Pētījums: mazbērnu pieskatīšana pagarina vecvecāku dzīves ilgumu

bērni

Jaunā pētījumā konstatēts, ka vecvecāki, kuri piedalās savu mazbērnu audzināšanā, dzīvo ilgāk.

Žurnālā “Evolution & Human Behavior” publicēts pētījums, kurā piedalījušies vairāk nekā 500 cilvēku vecumā no 70 gadiem un vecāki.

Pētījumā tika pierādīts, ka tās omes un opīši, kuri palīdzēja rūpēties par mazbērniem, nodzīvoja vismaz septiņus gadus ilgāk.

Cilvēkiem, kuri mazbērnu pieskatīšanā nepiedalījās, vidējais dzīves ilgums pēc pētījuma beigām bija tikai četri gadi. Savukārt puse no pētījumā iekļautajiem vecvecākiem, kuri rūpējās par saviem mazbērniem, bija dzīvi desmit gadus pēc sākotnēji veiktā pētījuma.

Pētījums pierāda, ka gados vecāki cilvēki saglabā aktivitāti, ja viņiem ir iespēja būt noderīgiem.

Viena no pētījuma autorēm, Šveices Bāzeles Universitātes psiholoģijas nodaļas doktorante Sonja Hilbranda stāsta, ka “šī saikne varētu būt mehānisms, kas dziļi sakņojas mūsu evolucionārajā pagātnē, kad palīdzība bērnu aprūpē bija izšķiroša sugas izdzīvošanā.”

Ja cilvēks nekontaktējas ar saviem mazbērniem, tas viņa veselību ietekmē negatīvi, piebilda eksperte.

Palīdzība saviem pieaugušajiem bērniem arī zināmā mērā palīdz dzīvot ilgāk. Gadiem ritot, apziņa, ka esam vajadzīgi citiem, labvēlīgi ietekmē cilvēka veselību, pauž pētnieki.

Piedalīšanās mazbērnu audzināšanā var palīdzēt senioriem saglabāt garīgu un fizisku aktivitāti, norāda Barselonas Pompeju Fabras universitātes asociētais profesors Bruno Arpino.

“Rūpēšanās var sniegt aprūpētājiem dzīves mērķi, jo viņi var justies noderīgi apkārtējiem un sabiedrībai. Rūpēšanos var arī uzskatīt par darbību, kas aprūpētājus uztur fiziski un garīgi aktīvus,” teic profesors.

Viņš piebilst, ka iepriekš veiktie pētījumi parādīja, ka rūpēšanās par citiem, uzlabo cilvēka kognitīvo darbību, kā arī fizisko un garīgo veselību.

Te jāpiebilst, ka jaunajā pētījumā netika iekļauti vecvecāki, kuru aprūpē mazbērni ir visu laiku – saskaņā ar pētījumu nemitīgas rūpes faktiski kaitē vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: en.newsner.com

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar