Rietumu izlūkdienestu amatpersonas ziņo, ka Krievija ir izveidojusi jaunu spiegošanas vienību, kuras uzdevums ir sabotāža, kiberuzbrukumi un slepkavības visā Eiropā. Jaunā struktūra tiek dēvēta par Īpašo uzdevumu departamentu SSD, un tās darbības līdzinās aukstā kara laikam, vēsta The Sun.
SSD, kas, kā tiek uzskatīts, dibināta 2023. gadā, tiek raksturota kā modernizēta versija PSRS laika Valsts drošības komitejai (VDK). Tā esot izveidota, apvienojot vairākas Krievijas izlūkdienestu struktūras, lai kļūtu par vienību, kas var darboties jebkur pasaulē, jebkurā laikā.
“SSD var uzskatīt par līdzīgu vienību tam, kas bija VDK Padomju Savienības laikā. Taču SSD izmanto mūsdienīgas metodes, piemēram, kiberoperācijas, un darbojas kā daļa no Krievijas militārās izlūkošanas struktūras. Tā koordinē darbības ar citām speciālo uzdevumu vienībām un spēj sinhroni uzbrukt no vairākiem virzieniem,” sacīja starptautisko attiecību profesors un izlūkdienestu eksperts.
SSD tiek saistīta ar vairākiem skaļiem gadījumiem, tostarp neveiksmīgu atentātu pret Vācijas ieroču uzņēmuma izpilddirektoru un mēģinājumu ievietot sprāgstvielas DHL kravas lidmašīnās. Tāpat tiek uzskatīts, ka vienība ir atbildīga par kiberuzbrukumiem infrastruktūrai un politiskajām institūcijām Rietumos.
“Kad kaut kur kaut kas uzsprāgst, un neviens nezina, kas to izdarījis – pastāv liela iespēja, ka tas bija SSD,” piebilda eksperts.
Viņš skaidro, ka vienībai ir trīs galvenie uzdevumi – slepkavības, iefiltrēšanās un vervēšana. SSD mērķē uz rietumvalstu universitātēm, uzņēmumiem un pat cenšas pārvilināt operatīvos darbiniekus no Serbijas un citām, kas simpatizē Maskavai.
SSD vada ģenerālpulkvedis Andrejs Averjanovs, kuram Čehija izdevusi arestēšanas orderi par 2014. gada munīcijas noliktavas spridzināšanu, kā arī viņa vietnieks ģenerālleitnants Ivans Kasjaņenko. Eiropas Savienība decembrī noteica sankcijas pret SSD locekļiem, apsūdzot viņus spridzināšanās, kiberuzbrukumos un pat valsts apvērsuma mēģinājumos dažādās Eiropas valstīs. Tikmēr ASV ir izvirzījusi apsūdzības pieciem SSD aģentiem, kas iesaistīti uzbrukumos Ukrainas kibertelpā.
“Ir grūti paredzēt, kā SSD darbosies turpmāk, bet Krievijas militārie panākumi Ukrainā var ietekmēt tās vēlmi izmantot SSD kā instrumentu spēka demonstrēšanai un konkurentu uzbrukumiem,” sacīja eksperts.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!