Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš intervijā
Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” rosināja apsvērt sieviešu iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā (VAD) obligātā kārtā.
Kā zināms, nākamgad VAD plānots nokomplektēt jau ar aptuveni 1000 jauniešiem, lai turpmāk sasniegtu 4000 VAD karavīru gadā.
Kalniņš nenoliedza, ka nelabvēlīgā demogrāfiskā situāciju rada uztraukumu par spējām nokomplektēt nepieciešamos 4000 karavīrus. NBS noteikti vajadzēs meklēt veidus, kā motivēt sabiedrību iesaistīties valsts aizsardzībā.
“Mana pārliecība un uzstādījums, ka brīvprātīgais VAD karavīrs ir vislabākais, kvalitatīvākais un efektīvākais. Un es ceru, ka ar brīvprātīgo iesaisti VAD motivēs arī pārējos Latvijas pilsoņus un tas skaits, ko iesaucam obligātā kārtā, nebūs procentuāli liels,” teica NBS komandieris.
Vaicāts, vai nenonāksim līdz situācijai, ka VAD tomēr būs jāiesauc visi 18 gadus vecumu sasnieguši jaunieši neatkarīgi no dzimuma, NBS komandieris atbildēja, ka viņš atbalstītu to, ka jāiesauc abi dzimumi obligātā kārtā. Tas būtu motivējošais elements vīriešu kārtas pārstāvjiem būt aktīviem un iesaistīties dienestā, nevis uz kādu laiku pamest valsti un meklēt iemeslus nedienēt, pārliecināts Kalniņš.
Apakšvienībās, kurās dienē sievietes, kvalitāte, efektivitāte un disciplīna esot daudz augstāka, par to liecinot NBS komandiera pieredze Zemessardzē. “Tas būtu ļoti labs signāls, ja pieņemtu politiski šādu lēmumu,” piebilda komandieris.
VAD likums Saeimā tika pieņemts 2023.gada 5.aprīlī. Tas nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka VAD brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi – vīrieši un sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.
Pirmais iesaukums dienestu sāka 2023.gada 1.jūlijā uz brīvprātības pamata un noslēdza to šī gada 31.maijā. Savukārt šogad 23.janvārī pirmo reizi norisinājās valsts aizsardzības dienesta kandidātu atlase pēc nejaušības principa.
Arī turpmākajos iesaukumos Latvijas pilsoņi tiek aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču, nepieciešamības gadījumā, trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks pēc nejaušības principa.
Brīvprātīgie VAD karavīri ik mēnesi saņem kompensāciju 600 eiro apmērā, kā arī kompensāciju 1100 eiro apmērā pēc dienesta pabeigšanas. Kopsummā tie ir 7700 eiro. Obligātā kārtā iesauktajiem kompensācija ir mazāka.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Aha, senākos laikos, kad tā karošana bija varen modē, bija tādas MARKITANTES. Vazājās līdzi armijām karagājienos, piedāvāja kaut ko ēdamu, dzērienus, bet pārsvarā intīmpakalpojumus. Vēsture atkārtojas?
Sieviešu loma ir rūpēties par nākošo paaudzi. Viņām nav jāmērkaķojas pakaļ vīriešiem.
Vai tad sievietes nav līdzvērtīgas ar vīriešiem? Sieviete var vadīt valsti, bet nevar aizstāvēt to valsti? Galu galā sievietes jau dien armijā un būtu divkosīgi pateikt ka sieviete nevar dienēt, tad tām kas dien tagad ir jāiet prom no dienesta.
Līdzvērtīgas, jā, pat augstvērtīgākas. Bet ne tādas pašas kā vīrieši.
Vienādas tiesības – vienādi pienākumi.
No vienas puses, a kāpēc nē?! Izraēlā sievietes dienē. Tikai tad izrādīsies, ka Stambulas konvenciju sieviešu aizstāvībai ieviest nevajadzēja, jo sievietes sevi pašas spēs aizstāvēt pret vārmākām
Jā, Izraēlā meitenes dienē, bet nejau skraida pa mežu un rok bedres!
Tās 3 meitenes kas atvairija baru ar hamasistiem, neskraidāja ar desanta G36, bet gan vadija TANKU! Jo viņas bija apmācijušās to tanku vadīt!
KO māca Latvijas Armijas parodija? Izzagt noliktavas un soļot parādēs?
Beidz d…. Izraēlā netiek šķiroti darbi sievietēm un vīriešiem dienestā. Pat nedrīkst armijā šķirot pa kategorijām – vai nu esi pilnvērtīgs karavīrs vai ej mājās. Ja jau sievietei nav vieta armijā, lai politiķi sadūšojas un pasaka – armija nav vieta sievietēm. Ja ne, tad nekādiem ierobežojumiem dzimuma jomā nedrīkst būt.
Aizver to klabekli!
Protams , ka zēniem taktiskās krūmu mãcībās vajag meitenes !
Varbūt sākumā tikt galā ar jaunekļiem? Ieviest normālu obligāto karadienestu. Jādienā visiem. Tie kuri veselības dēļ nevar dienestu velk citos valstij svarīgos darbos uz tiem pašiem nosacījumiem.
Tas nozīmē ka nākotnē pat meitenes uz kādu laiku pārcelsies uz citām valstīm, ar risku tajās valstīs palikt. Tas nozīmē tālākā nākotnē vēl mazāks potenciālo mātu skaits un vēl sliktāka demogrāfija. Jau n-tās reizes vērojams ka eksperti risina īstermiņa problēmas, pat uz ilgtermiņa problēmu rēķinu. No ZZS viens ministrs savulaik teica lai brauc jaunieši prom, tā neesot problēma. Visi kuri domā saprata ka pēc kādiem gadiem tā būs demogrāfijas problēma. Ar šito visu būs tieši tas pats.
Pamēģināsim savādāk. Obligāti iesaukt armijā VIDa vecenes un pārējo nomenklatūru. Lai paši sevi aizstāv nevis slēpjas aiz meitenēm.