tam ir visādi jaunsargi un tamlīdzīgas draņķības.
Krievijā 5-9 klasēs ir ğimenes mācība , kādas ir valsts prioritātes !
Un Krievija ar ir iebrukusi kaimiņvalstī slepkavojot tur cilvēkus. Mums ar to būtu jādara?
Interesanti būtu redzēt programmu. Kaut vai kā uguni iekurināt vai iet pēc azimuta, vai zvaigznēm?!
Kopš strādāju esmu ievērojis ka pirmajā skolas dienā darbavietās nekas nenotiek. Tā ir kā brīvdiena, jo lielākā daļa kolēģu ved savus jau krietni paaugušos zirgus uz 1. septembri. Atceros kā es 90to pašās beigās, 2000šo sākumā gāju uz skolu. Līdz skolai bija 8 kilometri. 1. klasē pirmajā septembrī uz skolu aizveda vecāki, parādīja kur atrodas skola. Pēc tam visus gadus gāju es pats. 3. klasē bija izņemts autobuss, tuvākais ceļš bija aizbraukt ar velosipēdiem, atstāt pazīstamā mājā pie upes un šķērsot upi ar kājām un tad līdz skolai vairs nebija tālu. Tas bija 2000šo gadu pašā sākumā, vecāki pirmo reizi… lasīt vēl »