“Forbes”: Ķīna drīzumā var izveidot jaunu militāro aliansi pret “AUKUS”

zemūdene

Šajā nedēļā pasaules medijos izplatījās ziņa par Austrālijas vēlmi iegādātie piecas ASV kodolzemūdenes. Šī ziņa nepalika nepamanīta Ķīnā, jau nākamajā dienā tika paziņots, ka Ķīnas prezidents Sji Dziņpins dosies uz Maskavu tikties ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, kurā iespējams tiks izveidota sava veida “Anti-AUKUS” alianse, Krievijai tirgojot zemūdenes un to tehnoloģijas Ķīnai, savukārt, Ķīna nodrošinātu Krievijai militāro palīdzību, tādējādi radot pretestību “AUKUS” un atrisinot steidzamas problēmas abām valstīm. ASV žurnāls “Forbes” skaidro, ko nozīmē šāda sadarbība starp Krieviju un Ķīnu un kādas ir iespējamās sekas, ne tikai Rietumiem, bet arī pašai Krievijai.

2021. gadā ASV, Lielbritānija un Austrālija noslēdza “AUKUS” trīspusējās drošības līgumu Indijas – Klusā okeāna reģionā. Tas ietver ASV palīdzību nodrošināt Lielbritānijai un Austrālijai kodolzemūdenes, kā arī valstu sadarbību kiberdrošībā, mākslīgā interneta, kvantu tehnoloģiju, elektroniskā kara, inovāciju un informācijas apmaiņas jomās.

Līdz šim Krievijas kodolzemūdeņu tehnoloģiju izplatīšana un pārdošana V. Putinam bija tabu tēma taču zemūdeņu nodošana Ķīnas rokās, rada problēmas Indijas – Klusā okeāna reģiona drošības sistēmai, savukārt Ķīnas militārā palīdzība Krievijai apdraud Ukrainas izredzes uzvarēt karu. 

Ja Irāna tiktu piesaistīta “Anti-AUKUS” trīspusējai partnerībai, Krievijas kodolenerģijas zemūdeņu tehnoloģiju izplatība radītu haosu līdz pat Tuvajiem Austrumiem un Eiropai.

“Anti-AUKUS” ass

AUKUS izveides viens no mērķiem ir atturēt Ķīnas dominanci reģionā un papildināt Apvienotās Karalistes zemūdens floti, lai veicinātu Atlantijas okeāna ziemeļu daļas drošību. Savukārt Krievijai diplomātisko attiecību attīstīšana ar Ķīnu ir tieši tas, kas nepieciešams. Arī Ķīnas aizsardzības ministrs ģenerālis Vejs Fenghuē (Wei Fenghue) un Ķīnas diplomāts  Li Šangfu (Li Shangfu) ir vairāk nekā gatavi iegādāties Krievijas zemūdenes.

Li Šangfu, kuru ASV ir sankcionējusi par modernu Krievijas ieroču iegādi Ķīnai, precīzi zina, kas Ķīnai ir vajadzīgs no Krievijas brūkošā militārā arsenāla.Visi pamatnosacījumi, lai izveidotu “Anti-AUKUS” asi starp Ķīnu un Krieviju jau pastāv. Ķīnas un ASV attiecības ir vienā no zemākajiem punktiem, kā arī Krievija, kura karo pret Ukrainu, ir pietiekami izmisusi, lai pārdotu savas kodolzemūdenes, kas ir vienas no nedaudzajām Krievijas tehnoloģijām, kuras ir gandrīz līdzvērtīgas Rietumu tehnoloģijām.

Tā kā Austrālija gatavojas iegādāties piecas jaunas zemūdenes, Ķīnai nekavējoties ir vajadzīgas modernas kodolzemūdenes. Ķīnas Jūras spēku zemūdenes nav pietiekami konkurētspējīgas, abas to jaunākās kodolzemūdenes, “Shang” klases (093 tipa) uzbrukuma zemūdenes un “Jin” klases (094 tipa) ballistisko raķešu zemūdenes ir skaļākas par Krievijas aukstā kara laika “Akula I” klases un “Oscar II” klases kodolzemūdenēm.

Tā kā Ķīnas rūpnieciskā industrija ir sagatavota ātrai zemūdeņu ražošanai, Ķīnai ir viss, kas nepieciešams, lai uzsāktu zemūdens bruņošanās sacensības, ieviešot jaunākās Krievijas zemūdeņu tehnoloģijas.

2022. gada novembrī Austrālijas prese jau brīdināja par “sausajiem Ķīnas kodolzemūdeņu dokiem Huludao, Liaoningas provincē, kurā novērota pastiprināta aktivitāte.”

Irānas pievienošanās nav paredzama tuvākajā nākotnē, taču pašreizējais Irānas atbalsts Krievijai, nodrošinot savus dronus un citu palīdzību, rada Krievijai jaunu Tuvo Austrumu partneri un Ķīnas bezlimitu vienošanās, ļauj V.Putinam un Sji Dziņpinam vēl vairāk destabilizēt Tuvo Austrumu ģeopolitisko situāciju.

“Anti-AUKUS” alianses sekas

Šī pēkšņā Ķīnas un Krievijas tehnoloģiskā alianse sarežģī globālo drošības sistēmu. Ja Ķīnai strauji pieaugs modernu, Krievijas uzlabotu kodolzemūdeņu skaits, valstīm visā Indijas-Klusā okeāna reģionā radīsies grūtības uz to pietiekami ātri reaģēt. ASV ilgtermiņa jūras spēku plāni kļūs nevērtīgi, un citām Indijas un Klusā okeāna reģiona ieinteresētajām pusēm būs ātri jāmaina sava aizsardzības stratēģijas.

Tiklīdz Klusajā okeānā sāks strādāt jaunās Ķīnas kodolzemūdenes, reģionālā interese par kodolzemūdenēm pieaugs.Lai reaģētu uz šo, Rietumiem būtu jāpaplašina AUKUS iespējas. “SSN-AUKUS” ir pirmā uz eksportu orientētā Rietumu kodolzemūdene, tādējādi Indija, Japāna, Taivāna, Dienvidkoreja, Singapūra, Kanāda un citas Klusā okeāna valstis varētu tikt iesaistītas kā potenciālie partneri.

Jebkura moderna Krievijas kodolzemūdeņu tehnoloģiju apvienošana ar Ķīnas milzīgajām jūras spēku ražošanas iespējām ir bīstama situācija ASV. Augstākā līmeņa Krievijas zemūdeņu tehnoloģijas jau apdraud ASV zemūdens spēju dominanci. Līdzīgām tehnoloģijām nonākot Ķīnas prasmīgajās rokās spriedze Klusajā okeānā tikai pieaugs.

Taču Krievijai kodolzemūdeņu tehnoloģiju nodošana Ķīnai ir pazemojošs risks, jo ārpus dabas resursiem un teritorijas Krievijai nav daudz ko piedāvāt Ķīnas līderim.

Tiklīdz Krievijas tehnoloģiskās priekšrocības būs zudušas, tā vairs nespēs atgūties. Jau tā novājinātā Krievija, kas saskaras ar masīvu, nepietiekami apdzīvotu un tagad neaizsargātu sauszemes robežu ar Ķīnu, iepriekš rēķinājās ar zemūdens pārākumu kā veidu, kā ierobežot Ķīnas ziemeļu avantūrismu.Sniedzot Ķīnai dominējošo stāvokli zemūdens jomā, tiks apdraudēta Krievijas suverenitāte Klusā okeāna ziemeļu daļā un Arktikā, un Krievijai būs maz militāru iespēju, ja attiecības ar Ķīnu laika gaitā pasliktināsies.

Taču viss iepriekš uzskaitītais V. Putinam var nebūt svarīgi. Ar pastāvīgu munīcijas piegādi no Ķīnas un iespēju ātri salauzt Ukrainu, Krievija var norakstīt Sibīriju un vienkārši koncentrēties uz dominēšanu Rietumeiropā un Vidusjūrā, kur atrodas V.Putina sirds, jahta un villa.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Forbes/Sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Dita
Dita

Ļoti svarìga būs Sji delegācijas vizìtē Maskavā 20 – 23 martam !

Gerda
Gerda

Pasaules vienpolārai pārvaldīšanai ir beigas , lai dzīvo Dienvidi !

Gada glezna
Gada glezna

Tāda sajūta, ka Krievijas elite ir galīgi nojūgusies. Ķīnas TV jau parādīja karti, kurā vairs nav Krievijas, taču Putins gatavojas krist ceļos pie Ķīnas vadītāja kājām, lai viņu glābj. Pilnīgs sajukums galvā – Ķīna nepārprotami ir demonstrējusi, ka tā vēlas Sibīriju. Kas Krievijai ir lielāks zaudējums? Aizvākties no Ukrainas, vai zaudēt visu Sibīriju? Kas ir Krievija bez Sibīrijas resursiem? Nenozīmīga valstele. Putins pat pret Franciju atļāvās izturēties kā pret nenozīmīgu valsteli. Kas notiek Kazahstānā – Krieviju taisās padzīt no kosmodroma. Vai tad tas nav Ķīnas nopelns? Nu tak skaidri redzams, jāvienojas ar Rietumiem – Krievija izvācas no Ukrainas un Putins… lasīt vēl »

atmiņa
atmiņa

Diktatori jau bieži atrod kopēju valodu, kaut vai īslaicīgi. Pagātnē kādu laiku notika brāļošanās starp Hitleru, Staļinu un Musolini.

a@a.lv

Izklausās drūmi, no otras puses, viss ko mūsdienu Krievija var piedāvāt kā augstākās tehnoloģijas zemūdenēs izskatās kā augļi no PSRS laika, ko esošā elite vienkārši ekspluatē neradot neko nozīmīgi jaunu, pat tanki ir savā ziņā minimāli uzlabojumi bāzei no 50’jiem. Protams viena no nano-tehnoloģijām kurai Rietumos nav alternatīvu ir krievijas sieviešu spēja ražot bērnus un tos sūtīt uz karu bez kripatiņas līdzjūtības atkal, atkal un atkal.

Derdz
Derdz

Kāpēc Anti, katrs kad gru veido savienības, utt

brālis banāns
brālis banāns

Pirmā rindkopa pēc ievada:
“… kā arī valstu sadarbību kiberdrošībā, mākslīgā interneta, kvantu tehnoloģiju,…”
Pieļauju, ka ar “mākslīgo internetu” domāts “mākslīgais intelekts”.

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Kā godāt Dievu Pērkonu? Vajag iedegt vien zilu svecīti uz galda blakus Dieva Pērkona atveidojumam. Es parasti tā daru uz palodzes, jo tad vieglāk ir vēdināt māju. commons.wikimedia.org/w/index.php?search=Dievs+Perkons&title=Special%3AMediaSearch Pērkoņtēvs ir labs, godīgs un taisnīgs Dievs. Viņš ir spēcīgākais no mūsu Dieviem. Tāpēc lugsim Dievu Perkonu, lai viņš pasargā Latvijas aizstāvjus un Latvijas patriotus no apmelošanas un ļaunām mēlēm. Ar cieņu, Skolnieciņš