NATO apsver jaunus pasākumus un plānus Baltijas valstu gaisa telpas aizsardzībai, turklāt alianse analizē ziņas par jaunām divīzijām Krievijas rietumu reģionos, vizītes Lietuvā laikā paziņoja alianses ģenerālsekretāra vietnieks Aleksandrs Veršbovs.
«Jautājumu, kas mums būs jāizskata, vidū ir tas, kā nodrošināt iedarbīgu gaisa telpas aizsardzību pat vissliktākajā scenārijā. Patrulēšanas misija Baltijas valstu gaisa telpā ir labs pamats, bet varētu būt nepieciešams nodrošināt, ka mums ir plāni un spējas pāriet uz pretgaisa aizsardzību, un tādas spējas ir daļa no [Krievijas] savaldīšanas,» viņš teica intervijā aģentūrai BNS pēc tam, kad pagājušajā nedēļā Traķu rajonā apmeklēja drošības ekspertu sanāksmi «Snow Meeting» («Sniega tikšanās»).
2015.gadā Lietuvas Bruņoto spēku pārstāvji un politiķi sāka runāt par to, ka NATO patrulēšanas misija ir nepietiekama, lai aizsargātu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpu. Lietuvā un Igaunijā bāzētajiem sabiedroto iznīcinātājiem ir ierobežotas pilnvaras – tās drīkst tikai pavadīt Krievijas militārās lidmašīnas, kas ir pārāk pietuvojušās Baltijas valstu gaisa telpai.
Visu trīs Baltijas valstu pretgaisa aizsardzības spējas uz zemes arī ir ierobežotas. Lietuvas Aizsardzības ministrija decembrī paziņoja, ka ierosina kopīgu Baltijas valstu un Polijas vidējas darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas projektu. Tā norādīja, ka konsultācijas par šo jautājumu notiek ar ASV.
Gaidāms, ka papildu drošības pasākumi Austrumeiropā būs jūlijā Varšavā plānotā NATO samita darba kārtībā. Baltijas valstis vēlas, lai katrā no tām tiek izvietots starptautisks bataljons. Pašlaik Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Polijā atrodas ASV karavīru rota un katra no sabiedroto valstīm rotācijas kārtībā nosūta savus spēkus.
Veršbovs atteicās plašāk izteikties par spēkiem, kādi būtu jāizvieto reģionā pēc Varšavas samita. Viņš norādīja, ka Eiropas karavīru ierašanās reģionā ir nozīmīgs savaldīšanas veids.
«Eiropas militārajām lielvarām arī ir jāpiedalās, lai katrs mazais zaļais cilvēciņš, kurš domā par ieiešanu Lietuvā, Latvijā, Igaunijā vai jebkurā citā valstī, zinātu, ka sastapsies ne tikai ar vietējiem spēkiem, ne tikai ar amerikāņiem, bet arī ar eiropiešiem,» sacīja NATO ģenerālsekretāra vietnieks.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Avots: BNS