Drošības jomā Eiropa joprojām pārāk daudz paļaujas uz ASV atbalstu

Sargs.lv/Politico/Foreign Policy

Par spīti krasajam drošības situācijas saasinājumam Eiropā, liela daļa Rietumeiropas lielvalstu aizvien nav spējušas nedz palielināt savus aizsardzības izdevumus, nedz uzsākt solītās bruņoto spēku attīstības programmas.

Tā vietā Eiropa paļaujas uz ASV militāro industriju un tās ražošanas spējām. Tāpat saskaņā ar Vācijas Ķīles pasaules ekonomikas institūta apkopotajiem datiem no 2022. gada 24. janvāra līdz 2023. gada 24. februārim, ASV Ukrainai ir piešķīrušas militāro palīdzību vairāk nekā 43 miljardu eiro apmērā, kas ir ievērojami vairāk nekā visas Eiropas valstis kopā.

Izdevums “Politico” vēsta, ka Francija, kuras prezidents Emanuels Makrons jau gadiem ilgi fantazē par Eiropas “stratēģisko autonomiju”, ir ieguldījusi kopumā 447 miljonus eiro. Salīdzinot to ar Čehiju, valsti, kas ir mazāk nekā piektā daļa no Francijas lieluma un kas ir sniegusi militāro palīdzību 566 miljonu eiro apmērā, tas šķiet mazs atbalsts Ukrainai.

Eiropa var secināt, ka bez ASV palīdzības Ukrainai Krievijas karogs jau tagad plīvotu no Hersonas līdz Ļvivai un Krievijas karaspēks atrastos uz ES robežas.

Tieši bailes no šāda scenārija pārliecināja Vācijas kancleru Olafu Šolcu apņemties tērēt 100 miljardus eiro Vācijas apbruņošanai, ko viņš dēvēja par “Zeitenwende” – pagrieziena punktu.

Vācijas jaunais aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss martā skarbi raksturoja valsts armijas stāvokli: “Mums nav spēku, kas spētu aizsargāties pret brutālu karu.”

Neraugoties uz šo solījumu, Vācijas aizsardzības budžets joprojām ir krietni zemāks par NATO noteikto mērķi – 2% no IKP. Pagājušajā gadā tas palielinājās tikai par 0,1% līdz 1,6% no IKP. Piemēram, ASV tērē 3,3% no IKP.

Pēc mēnešiem ilgas vilcināšanās Vācija ir ievērojami paātrinājusi militārās palīdzības sūtīšanu Ukrainai. Lai gan tā joprojām ievērojami atpaliek no ASV, saskaņā ar jaunajiem aprēķiniem Vācija ir otrajā vietā Eiropā aiz Lielbritānijas, solot vai nosūtot Ukrainai ekipējumu 4,2 miljardu eiro apmērā līdz šā gada beigām.

Tomēr gadu vēlāk pēc lēmuma pieņemšanas lielākā daļa “Zeitenwende” naudas vēl nav iztērēta, un Eiropas ieroču ražotāji apgalvo, ka neuzņemsies saistības atvērt jaunas rūpnīcas, kamēr nebūs parakstīti ilgtermiņa līgumi. Tomēr liela daļa naudas tiks novirzīta nevis Ukrainai, bet gan Bundesvēra novecojušās tehnikas nomaiņai.

Vācieši šobrīd nav noraizējušies, jo tic, ka var paļauties uz ASV. Eiropas valstis paļaujas uz ASV visās jomās, sākot ar aizsardzību un karaspēka klātbūtni kontinentā un beidzot ar reaktīvo iznīcinātāju un munīcijas iegādi. Pat Polija, kas šogad aizsardzībai plāno tērēt 4% no IKP, pērk no ASV tankus, reaktīvos iznīcinātājus un raķešu artilērijas sistēmas.

Neraugoties uz visiem Eiropas līderu lieliskajiem paziņojumiem par to, ka Eiropas valstis joprojām vairāk nekā pusi no sava ekipējuma budžeta tērē ASV ekipējumam (Nīderlande tērē 95%), ir maz pierādījumu, ka tas mainīsies. Tas nozīmē, ka ASV joprojām būs neaizstājams sabiedrotais, uz kuru tiek liktas teju visas cerības militārajā jomā.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pagājušajā otrdienā, gatavojoties nākamajā mēnesī Viļņā paredzētajam NATO samitam, atkārtoti uzsvēra, ka katrai alianses dalībvalstij aizsardzībai ir jāvelta vismaz 2% no IKP, kas nu jau ir ilggadējs NATO mērķis. J. Stoltenberga komentāri ir slavējami, taču martā publicētais NATO ziņojums liecina, ka panākt, lai visas alianses dalībvalstis patiešām sasniegtu 2% slieksni, var būt vieglāk pateikt nekā izdarīt. Lai gan ziņojumā ir uzsvērts zināms progress kopš 2014. gada NATO samita, tajā dokumentēts, ka daudzas dalībvalstis joprojām nepilda savas saistības attiecībā uz aizsardzības izdevumiem.

Izdevums “Foreign Policy” vēsta, ka, pamatojoties uz 2022. gada budžeta aplēsēm, Amerikas Savienoto Valstu NATO sabiedrotie – 28 Eiropas valstis un Kanāda – kopīgi palielināja savus aizsardzības izdevumus jau astoto gadu pēc kārtas. Ziņojumā norādīts, ka kopš 2014. gada šīs valstis ir palielinājušas savus aizsardzības izdevumus par 350 miljardiem ASV dolāru. Tikai no 2021. līdz 2022. gadam Eiropas sabiedrotie un Kanāda kopā palielināja savus aizsardzības izdevumus par aptuveni 2,2% reālā izteiksmē, ņemot vērā inflāciju.

Turklāt 24 no toreizējām 30 NATO valstīm, tostarp ASV, visticamāk, ir izpildījušas atsevišķu izvirzīto mērķi – vismaz 20 procentus no gada aizsardzības izdevumiem tērēt nozīmīgiem jaunu ieroču iepirkumiem, tostarp pētniecībai un attīstībai. Saraksta augšgalā 2022. gadā bija Ungārija un Grieķija, kas attiecīgi 48% un 45% no saviem aizsardzības budžetiem tērēja jaunam aprīkojumam.

2017. gadā NATO izvietoja četras daudznacionālas apvienotās bruņoto spēku kaujas grupas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Polijā. Kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai pagājušajā gadā NATO ir pastiprinājusi šīs kaujas grupas un nolēmusi izveidot vēl četras kaujas grupas Bulgārijā, Ungārijā, Rumānijā un Slovākijā, tādējādi stiprinot alianses dienvidaustrumu flangu. Zīmīgi, ka visi NATO sabiedrotie ir iesaistīti šajos centienos vai nu kā šo kaujas grupu dalībnieki, vai kā to izmitinātāji.

Ņemot vērā, ka Krievijas draudi Eiropas drošībai ir pilnīgi skaidri jau vairāk nekā desmit gadus, kā NATO sabiedrotie rīkojas tagad, kad tie ir vēl skaidrāk redzami?

NATO ziņojumā lēsts, ka 2022. gada ASV aizsardzības izdevumi būs 3,46% no IKP, kas ir otrs augstākais rādītājs aiz Grieķijas. Tikai piecas citas NATO dalībvalstis 2022. gadā paredzams pārsniegs 2% slieksni: Lielbritānija, Latvija, Lietuva, Igaunija un Polija. Tas, ka trīs Baltijas valstis iekļuva šajā sarakstā, ir apsveicami, taču to nelielie aizsardzības budžeti (piemēram, Lietuvas budžets ir mazāks par 2 miljardiem ASV dolāru) neatrisinās NATO izdevumu deficītu.

Daudzas no NATO lielākajām ekonomikām turpināja vilcināties ar aizsardzības izdevumiem, tādējādi atņemot aliansei desmitiem miljardu dolāru, kas varētu palīdzēt stiprināt atturēšanu un saglabāt mieru. Piecas NATO dalībvalstis, kas nepietiekami tērē līdzekļus, ir ekonomiski smagsvari ar IKP vismaz 1 triljona ASV dolāru apmērā: Kanāda, Francija, Vācija, Itālija un Spānija. Trīs no šīm piecām valstīm 2022. gadā krasi atpaliek no 2% mērķa: Spānija – tikai 1,09%, Kanāda – 1,29% un Vācija – 1,49%. Ja tikai šīs piecas lielākās ekonomikas valstis pildītu savus aizsardzības izdevumu solījumus, tas katru gadu palielinātu NATO kolektīvo militāro budžetu par vairāk nekā 61 miljardu ASV dolāru. Lai gan NATO Eiropas dalībvalstu un Kanādas kopējais IKP ir aptuveni vienāds ar ASV IKP, tās joprojām veido tikai 30% no bloka aizsardzības izdevumiem.

Atsevišķām NATO dalībvalstīm ir arī jāstiprina militārās spējas un labāk jākoordinē savstarpējā sadarbība, lai nodrošinātu, ka aizsardzības izdevumi izvairītos no nelietderīgas dublēšanās. Daudzu bloka valstu militārajās struktūrās dziļām un sarežģītām reformām būs jākoncentrējas uz savstarpēji savietojamu, papildinošu kaujas spēju izveidi, kas atbalsta alianses aizsardzības plānus un stiprina atturēšanu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

1 Comment
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
lapsa
lapsa
1 g. atpakaļ

Tas ir tikai apsveicami. Sen jau Eiropai pašai sevi vajadzēja aizsargāt, nevis būt par vasali amerikāņiem. Vajadzēja sagaidīt, lai amerikāņi sarīko Ukrainā tā saukto proxy karu ar krievu, lai Eiropa beidzot pamostos. Ja Eiropa būtu neatkarīga, tad te neviens karu nesarīkotu. Spriežot pēc Makrona izteikumiem pagājušā gada pavasarī, Eiropieši to ļoti ātri saprata.