NBS komandieris: Krievijai šobrīd nav pietiekošu resursu, lai militāri iebruktu Latvijā

Leonīds Kalniņš

Sistemātiskie agresorvalsts Krievijas hibrīdie uzbrukumi, kas vērsti pret Baltijas valstu iedzīvotājiem un kritisko infrastruktūru, šobrīd ir turpinājums iepriekšējos gados uzsāktajai Krievijas agresijai, taču tie neliecina par šīs valsts gatavošanos drīzam plaša mēroga militāram iebrukumam, tā intervijā portālam “Sargs.lv” atzina Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Vaicāts, kā vērtēt pēdējā laika agresīvos uzbrukumus kibervidē, pret Latviju un citām Baltijas valstu sabiedrībām vērstās informatīvās un psiholoģiskās operācijas, kā arī neseno kritiskās infrastruktūras sabojāšanu Baltijas jūrā, NBS komandieris atzina, ka šie gadījumi ir turpinājums Krievijas jau pirms vairākiem gadiem sāktajai hibrīdajai agresijai pret Rietumvalstīm. “Es neteiktu, ka tā ir gatavošanās [pilna mēroga karam – red.]. Tas ir turpinājums tam, kā Krievija jau veic savu agresiju,” atzina NBS komandieris.

Lūdzot komentēt Ukrainas amatpersonu, tostarp prezidenta Volodimira Zelenska sacīto, ka Krievija cenšas iesaldēt konfliktu Ukrainā, lai 2028. gadā, atjaunojot savus spēkus, iespējams, iebruktu Baltijas valstīs, ģenerālleitnants L. Kalniņš atzina, ka nevēlas analizēt periodu, vai un kādā laikā agresorvalsts varētu atjaunot savas spējas, lai būtu gatava uzsākt militārus iebrukumus citviet.

“Lai vērtētu, cik lielā mērā situācija ir piemērota Krievijas plaša mēroga agresīvām darbībām pret NATO dalībvalstīm, ir nepieciešama absolūti aukstasinīga analīze. Es pat nevēlos pieminēt karu. Turklāt Latvija ir NATO dalībvalsts. Katrā ziņā es nebūšu tas, kurš teiks, ka Krievijai pietiek ar trim, pieciem vai desmit gadiem tādas vai citādas militārās gatavības pakāpes sasniegšanai,” piebilda NBS komandieris.

“Tiesa, es varu apstiprināt, ka Krievija ir mūsu agresīvais kaimiņš un tāda arī paliks. Mums nav cita ceļa, kā gatavot savus bruņotos spēkus un sabiedrības morālo noturību, būt stipriem un audzēt pārliecību, ka nosargāsim to, kas mums ir dots no senčiem,” uzsvēra ģenerālleitnants L. Kalniņš.

Viņš arī piebilda, ka Latvijas sabiedrībai nevajadzētu baidīties no Krievijas, bet savu enerģiju veltīt tam, lai pārvarētu tās radītos drošības izaicinājumus.

“Es negribu sabiedrībai likt baidīties no Krievijas. Es negribu izplatīt tādus spriedelējumus, kādus dažkārt izplata mūsu ārvalstu partneri. No Krievijas nav jābaidās! Tā vietā Latvijas sabiedrībai un bruņotajiem spēkiem jābūt stipriem. Turklāt jāatceras viena militārā patiesība – no maziem un gana spēcīgiem pretiniekiem lielvaras baidās pat vairāk nekā no citām lielvalstīm. Kā tas ne reizi ir pierādījies vēsturē, dažkārt lielvalstis pašas nezina, ko tās var sagaidīt no salīdzinoši maza pretinieka,” teica ģenerālleitnants L. Kalniņš.

NBS komandieris arī atzina, ka Latvijas bruņotie spēki allaž ir plānojuši aizstāvēt Latvijas teritoriju no pirmā centimetra. Pat, ja šāda retorika tagad parādās NATO ģenerālsekretāra un lielāko sabiedroto valstu politisko vadītāju teiktajā, NBS šāda gatavība ir bijusi kopš valsts neatkarības atgūšanas. “Visi NBS operatīvie plāni un resursi ir virzīti Latvijas neatkarības nosargāšanai no jebkuras agresijas. Tādā garā mēs arī turpinām,” viņš piebilda.

“Gribu nomierināt Latvijas sabiedrību. Nezinu, no kurienes sabiedrībā klīst jautājums par to, cik dienas Latvijas bruņotajiem spēkiem ir jānoturas, iekams NATO papildspēki ierastos palīgā. Nekas mums nav jāgaida! Mēs jau esam NATO kā vienots militārs formējums. NATO šobrīd jau aizstāv Latvijas, Igaunijas un Lietuvas teritoriju. Tālab cilvēkiem šo jautājumu – “cik ilgi mēs noturēsimies?” – vispār vajadzētu izslēgt no savas retorikas,” teica NBS komandieris.

“Mums jau ir izstrādāti plāni un uzlaboti visi nepieciešamie teritorijas aizsardzības plāni. Ir vīzijas, nosprausti mērķi un uzdevumi, kas šīs problēmas risināšanai visām NATO dalībvalstīm ir jāpaveic tuvākajā laikā. Tālab atbilde uz šo jautājumu drīzāk skan šādi – mēs jau esam gatavi izdarīt visu, kas nepieciešams, lai nosargātu Latvijas brīvību,” turpināja ģenerālleitnants L. Kalniņš.

Vaicāts, cik reāla ir Ukrainas izlūkdienestu versija par to, ka, iesaldējot agresiju pret Ukrainu, Krievija varētu ķerties pie jaunu agresiju īstenošanas, NBS komandieris bija skeptisks, norādot, ka šobrīd Krievijas rīcībā nav tādu resursu, turklāt agresorvalsts bruņoto spēku vadība apzinās, kas to sagaidītu, ja Krievija uzsāktu atklātu konfliktu pret NATO valstīm.

“Pirmkārt, jāvaicā, ko nozīmētu “iesaldēt” karu? Krievijas gadījumā tas nozīmētu, ka tai Ukrainā jāatstāj viss savu bruņoto spēku grupējums. Turklāt jāsaprot, ka paši Ukrainas bruņotie spēki neļaus krieviem mierīgi gulēt uz lauriem, cenšoties iesaldēt karu. Šobrīd medijos klejo Krievijas izplatītais naratīvs, ka “pienāks ziema un frontē iestāsies brīvdienas”, jo slikto laikapstākļu dēļ ukraiņi samazinās uzbrukumus, ļaujot Krievijai atjaunot spēkus un saražot munīciju. Tās ir muļķības! Ukraiņi to nekad neļaus! Tā ir tukša krievu propagandas retorika,” sprieda NBS komandieris.

Viņš skaidroja, ka apstākļos, kad Ukrainas armija turpina apņēmīgu uzbrukumu okupantu spēkiem, nav iespējams domāt par konflikta iesaldēšanu. Pastāvīgā Ukrainas karavīru virzība pāri krievu aizsardzības līnijām prasa no agresora arvien vairāk materiāltehnisko un personāla resursu savu jau iekaroto pozīciju noturēšanai.

Kā norādīja ģenerālleitnants L. Kalniņš, pēdējā laikā Krievijai ir arvien grūtāk nodrošināt bruņojuma rezerves, neraugoties uz to, ka tās militāri rūpnieciskais komplekss atšķirībā no NATO dalībvalstīm pēc Aukstā kara noslēguma turpināja apjomīgu ražošanu. Tagad Krievija ir spiesta diedelēt ieročus no Irānas, Ziemeļkorejas un Ķīnas.  

“Jā, Krievija aizvien ir spējīga vērst dažāda veida agresīvas darbības pret NATO dalībvalstīm, turklāt ne tikai Baltijas valstīm, bet arī sabiedrotajām valstīm alianses Rietumos. Tomēr tās spēja novirzīt resursus šādām operācijām ir ierobežota. [..] Lai arī Krievijai nevajadzētu daudz resursus šādu neģēlību pastrādāšanai, piemēram, pret Latviju, šobrīd tās rīcībā tādu vienkārši nav! Turklāt, ja Krievija šādas neģēlības pastrādātu, Latvijā uzreiz tiktu ievesti karavīri vēl no 30 NATO valstīm, kas rezultātā Krievijai liktu zaudēt ne tikai pašas sākto karu Ukrainā, bet arī fiziski likvidētu jebkādu tās militāro potenciālo. Rodas jautājums – vai tiešām krievi ar to gribēs riskēt?”

NBS komandieris arī uzsvēra – neraugoties uz Krievijas centieniem izstāties no kodolieroču izmēģinājuma aizlieguma līguma, pēdējos mēnešos piekoptā kodolretorika ir tukša runāšana, cerībā, ka šādi Rietumu sabiedrībā tiks radītas bailes. Turklāt , pateicoties NATO diplomātu un vadošo militārpersonu rīcībai, šī biedēšanas retorika ir mazinājusies un pieklususi.

“Vēl pirms gada Krievija kā Eiropu, tā arī Ukrainu baidīja ar kodolieroču pielietošanas iespēju. Tad Krievija pēkšņi to pārtrauca darīt. Kāpēc? Viņus no NATO puses ļoti nopietni brīdināja par sekām ne tikai kodolieroču pielietošanas vai izmēģinājumu gadījumā, bet arī par kodolretorikas izmantošanu, un šobrīd tas ir apstājies,” sacīja ģenerālleitnants L. Kalniņš.

Kā zināms, oktobra sākumā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Eiropas politiskās kopienas līderu sanāksmē brīdināja pārējās Eiropas valstis, ka Krievija plāno iesaldēt tās sākto karu Ukrainā, lai atjaunotu savu militāro potenciālu un 2028. gadā uzsāktu jaunu agresiju pret citām tās interešu sfērā esošajām valstīm, tostarp Eiropas Savienībā un NATO ietilpstošajām Baltijas valstīm.

Aizvadītajā nedēļā Krievijas valsts dome atbalstīja likumprojektu par valsts izstāšanos no līguma par kodolieroču izmēģinājumu aizliegumu, kas ir daļa no Krievijas agresīvās politikas attiecībā pret Rietumvalstīm.

Tāpat pēdējās nedēļās uz Krieviju krīt aizdomas par iespējamu gāzes vada “Baltic Connector” un maģistrālā sakaru kabeļa sabojāšanu Baltijas jūrā.

Avots: sargs.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

19 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Šmardajobodōns
Šmardajobodōns
1 g. atpakaļ

Viš i tups kā kleķene augustā, bet arī tad kad tam sanāk atstāstīt kautko pareizu – viņu ne1 neklausa.

hmmmm
hmmmm
1 g. atpakaļ

Daudziem gribas karu. Runā, runā, kā piesaukdami. Kaut viņus jupis parautu

Turks
Turks
1 g. atpakaļ

Šis kungs savā amatā ir pielicis daudz pūļu lai mazinātu un bremzētu bruņoto spēku attīstību. Viņam medaļa no putlera pienākas.

evika aļeksandrovna
evika aļeksandrovna
1 g. atpakaļ
Reply to  Turks

Sākumā jānopelna levita medaļa. Kāds jānostučī, jāuzmet kāds latvānis, jāieceļ augstākā tiesā kāda okupante un tā. Tu te uzreiz uz putleru zamahnulsa.

Jefiņš
Jefiņš
1 g. atpakaļ

Tas kungs ir ne tikai koloborants, bet arī idiots!

krokodils
krokodils
1 g. atpakaļ

Lielākā problēma ir apstāklī, ka krievija var izšķirties par šādu soli arī bez resursiem un nerēķinoties ar sekām. Tas jau pierādījās krievijas aprēķinātā 3 dienu karā, kas velkas jau turpat 2 gadus.

Melevizors
Melevizors
1 g. atpakaļ

Zelenskis tieši pirms 24. februāra arī līdzīgi runāja. Ka uztraukumam neesot pamata, Krievijai neesot resursu, Krievija neiebrukšot. Ja nekļūdos Sārts, cilvēks, kuram tādā amatā vajadzētu zināt ko runā, 2022. gada janvāra beigās ~mēnesi pirms 24. februāra stāstīja ka ja Krievija iebrukšot Ukrainā, tad NATO momentā iesaistīšoties un vienā setā sasitīšot Krieviju. Reku šogad augustā raksts puaro.lv/kars/krievija-sak-karaflotes-manevrus-baltijas-jura/ Tikai mācībās piedālās lielāki spēki nekā te visa armija kopā. Tas norāda uz to ka Ukrainā maza armijas daļa karo.

Melevizors
Melevizors
1 g. atpakaļ
Reply to  Melevizors

Gudrākie vīrieši neklausījās ko Zelenskis pirms 24. februāra runāja, un izbrauca uz ārzemēm. Es sekoju daudziem ukraiņu videoblogeriem, piemēram Kreosan, viņi arī nepaklausīja un aizbrauca ja nekļūdos uz Taizemi. Tie kas klausa un tic savai valdībai, tos tagad no Ukrainas nelaiž ārā un visu laiku mobilizē. Visa vēsture rāda ka valdībai nedrīkst ticēt. Tie kas vēsturi mācījušies sapratīs.

Modrīte
Modrīte
1 g. atpakaļ
Reply to  Melevizors

Turks vakar piekrita Zviedrijas pievienošanai Jaunajam EIROPAS-ĀZIJAS projektam ,pēc militārās alianses politiskās kapitulācijas,tā teikt pēc Atlantijas poitbiroja vāka aizciršanās -Šveici gaida tas pats ar visu ērzacneitralitāti un Alpu kalnu bankās noslēpto AU-Uzšķērdīs un pārdalīs aci nemirkšķinot-Pasaules ORNUNGA neredzamie režisori un scenāristi

federrati
federrati
1 g. atpakaļ
Reply to  Modrīte

vai Polijas vēstnieks Londonā grāfs Račiņskis zināja par slepenā Papildprotokola esamību (kas ierobežoja Lielbritānijas palīdzību pret Vācijas agresīvām darbībām)

propagandonka linda abu dabi
propagandonka linda abu dabi
1 g. atpakaļ

Krievija ir laba. Viņa nevienam neuzbruks. Viņai jau nemaz nav resursu.

Derdz
Derdz
1 g. atpakaļ

Es ticu vēsturei, tur daudz kas pateikts.

Modrīte
Modrīte
1 g. atpakaļ
Reply to  Derdz

Karaspēka uzbrukuma gadījumā pret Poliju Lielbritānija un Francija paziņoja, ka pieteiks karu šai varai . Anglo-Polijas līguma galvenajā tekstā uzbrucējs nav minēts; Slepenajā papildu protokolā [6] “Eiropas vara” tika definēta kā “ Vācija ”. Tāpēc Lielbritānijai nebija pienākuma reaģēt pat tad, ja Padomju Savienība iebruka Polijā.

miesas sargs
miesas sargs
1 g. atpakaļ

Es Putleru lai krievijas tautas varētu dzīvot laimīgi.

Intraverts
Intraverts
1 g. atpakaļ

Fantāzija ir skaista – nevarētu. Tak nekādus resursus tur ar nevajadzetu. Nav mums ne jūras spēku ne gaisa spēku. Varam likt pretīm ar triecienšautenem bruņotus kājniekus. Krievi pat vāgnera zekus savāca un apbruņoja labāk. Tie pāris stundās gandrīz līdz maskavai aizgāja. Kas viņus te alturētu? Ar patriotismu nepietiktu. No robežas 3h brauciens.

Arķoms
Arķoms
1 g. atpakaļ
Reply to  Intraverts

Krivi dodas karā Ukrainā ar 1935. gadā ražotām kravas mašīnām. Urrrāāā !

Melevizors
Melevizors
1 g. atpakaļ
Reply to  Arķoms

No kurienes tāda info? Ja ir video, tad kurā studijā uzņemts? Un tas “urrā” nāk no padomju filmu industrijas, ar karu tam nav nekāda sakara. Propagandu vajag uz kaut ko balstīt, uz sterotipiem. Tas urrā ir stereotips no padomju filmām.

Extravers
Extravers
1 g. atpakaļ
Reply to  Intraverts

Viņš jau nedomā mūsu resursus. Tādu jau nav. Viņš domā, ka Krievija nav gatava karot ar NATO bloku. Bet vai kāds var apgalvot, ka Kremlī sēdošajiem vienmēr ir pilns rubulis?

putjins
putjins
1 g. atpakaļ

Pareizi, Ļoņka. Nevajag celt žogu.