Jaunā pētījumā izvirzīta teorija, ka LSD uzņemšana mazās devās varētu labvēlīgi ietekmēt smadzeņu augšanas faktorus.
LSD un halucinogēno sēņu mikrodozēšana pēdējo gadu laikā kļūst aizvien populārāka, pateicoties anekdotiskiem ziņojumiem par to, ka tādā veidā var pamatīgi uzlabot radošās spējas, kā arī ārstēt depresiju un citas garīgās kaites. Lai arī lielākoties trūkst zinātnisku pierādījumu, kas atbalstītu šos apgalvojumus, jaunajā pētījumā sniegti visai daudzsološi pierādījumi tam, ka LSD mikrodozēšana var labvēlīgi iedarboties uz smadzeņu augšanas atslēgas faktoriem, rakstīts izdevumā “IFL Science”.
Mikrodozēšana nozīmē psihodēliķu uzņemšanu tik nelielās devās, ka tas nerada apreibinošo, halucinogēno vai psihodēlisko efektu. Tiesa, daži uzskata, ka tādā veidā ilgtermiņā uzlabojas apziņas un radošās spējas. Tas savukārt, kā domā zinātnieki, ļauj veidoties elastīgākiem domu procesiem un rasties jaunām idejām, pozitīvākiem domāšanas modeļiem.
Ja tā ir patiesība, tad, iespējams, tur varētu būt iesaistīti tādi smadzeņu augšanas faktori kā smadzeņu neirotrofiskais faktors. Šis proteīns veicina smadzeņu neironu augšanu un attīstību, kā arī ir jaunu neironu tīklu veidošanās pamatā. To paturot prātā, zinātnieki jaunajā pētījumā nolēma noskaidrot sīkāk, kāda ir sīku LSD devu ietekme uz smadzeņu augšanu un spējām.
Lai to paveiktu, viņi 27 brīvprātīgajiem pētījuma dalībniekiem atsevišķās dienās iedeva placebo un sīku LSD devu, pēc tam katras divas stundas mērot, kāds ir smadzeņu neironu augšanas un attīstības proteīna līmenis. Zinātniskajā žurnālā “ACS Pharmacology and Translational Science” publicētajā pētījumā parādīts, ka 5 mikrogrami LSD palielināja šā proteīna līmeni, zenītu sasniedzot pēc četrām stundām. Savukārt 20 mikrogrami LSD smadzeņu augšanas faktoram zenītu lika sasniegt pēc sešām stundām.
Interesanti – tas, ka 10 mikrogrami LSD neradīja tādu proteīna līmeņa palielināšanos, liecinot, kas nav tik vienkārši. Par spīti tam, pētījuma autori domā, ka viņu paveiktais pierāda, ka pastāv pozitīvas attiecības starp mazām LSD devām un neirotrofisko faktoru. Tiesa, viņi arī atzīst, ka ir nepieciešami vēl vairāki pētījumi, pirms to varēs teikt pavisam droši.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: tvnet