Par NATO ģenerālsekretāru iecelts Marks Rite; Igaunijas premjere Kallasa būs ES galvenā diplomāte

Ziemeļatlantijas padome par nākamo NATO ģenerālsekretāru oficiāli iecēla līdzšinējo Nīderlandes premjerministru Marku Riti, kad visu 32 dalībvalstu vēstnieki tam devuši savu piekrišanu.

Marks Rite ģenerālsekretāra amata pienākumus sāks pildīt no 2024. gada 1. oktobra, kad līdzšinējā NATO vadītāja Jensa Stoltenberga pilnvaras beigsies pēc desmit gadiem alianses vadībā.

Savukārt Eiropas Savienības augstākā ārlietu pārstāvja amats tiks līdzšinējai Igaunijas premjerministrei Kajai Kallasai, kuru izvirzījuši liberāļi.

Vairāku NATO dalībvalstu diplomāti pavēstīja, ka Rite, kura kandidatūrai stingru atbalstu pauda ASV, amatu pārņems no pašreizējā ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga 1. oktobrī.

57 gadus vecais Rite sacensībā par alianses ģenerālsekretāra amatu galīgo uzvaru guva pagājušajā nedēļā, kad savu kandidatūru atsauca viņa pēdējais konkurents – Rumānijas prezidents Klauss Johanniss.

Pieredzējušo politiķi, kurš Nīderlandes valdības vadītāja krēslā aizvadījis gandrīz 14 gadus, negaida viegli uzdevumi, ņemot vērā problēmas, kuras izraisījis joprojām ilgstošais karš, ko Krievija uzsākusi pret Ukrainu.

Turklāt viņam jau tagad nākas rēķināties ar sekām, kuras varētu izsaukts Donalda Trampa iespējamā uzvara ASV prezidenta vēlēšanās.

Bijušais Norvēģijas premjerministrs Stoltenbergs NATO ģenerālsekretāra amatā atradies kopš 2014. gada. Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī Stoltenberga pilnvaru termiņš tika vairākkārt pagarināts, jo dalībvalstis nespēja vienoties par piemērotu viņa pēcteci.

Arī pret Rites kandidatūru iebildumus iepriekš izteica Turcija un Ungārija.

Arī Latvijas bijušais premjers Krišjānis Kariņš bija viens no NATO ģenerālsekretāra amata kandidātiem, tāpat arī Igaunijas premjere Kaja Kallasa. Taču neviens no viņiem neguva lielu atbalstu ceļā uz nozīmīgo amatu, iepaliekot Nīderlandes kandidātam – premjeram Markam Ritem.

NATO ģenerālsekretārs ir atbildīgs par sanāksmju vadīšanu un dažkārt delikātu konsultāciju organizēšanu starp dalībvalstīm, lai nodrošinātu, ka organizācija, kas darbojas uz vienprātības pamata, var turpināt darbu. Ģenerālsekretārs arī nodrošina, ka alianses lēmumi tiek īstenoti, un runā visu dalībvalstu vārdā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

1 Comment
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Rambo
Rambo
5 mēnešus atpakaļ

Hot chick!