PETARDES, PLAUKŠĶENES UN SVĒTKU SALŪTS – KĀPĒC SUNIM NEPATĪK UGUŅOŠANA

salūts

Valsts svētki un Jaungada nakts mūsdienās nav iedomājama bez uguņošanas. Pašvaldībām pandēmijas apstākļos šogad ir aizliegts rīkot gadumijas salūtu. Taču parasti bez oficiālā – pilsētas rīkotā – naudas izšaušanas debesīs pasākuma, petardes, plaukšķenes un citi blīkšķināmie tiek likti lietā individuāli. Sevišķi nepacietīgie šajā ātri satumstošajā gadalaikā ar plaukšķenēm un petardēm sāk izklaidēties, pat nemaz nesagaidot svētkus.

Taču ne visiem uguņošana sagādā prieku un svētku sajūtu. Jo sevišķi mājdzīvniekiem. Pēkšņi sācies salūts suni spēj ārkārtīgi nobiedēt, panikas brīdī viņš cenšas bēgt vai paslēpties drošā vietā. Nemaz nerunājot par neaprakstāmo stresu, kas pārņem dzīvnieku, šīs cilvēku izklaides spēj suni satraukt tik ļoti, ka viņš vēl ilgi trīcēs pie visām miesām un nebūs iespējams viņu nomierināt.

Lai saprastu, kāpēc suņi tik ļoti baidās no uguņošanas un kā viņiem palīdzēt, būtu jāsaprot šo baiļu iemesli.

Kāpēc sunim nepatīk uguņošana?

1. Uguņošana ir ļoti skaļa

Uguņošana rada skaļu troksni. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēkiem tā patīk, bet galvenais iemesls, kāpēc tā biedē dzīvnieku. Jo īpaši tāpēc, ka suņiem ir daudz jūtīgāka dzirde nekā cilvēkiem.

Neņemiet suni līdzi uz pasākumu, kurā gaidāma uguņošana. Esot mājās, turiet savu mīluli iekštelpās – istabā, kurā ir iespējams ieslēgt mūziku vai radīt jebkādu fona troksni vai ikdienas skaņas, lai mazinātu pēkšņo uguņošanas troksni.

2. Uguņošana sākas bez brīdinājuma

Visas lietas, kas uzrodas bez brīdinājuma, suni biedē, tostarp pērkona dārdi vai vetārsta apmeklējums. Sunim šķiet, ka uguņošana pēkšņi pārtrauc citkārt mierīgu vakaru ar skaļiem un nesakarīgiem blīkšķiem, paukšķiem un šņākšanu.

Var mēģināt pieradināt suni pie uguņošanas – pirms gaidāmajiem svētkiem atskaņot uguņošanai līdzīgas skaņas. Atcerieties, tas jādara vairākus mēnešus iepriekš, pakāpeniski palielinot skaņas intensitāti.

3. Uguņošana simbolizē draudus

Suņiem uguņošana saistās ar draudiem. Tā ir pēkšņa un skaļa, tādējādi radot sunim paniku, dusmas, bailes un citas negatīvas emocijas. Esiet mierīgs un palīdziet sunim ar savu klātbūtni, paņemiet klēpī (ja dzīvnieka augums to atļauj) un nomieriniet.

4. Suns jūtas apjucis un viegli ievainojams

Ja uguņošana ir radījusi sunim trauksmi, stresu un bailes, turklāt neviens nav blakus, lai suni nomierinātu, šī sajūta pieaugs un turpināsies līdz uguņošanas beigām vai pat vēl ilgāk. Suns ir apjucis un jūtas neaizsargāts, tāpēc šādā gadījumā suns var arī bēgt.

Ja nevarat svētku vakarā būt blakus savam mīlulim, varbūt ir iespējams pirms svētkiem nogādāt suni kādā klusākā apkaimē pie draugiem vai radiem, kur uguņošana nav tik ļoti dzirdama. Uguņošanas laikā nodrošiniet mājdzīvniekam guļvietu klusā un mierīgā vietā iekštelpās, kas radīs sunim sajūtu, ka viņš ir paslēpies.

Kā palīdzēt

Ja nu tomēr izlemsiet doties uz Jaungada svinībām, kur paredzēts gadumiju atzīmēt ar petardēm vai kādiem citiem blīkšķiem, ir dažādi veidi, kā palīdzēt sunim pārvarēt bailes uguņošanas laikā:

neejiet uz uguņošanu ar suni

centieties neatstāt suni mājās vienu

esiet blakus un mieriniet savu mīluli

telpā, kurā uzturas suns, uguņošanas laikā aizveriet aizkarus un ieslēdziet rāmu fona mūziku

nodrošiniet guļvietu klusā un mierīgā vietā iekštelpās, kas radīs sunim sajūtu, ka viņš ir paslēpies

ja suns ir pieradis dzīvot ārā, turiet viņu drošā voljērā ar ierastajām rotaļlietām

nenosodiet suni, ja viņš izrāda bailes

ļaujiet sunim paslēpties, ja viņš to vēlas.

Lai pēcsvētku diena nesāktos ar skumjām par to, ka četrkājainais mīlulis uguņošanas dēļ ir pazudis, pārliecinieties, ka sunim pie kakla siksnas ir žetons un/vai saimnieka kontaktinformācija. Tas noteikti palīdzēs mīlulim ātrāk atgriezties mājās, ja nu tomēr viņš būs aizbēdzis.

Bet vislabāk atsakieties no uguņošanas gadumijā un aiciniet arī citus darīt tāpat!

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar