Latvijas bankās saistībā ar sankcijām pret Krieviju iesaldēti apmēram astoņi miljoni eiro

bankas

Saistībā ar Eiropas Savienības (ES) un ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) noteiktajām sankcijām pret Krieviju Latvijas bankās šobrīd iesaldēti aptuveni astoņi miljoni eiro, pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

Komisijā norādīja, ka bankas attiecīgos datus sniegušas pēc sākotnējā izvērtējuma veikšanas. Līdz ar to iesaldēto līdzekļu apmērs nākotnē var pieaugt, ņemot vērā, ka izpētes vēl notiek, atsevišķu paaugstināta riska klientu kontu darījumi uz izpētes laiku ir apturēti un tiek noteiktas arvien jaunas sankcijas.

Latvijas bankās ir identificēta viena fiziskā persona, kura ir tieši pakļauta sankcijām, un 15 juridiskas personas, kuras nav tieši iekļautas sankciju sarakstos, bet konstatētas sankcionēto personu īpašumtiesības vai kontrole šajās juridiskajās personās (četrām no tām ir konti divās dažādās bankās vai vairāki konti vienā bankā), līdz ar to šo personu līdzekļi ir iesaldēti.

Komisijā norāda, ka jau iepriekš Latvijas finanšu sektors īstenoja pieeju, kas Krieviju uzskata par paaugstināta riska jurisdikciju, līdz ar to Krievijas noguldījumi Latvijas bankās kopš 2015.gada ir būtiski samazinājušies, veidojot vairs tikai 1,1% no kopumā piesaistītajiem noguldījumiem.

Tāpat FKTK atzīmē, ka bankas sadarbībā ar klientiem turpina veikt apjomīgu izpētes darbu, nodrošinot sankciju ieviešanai nepieciešamās darbības, tostarp darījumu analīzi, patieso labuma guvēju, saistīto un kontrolē esošo personu noskaidrošanu, lai nodrošinātu sankciju reālu piemērošanu un nepieļautu Latvijas finanšu sektora izmantošanu sankciju apiešanai vai finanšu pakalpojumu saņemšanu personām, kas ir pakļautas sankcijām.

FKTK seko līdzi aktuālajai informācijai par noteiktajām sankcijām, piedalās ārvalstu institūciju darbā, kā arī sniedz konsultatīvo atbalstu finanšu iestādēm saistībā ar sankciju regulējuma efektīvu ieviešanu. Sarežģītākas situācijas tiek vērtētas kopā ar citām valsts institūcijām, kur risinājums jāmeklē, vērtējot dažādus ietekmējošos faktorus.

Vienlaikus FKTK vērš uzmanību, ka nevar banku vai fizisku un juridisku personu vietā veikt konkrētu klientu vai darījumu izpēti. Gadījumos, kad nav pietiekamas informācijas par sadarbības partneriem vai klientiem vai arī informācija ir neskaidra, lēmums jāpieņem, balstoties uz risku izvērtējumu, kas attiecīgi var rezultēties darījumu attiecību pilnīgā pārtraukšanā vai darījumu attiecību pastiprinātā uzraudzībā, vai arī ar noteiktu darījumu ierobežojumiem. Tāpat jāņem vērā tas, ka Krievijas īstenotais karš Ukrainā turpinās, un tāpēc tiek un, visticamāk, arī turpmāk tiks noteiktas jaunas sankcijas.

FKTK aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni, ja bankas uzdod papildu jautājumus par maksājumu uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas izpildes mērķi vai maksājumu detaļām. Šīs papildu izpētes mērķis ir pārliecināties, ka maksājumi netiek veikti personām, kuras iekļautas sankciju sarakstā, vai šo personu interesēs.

FKTK mājaslapā ir izveidota sadaļa “www.fktk.lv/klientu-aizsardziba/finansu-noziegumu-noversana/sankcijas-pret-krieviju-un-baltkrieviju/”, kas sniedz aktuālo informāciju par Krievijai un Baltkrievijai piemērotajām ES un OFAC sankcijām, to piemērošanu, kā arī atbildes uz FKTK saņemtajiem jautājumiem par sankciju piemērošanu. Informācija tiek regulāri papildināta.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
tik vien?
tik vien?

Tad jāatrod vēl pārējais.

Karabass
Karabass

Znotiņu ziepēs, jo viņa apkaro pašmāju un ārvalstu uzņēmējus, bet krievus neaiztiek.

Buratino
Buratino

Izsmiekls, mazāk nevarēja. Pilnīgs murgs, jo ir jāiesaldē praktiski visi Krievijas uzņēmumu līdzekļi un tās pilsoņu konti.

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Nu tīri formāli kaut ko var iesaldēt ja to prasa apstākļi. Bet aizrauties ar to nevajadzētu (apetīte kā zināms rodas ēdot). Nezāģēsim zaru, uz kura paši sēdam. Atcerēsimies, ka Latvija ir Krievijas ofšors. Lai nesanāk tā, ka vairas, sola bukingolta, šabtaja fon kalmanovicha u.c. darbs būtu veltīgs