Trauksmes signālus, kurus sūta mūsu organisms, mēs visbiežāk izliekamies nedzirdam un ignorējam. Vērsties pēc mediķu palīdzības mēdzam tikai tad, kad viss sāp jau tik ļoti, ka ne par ko citu vairs nav spēka domāt. Bet tad jau bieži vien ir par vēlu, lai kaut ko glābtu, tāpēc joki mazi. Varbūt tomēr vajadzētu ieklausīties brīdinājuma signālos, kurus raida ķermenis? Vairogdziedzeris ir viens no svarīgākajiem cilvēka orgāniem.
Vairogdziedzeris asinīs izdala īpašas vielas, ko sauc par vairogdziedzera hormoniem, un kam ir nozīmīga loma organisma šūnu funkcionēšanā, regulē enerģijas izmantošanu organismā, ietekmē praktiski visas cilvēka ķermeņa šūnas, audus un orgānus. Nediagnosticētas vairogdziedzera saslimšanas var radīt neatgriezeniskas izmaiņas daudzās cilvēka ķermeņa funkcijās un smagas kaites orgānos, tostarp aknās, zarnu traktā, reproduktīvajā sistēmā, sirdī un pat smadzenēs.
Vairogdziedzeris atrodas kakla priekšējā virsmā, sastāv no divām simetriskām daļām, un pēc formas atgādina taurenīti.
Cilvēka ķermenis mūs cenšas brīdināt par problēmām vairogdziedzera darbībā, sūtot brīdinājuma signālus.
1.simptoms. Depresija un nomāktības sajūta
Garastāvokli var ietekmēt nepietiekamais vai, gluži pretēji, pārāk lielais tiroīdo hormonu (thyroid hormones) daudzums. Tā nepietiekamība noved pie zema „laimes” hormona serotonīna līmeņa organismā. Un jūs tad jūtaties skumīgs un kā salauzts. Turpretī, ja tā ir pārāk daudz, rodas trauksmes sajūta, nemiers un cilvēks ir viegli aizkaitināms.
2.simptoms. Aizcietējumi
Ja jūs moka šī kaite un jūs nekādi nespējat ar to tikt galā, ļoti iespējams, ka problēmas cēlonis ir tiroīdo hormonu nepietiekama izdale. Tas ir viens no izplatītākajiem hipotireozes simptomiem, kas savukārt palielina risku saslimt ar sirds slimībām.
3.simptoms. Visu laiku nāk miegs
Protams, pamosties rīta agrumā nevienam nav viegli, taču ja izkāpšana no gultas jums ir kā neiespējamā misija, vajadzētu uz to raudzīties kā uz iespējamo brīdinājuma signālu. Inertais hormons palēnina organisma darbību teju līdz bruņurupuča līmenim un jūs visu dienu jūtaties kā lācis ziemas guļā.
4.simptoms. Sausa āda
Sausa, sasprēgājusi āda augu gadu, ne tikai ziemas spelgonī? Arī tā var būt viena no hipotireozes pazīmēm. Turklāt šajā gadījumā jums vēl var būt arī trausli nagi un mati, iespējama pat matu izkrišana. Tās liecina, ka ir par maz tiroīdā hormona, tas ir iemesls nagu un matu augšanas cikla traucējumus.
5.simptoms. Pēkšņa ķermeņa svara palielināšanās
Strauja ķermeņa svara palielināšanās, kaut arī ne katastrofālos apmēros, arī var liecināt par vairogdziedzera darbības problēmām. Tas ir saistīts ar vielmaiņas darbības palēnināšanos, tostarp apetīte mazinās, kas nepieļauj lielu lieko svaru. Tas pats attiecas arī uz cilvēkiem, kuri izmisīgi mēģina atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, „darot visu pareizi”, taču svars nekust ne no vietas.
6.simptoms. Negribas seksu
Libido zudums ir viena no 12 hipotireozes pazīmēm. Tā nav galvenā, taču komplementārā gan. Uz to jāraugās kā uz „piedevu” nopietnākām kaitēm.
7.simptoms. Sāpes muskuļos un vārgums
Tas nav nekas neparasts, ja reizēm šur tur kaut kas iesāpas. Ja sasitat pirkstu, tas sāpēs, tāpat arī, ja ilgi neesat nodarbojies ar sportu, pēc treniņa sāpēs muskuļi. Taču, ja sporta zālei pat tuvumā neesat bijis, bet ķermenī viss sāp un jūtaties kā ar ceļa rulli pārbraukts, ir iemesls doties pie ārsta – vainīgs var būt vairogdziedzeris.
8.simptoms: „Trīcoša” sirds
Iespējams, jūsu sirds „trīc” tāpēc, ka esat iemīlējies un tas ir pavisam normāli. Tomēr tiroīdā hormona darbība atšķiras no tā, kā uzvedas „tauriņi vēderā”. Ir sajūta, it kā sirds ritmā iztrūkst pāris taktis. Un to var konstatēt, paraugot pulsu augšdelmā vai pieliekot roku pie kakla vēnas.
9.simptoms. Galva „kā spainis”
Bez šaubām, miglainam prātam reizēm ir pavisam parasts iemesls, piemēram, ballīte iepriekšējā vakarā vai tamlīdzīgi. Arī cilvēkam kļūstot vecākam, prāts sāk darboties nedaudz lēnāk. Taču ja pārāk bieži jūsu galva ir „kā spainis” bez saprotama iemesla, tad tas jāuztver kā signāls par problēmām vairogdziedzera darbībā. Aizmāršība un izklaidība – tiroīdā hormona nepietiekamības vai, gluži pretēji, pārlieku lielā daudzuma pazīme, rada grūtības koncentrēties.
10.simptoms. Paaugstināts asinsspiediens
Ja jūs moka paaugstināts asinsspiediens un jūs to nekādi nespējat normalizēt, ļoti iespējams, ka vainīgs ir vairogdziedzeris. Hormonālā fona kļūmes pārslogo sirdi un jūs var pat piemeklēt sirdslēkme.
11.simptoms. Mēnešreižu cikla traucējumi sievietēm
Ilgstošas, sāpīgas mēnešreizes ar lielu izdalīto asiņu daudzumu var liecināt par hipotireozi, kad izdalās pārāk maz vairogdziedzera hormonu. Saīsinās periods starp mēnešreizēm. Augsts tiroīdā hormona līmenis izraisa mēnešreižu cikla traucējumus, tās kļūst neregulāras.
12.simptoms: “Zvēra” apetīte
Pārmērīga apetīte var signalizēt par hipertireozi, kad pārāk lielais vairogdziedzera hormonu daudzums liek justies jums mūžīgā badā. Vienīgais iespējamais pluss ir tas, ka šajā gadījumā vairogdziedzera darbības traucējumi milzīgo ēšanu kompensē ar hiperaktivitāti, kuru arī izraisa vairogdziedzera darbības traucējumi, un tas sadedzina liekās kalorijas, kas rodas nepārtraukti ēdot, tāpēc cilvēks svarā nepieņemas. Tostarp vairogdziedzera nepietiekamā darbība var radīt sajukumu arī garšu un smaržu uztverē.
Avots: LitleThings.com
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!