Jaunā pētījumā secināts, ka bērnības mājdzīvnieki kaķi veicina šizofrēnijas risku vēlāk dzīvē, taču ārsti mierina, ka vēl nepieciešama padziļināta izpēte, tāpēc vecākiem uztraukties vēl ir pāragri.
Pētījumā secināts, ka bērniem, kuri aug kopā ar kaķiem, ir lielāka iespējamība saslimt ar tādām garīgajām slimībām kā šizofrēnija. Zinātnieki uzskata, ka vainojams mikroskopisks vienšūnas organisms – Toxoplasma gondii.
“Toxo”, kā bieži mēdz dēvēt šo mikroorganismu, ir viens no noturīgākajiem parazītiem, kas saskaņā ar ASV Slimību izplatību kontroles centra (Center for Disease Control) datiem ir inficējis teju 60 miljonus Amerikas iedzīvotāju, bet pēc citiem – pusi pasaules iedzīvotāju. Šī baktērija ir plaši izplatīta arī zīdītāju un putnu vidū, bet parazīts īpaši iecienījis kaķus.
Toxoplasma gondii spēj vairoties tikai kaķu ķermeņa iekšpusē, un tas lieliski darbojas kaķu labā, jo palīdz tiem noķert medījumu. Ja parazīts ieperinājies grauzējos, tie zaudē savas dabiskās bailes no kaķiem, noskaidrojuši zinātnieki.
Cilvēki ar parazītu var inficēties, ja kaķu fēces nonākušas mutē. Tas var notikt, tīrot kaķa kastīti vai apēdot, piemēram, nemazgātus augļus vai dārzeņus tieši no dobes.
Kaķiem inficējoties ar “Toxo”, dzīvniekiem nav gandrīz nekādu slimības simptomu, tāpēc ķepaiņu saimniekiem ir grūti to identificēt. Cilvēki riskē inficēties ar nelāgo parazītu, arī dzerot piesārņotu ūdeni vai ēdot nepilnīgi pagatavotu gaļu.
Vairumam veselu bērnu un pieaugušo šis parazīts nerada nekādas vērā ņemamas veselības problēmas, jo imūnā sistēma parasti neļauj parazītam izraisīt nopietnas saslimšanas.
Zinātnieki uzskata, ka parazīts paliek ķermenī, miega stadijā. Taču īpaši uzmanīgām ir jābūt grūtniecēm, jo šis parazīts veicina spontānā aborta risku un iespējamus augļa defektus. Atsevišķi pētījumi uzrādījuši saikni starp parazītu un garīgajām saslimšanām.
Šis jaunākais pētījums tika publicēts žurnāla “Schizophrenia Research” jūnija numurā, un papildināja divus iepriekš 1982. gadā veiktus pētījumus, kuri atrada saikni starp garīgajām saslimšanām un bērniem, kuri auguši kopā ar kaķi.
“Rezultāti bija tādi paši – bērni, kuri auguši kopā ar kaķi, ir pakļauti lielākam riskam saslimt ar garīgajām slimībām vēlākajos dzīves gados,” stāsta zinātnieku komanda no Džona Hopkinsa universitātes. Dakteris Haidens Švenks, kurš ir bērnu infekcijas slimību speciālists, norāda, ka šī pētījuma rezultātā vecākiem, kuri mājās audzina bērnu un tur kaķi, tomēr nevajadzētu krist panikā.
“Saikne iespējama, bet tas nenozīmē, ka tas ir cēlonis,” skaidro Švenks. “Pētījumā nav noteikta tieša saistība starp toksoplazmu un garīgajām saslimšanām, turklāt atklājuma autori turpina veikt padziļinātu izpēti.”
Švenks arī piebilst: “Kaķis ir daudziem cilvēkiem un šizofrēnija ir salīdzinoši reta slimība.”
Pediatre Lisa Dana no Golden Gate Pediatrics asociācijas piekrīt, ka vēl ir nepieciešami padziļināti pētījumi, pirms vecākiem būtu jāatsakās no savu bērnu mīluļiem kaķiem, taču piebilst, ka nekad nenāk par ļaunu būt uzmanīgam. “Es neļautu saviem bērniem tīrīt kaķu tualeti, kā arī nosegtu smilšu kastes, kad tajās nerotaļājas mazuļi,” stāsta Dana.
“Es uzmanītos arī ar smiltīm rotaļlaukumos. Īpaši vietās, kur manītas lielas ielas kaķu kolonijas. Es zinu, ka daudzos rotaļlaukumos Sanfrancisko vairs netiek izmantotas smiltis. Šie preventīvie pasākumi var mainīt daudz ko.”
Daktere Dana piebilst, ka vissvarīgākais, kas sabiedrībai ir jāzina par toksoplazmozi, ir tas, ka šai slimībai var būt ļoti smagas sekas, īpaši tiem, kuriem ir novājināta imūnā sistēma, kā arī grūtniecēm.
Avots: SF GATE