Kas liek krieviem ticēt absolūti iracionālām un neloģiskām propagandas idejām?

Putina TV

CEPA

Lielākajai daļai pasaules Krievijas karaspēka pastrādātās zvērības Ukrainā izraisa šausmas, kamēr pašā Krievijā valda klusums un padevība. Neatkarīgie socioloģiskie centri joprojām nekonstatē nekādas izmaiņas krievu vairākuma atbalstā tā dēvētajai “īpašajai operācijai”.

Pat ņemot vērā, ka dati nevar būt pilnīgi ticami represīvos apstākļos, sociologi tāpat zīmē diezgan drūmu ainu, kurā lielākā daļa iedzīvotāju vismaz pasīvi iestājas par karu, analizē Eiropas Politikas analīzes centra (CEPA) analītiķe Ksenija Kirillova, kura fokusējas uz Krievijas sabiedrības, mentalitātes, propagandas un ārpolitikas pētniecību.

Turklāt šāda situācija saglabājas, neskatoties uz to, ka tā dēvētās “speciālās operācijas” mērķi iedzīvotājiem ir tikai miglaini saprotami un Krievija varas iestādes nonāk pretrunās, cenšoties skaidrot, ko īsti vēlas Ukrainā sasniegt. Piemēram, kamēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sacīja, ka Kremļa uzsāktā kara mērķis ir “izbeigt ASV dominēšanas kursu pasaulē”, tikmēr Krievijas diktators Vladimirs Putins atgriezās pie mantrām par “palīdzību Donbasa iedzīvotājiem”.

Lai saprastu, kas liek krieviem ticēt absolūti iracionālām un neloģiskām idejām, ir svarīgi atsaukt atmiņā izplatītākos psiholoģiskās aizsardzības mehānismus, pie kuriem Krievijas iedzīvotāji turas jau daudzus gadus.

Jau pirms sešiem gadiem K. Kirillova rakstīja, ka

krievu vairākuma galvenā reakcija uz jebkādu dzīves kvalitātes pasliktināšanos ir vēlme par katru cenu atgūt zaudētā komforta sajūtu, drošības sajūtu un stabilitāti. Pilnīgas bezspēcības un izredzes trūkuma stāvoklī šī vēlme kļūst par galveno psiholoģisko atbalstu, un tāpēc šīs pēc būtības iluzorās sajūtas zaudēšana cilvēkus biedē vairāk nekā jebkāds reāls zaudējums.

Galvenais normalitātes ilūzijas saglabāšanas līdzeklis ir konformisms, kas dažkārt var sasniegt bīstamu, pašnāvniecisku stadiju. Neatkarīgi finansētā “Levadas centra” direktors Ļevs Gudkovs jau pirms kara uzsvēra, ka “daudzi nevēlas pretoties varas iestādēm pat savā prātā. Šāds konformisms ir V. Putina režīma pamatā.”

Politologs Andrejs Koļesņikovs, runājot par sabiedrības attieksmi pret protestiem Alekseja Navaļnija aizstāvībai, pauda, ka konformisms kļūst arvien agresīvāks. Tā mērķis ir pēc iespējas ātrāk veidot populāru piekāpību, kad krievu cilvēki saskaras ar katru jaunu oficiālo darbību, kas apdraud viņu labklājību, un ir trīs veidi, kā to panākt.

Pirmkārt, jācenšas, ja iespējams, norobežoties no varas iestāžu mērķgrupām. Ikreiz, kad represijas ir vērstas pret noteiktām cilvēku kategorijām – vai tie būtu Jehovas liecinieki, vai Alekseja Navaļnija atbalstītāji, Krimas tatāri, kravas automašīnu vadītāji, vai pensionāri, – daudzi cenšas norobežoties.

Spilgts piemērs ir stāsts par Maskavas apvedceļa tā dēvēto hruščovlaika māju dzīvokļu iedzīvotāju piespiedu izlikšanu 2017. gadā. Kamēr daži Rietumu eksperti prognozēja gandrīz revolūciju tautas sašutuma dēļ, vairums krievu, kā jau gaidīts, deva priekšroku distancēties no upuriem.

Pieraduši pie tā, ka Krievijā jebkurā brīdī ar jebkuru var notikt jebkas, cilvēki ir iemācījušies priecāties par pašu faktu, ka šodien ar viņiem tā nenotika.

Otra metode, kad mēģinājums norobežoties cietis neveiksmi, ir censties pārliecināt sevi, ka patiesībā nekas nav mainījies, un jaunā situācija patiesībā ir diezgan panesama. Spilgts piemērs šādai realitātes noliegšanai bija kara uzliesmojums Ukrainā 2014. gadā. Daudzi krievi, pretēji acīmredzamiem faktiem, izmantoja propagandas tēzi, ka “krievi nepiedalās šajā karā”, neskatoties uz pierādījumiem, kas skaidri norādīja uz pretējo.

Visbeidzot, ja arī šī neizdodas, trešā metode ir mēģinājums pārliecināt sevi par vēl vairāku ierobežojumu, aizliegumu un zaudējumu pareizību un nepieciešamību, kas izriet no “nenotikušā” notikuma.

Šajā gadījumā

cilvēki cenšas sevi pārliecināt, ka vēl viens trieciens normālai dzīvei bija vajadzīgs, pareizs un veikts viņu pašu labā. Šīs domas vadīti, viņi cenšas rast jebkādu izskaidrojumu tam, kas notiek, nepievēršot uzmanību par to ticamību.

Diemžēl pēdējo astoņu gadu laikā Krievijas sabiedrībai ir bijusi iespēja vairākkārt noslīpēt iracionālā racionalizācijas mehānismu, sākot no “sankcionētu” produktu dedzināšanas, līdz pat karam.

Tā kā kara sekas skar visu Krievijas sabiedrību un pašu kara sākšanas faktu varas iestādes nenoliedz, lai gan to viltīgi dēvē par “militāru operāciju”, distancēšanās un pilnīgas noliegšanas stratēģija acīmredzot nedarbosies.

Rezultātā vienīgais veids, kā saglabāt ilūziju par normālu dzīvi, kļūst fanātiska ticība pieņemamam notiekošā izskaidrojumam.

Arī krievu sociologs Grigorijs Judins ir tādās pašās domās. Intervijā starptautiskajai raidorganizācijai “Voice of America” viņš norāda, ka “šodien Krievijā visi zina visu”, taču baidās sev to atzīt, jo nesaprot, kā ar to sadzīvot.

“Notiekošā agresīva noraidīšana ir tāda cilvēka reakcija, kurš patiešām visu saprot un cenšas kaut kā saglabāt savu trauslo iekšējo pasauli. Krievija ir ļoti atomizēta, depolitizēta valsts, kurā cilvēki vēlas dzīvot privātā pasaulē, cenšas norobežoties, lai tas viss viņus neskartu,” skaidro eksperts.

Tādējādi Krievijas propagandistiem nav sevi jānoslogo ar pārmērīgu satura loģiku – propagandas patērētāji jebkurā gadījumā ar prieku satver jebkuru iespēju noticēt tam, kam psiholoģiski ir ērti ticēt.

Šādas psiholoģiskas vajadzības ir raksturīgas absolūti visiem, ne tikai krieviem. Tiesa, Krievijā tās ir izteiktākas, un aizstāj daudzas iespējas, kā cilvēkiem reaģēt uz neparastiem apstākļiem. Protams, šādas sabiedrības prasības ir visnotaļ tīkamas Krievijas varai un atvieglo propagandistu darbu.

Tomēr arī valstij ir robežas – krievi var paciest oficiālo stāstījumu, bet arī viņiem ir savas sarkanās līnijas. Viena no tādām ir valsts neiejaukšanās iekšzemes jomā. Ierēdņi var darīt to, kas viņiem patīk, bet ar indivīdiem, kuri pārliecina sevi, ka “nekas nav mainījies”, “tas mani neskars” vai “tā vajadzēja”, bet ne ar visu sabiedrību vienlaikus.

Tas labi tika ilustrēts pandēmijas laikā, kad plaši izplatītā, naidīgā reakcija uz vakcinācijas politiku parādīja, ka krievi mēģinājumus regulēt dzīvību un, vēl jo vairāk, ķermeņa integritāti uztver kā tiešu agresiju.

Zīmīgi, ka pret vakcināciju iebilda cilvēki ar antirietumnieciskiem uzskatiem, kas izceļas ar labējo vai kreiso džingoismu un kurus gadiem ilgi “barojusi” oficiālā propaganda.

“Levadas centra” direktora vietnieks Deniss Volkovs atzīmēja, ka neuzticēšanās vakcīnām radusies neuzticības dēļ valstij kopumā.

Tāpat arī valsts mēģinājums paaugstināt pensionēšanās vecumu. Bija skaidrs, ka cenu par to maksās visi, padarot standarta distancēšanās un noliegšanas metodes neiespējamas.

Jāsecina – jo vairāk kara sekas skars parastos krievus, jo vairāk valsts iejauksies viņu ikdienā, jo vairāk parādīsies aiz kolektīvās konformistu maskas slēptā totāla neuzticība varai. Tas attiecināms arī uz sankcijām, kuras krievi vēl nav pilnībā izjutuši. Pat prokremliskie sociologi atzīst – “jo ilgāk turpināsies īpašā militārā operācija, jo vairāk uzmanības tiks novirzīts no militāriem rezultātiem uz sociāli ekonomisko situāciju”.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


23
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
atbilde
atbilde

Kas lika vāciešiem sekot Hitleram?

Vot tā
Vot tā

Vācieši sekoja Hitleram un bija informēti, bet krievs dzīvo kā mucā.

pasists rašists un fašists
pasists rašists un fašists

Pakoju čemodānu un vokzal-Moskva!

Gada glezna
Gada glezna

Kopumā ņemot cilvēku suga ir kaut kāds kosmosa pārpratums.
Viens piemērs. Krievi netaisās braukt uz savu dzimteni Krieviju, bet apmēram 30% Latvijā dzīvojošo krievu atbalsta iebrukumu Ukrainā. Te darbojas mafijas sindroms:
– Laupīšana, izvarošana un slepkavošana ir slikti, bet ja to dara mūsējie, tad tā tam jābūt.

vecā vīzda freiberga hermanoviča
vecā vīzda freiberga hermanoviča

Mēs esam diženi un vareni. Ticiet man. Jā. Mūsu tēvs ir pērkons. Viņš pārgulēja ar sauli. Saule ir mūsu krustmāte. Aha

Gudrais Zālamans
Gudrais Zālamans

Kārtējo reizi parādīji savu inteliģences līmeni! Nez no kādiem Lielo Sīpolu purviem esi izlīdis?

praporščiks Zverevs
praporščiks Zverevs

Tas “vecais vīzda” ir padomisks rūdījums. Viņš drošvien par nacistu Pūķinu jūsmo.

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Neticiet, ka latvija ir eiropas savienība. Latvija ir krievijas ofšors un padomju republika

santīms
santīms

Sapņo vien, urla!

Derdz
Derdz

Vai ekspertiem Dieva sindroms, ka zina labāk un ir noteicēji kā būt

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Dmitrijam Krupņikovam tik tiešām ir Dieva sindroms. Viņš ir tāds pats mērglis kā ebreju cilts Dievs Jahve (Dievs Jehova).
Ar cieņu, Skolnieciņš

abc
abc

Ja jau tev viss tā derdz, dodies taču uz savu sapņu zemi un etnisko dzimteni. Visi, kam te tā nepatīk, nez kādēļ gan izvēlējušies dzīvot te.

ZZZ
ZZZ

Krievi nesaprot, ka kopš cara gāšanas viņiem ir bijusi nacistiska pārvaldes iekārta (neskaitot Jeļcinu) — zem dažādiem nosaukumiem.

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Kopš 988. gada krievus skāra jukuša cara lāsts. Kristietība nenāk viena, tā nāk līdz ar jukušu caru.
Ar cieņu, Skolnieciņš

Štokī
Štokī

Tieši tas pats , kas liek latviešiem balsot par bezcerīgām būtnēm un populistiem Un sanak jau arī un balsos taču tik un tā par ta’dām kā šuplinska vai petraviča Te kaut kā nepielece špicka un baļķis

eiropietis
eiropietis

Vai jūs, krievu propagandisti, nevariet beigt spēlēt to bēdīgo veco meldiņu — pie mums tāpat. Ir jābūt totālam idiotam vai pēdējam nelietim lai apgalvotu, ka Krievu impērijā un demokratiskajā Latvijā viss ir “tāpat”.

Pabriks
Pabriks

Čau štokenberg. Hē. Vecais mērglis

Savējie
Savējie

Savā acī koku neredzam, jā… Vai jau apskaidrības, kādēļ no gadu gada latvieši atbalsta to, kas nekādā mērā nelīdz tautas un valsts ekonomiskai izaugsmei utt.

Šveiks rezumē
Šveiks rezumē

Padevīgi ziņoju, obrlajtnanta kungs, ka es briesmīgi priecājos, — atbildēja krietnais kareivis Šveiks. — Tas būs kas lielisks, kad mēs abi kritīsim par kungu un ķeizaru un visu augsto namu

Antidemokrāts.
Antidemokrāts.

Precīzi tieši tas pats notiek Latvijā. Vara var neierobežoti veikt noziegumus pret cilvēkiem,bet cilvēku vairums to piejem.

padomietim
padomietim

Nu, identiski, vai ne?

Piemēram
Piemēram

obligātā vakcinācija un nevakcinēto atlaišana no darba Latvijā !

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Rašisms ir lipīgs un infekciozs.
Ar cieņu, Skolnieciņš