Pasaules karte jau kopš skolas laikiem formē mūsu priekšstatu par to, kāda izskatās pasaule. Taču esam aizmirsuši, ka tā ir tikai plakans apaļas zemeslodes atainojums.
Un viss nav tik pašsaprotami kā šķiet. Daudzi no mums ģeogrāfijas stundās iemācīto (kartē skatīto) pasaules redzējuma stereotipu attiecina arī uz reālo pasauli. Mēs sākam ticēt, ka valstis, kuras pasaulē tiek uzskatītas par dominējošām, atrodas tās centrā, un zemes, kurām tikusi „apakšnieču” loma, meklējamas pasaules perifērijā.
Kā redzēsit attēlos zemāk, dažādās valstīs — Krievijā, Eiropā, ASV, Ķīnā, Austrālijā, Čīlē, Dienvidāfrikā — pasaules kartes ievērojami atšķiras. Viss ir atkarīgs no tā, ko izvēlējies kartes autors katrā no šādiem trim faktoriem:
1) kā karte tiek centrēta attiecībā uz Rietumiem un Austrumiem;
2) kā karte centrēta attiecībā uz Ziemeļiem un Dienvidiem;
3) kāda projekcijas metode ir pielietota.
Pasaules karte Krievijā
Pasaules vertikālā ass (Rietumu un Austrumu centrējums) iet caur Maskavu. Z- un D-Amerika un Austrālija atrodas pasaules perifērijā. Klusais okeāns nav atainots kā viens veselums.
Pasaules karte Eiropā
Pasaules vertikālā ass iet caur Londonu. Arī šeit Z- un D-Amerika un Austrālija atrodas pasaules perifērijā, bet Klusais okeāns nav atainots kā viens veselums. Bez tam, ekvators (Ziemeļu un Dienvidu centrējums) novirzīts uz kartes apakšējo daļu, kas padara Āfriku, D-Ameriku un Austrāliju daudz sīkākas attiecībā pret Z-Ameriku un Eirāziju, nekā tas ir patiesībā.
Pasaules karte Ķīnā
Ķīna savā pasaules kartē atrodas Klusā okeāna rietumu krastā. Šis okeāns apskalo visus kontinentus, izņemot Āfriku un Eiropu, kas šajā gadījumā atrodas pasaules perifērijā.
Pasaules karte Austrālijā
Valda stereotips, ka dominē tas, kas atrodas augstāk, bet tiem, kas zemāk – ir jāpakļaujas. Austrālieši ne tikai pasaules vertikālo asi velk caur savu kontinentu, bet turklāt vēl arī novieto to augstāk par visiem pārējiem, kas sagroza karti par 180 grādiem. Tāpat kā ASV, arī Austrālija kļūst par salu, kuru apskalo trīs okeāni: Klusais, Indijas un Dienvidu. Un svarīga loma tiek ierādīta arī Antarktikai, kas visās citās kartēs ir paslēpta pašā lejasdaļā.
Pasaules karte Dienvidāfrikā
Dienvidāfrika, tāpat kā Austrālija, tiek attēlota kartes augšpusē, nevis apakšdaļā, kas liek to uztvert kā valsti, kas dominē pār visām citām. Dienvidāfrika kļūst par pussalu starp diviem okeāniem: Indijas un Atlantijas. Klusā okeāna reģions un Krievija nokļūst pasaules perifērijā.
Pasaules karte Čīlē
Šī karte tika izstrādāta pēc Čīles militārā ģeogrāfijas institūta pasūtījuma un bija paredzēta ieviešanai skolēnu mācību grāmatās. Tāpat kā Austrālijas karte, arī šī ir apgriezta, un pateicoties tam Čīle uzreiz pasaulē nokļūst dominējošās valsts lomā. Kartes centrā nokļūst Klusais okeāns, kas vistiešākajā veidā ir saistīts ar Čīles pausto politiku – vēlēšanos kļūt par vienu no svarīgākajiem darījumu centriem Klusā okeāna reģionā. Šajā ziņā Čīle ir nedaudz līdzīga Ķīnai. Un tieši tāpat arī viņiem Āfrika un Eiropa atrodas pasaules perifērijā.
Un ja vēl paskatās karti, kur valstu izmēri ir tā kā dabā (visvairāk izmaiņas sanāk polos, jo parastās kartes tās teritorijas ļooti izstiepj), tad pasauli vispār nevar pazīt :)
http://www.visicelojumi.lv/pasaules-karte/