Lētas rotaļlietas internetā – prieks maciņam, bet potenciāls apdraudējums bērnam

rotaļlietas

INGUS PĒRKONS,
zinātniskā institūta “BIOR” pētnieks, ķīmijas zinātņu doktors

Kādēļ lēti iegādātā rotaļlieta var būt ar ķīmiju pildīts Trojas zirgs?

Neliela atruna: šoreiz pievērsīšos tikai ķīmisko risku pusei. Tas noteikti nav vienīgais riska faktors šādām rotaļlietām (piem., aizrīšanās un nožņaugšanās riski, uzliesmojamība, utt.) un ražošanas ētiskie aspekti.

Kur ir problēma? Līdzīgi kā pārtikai, arī rotaļlietām jābūt drošām. Eiropā tām jābūt ar CE marķējumu + jāatbilst rotaļlietu drošības direktīvai (2009/48/EC). Tas nodrošina, ka rotaļlieta nerada ķīmiskos, aizrīšanās u.c. riskus. Tiktāl viss kārtībā.

Tomēr ražotāji/pārdevēji caur lielajām tiešsaistes tirdzniecības platformām (AliExpress, Amazon, eBay, utt.) var realizēt rotaļlietas, kurām šie “apgrūtinošie” Eiropas birokrātu drošības standarti NAV uzspiesti.

Zema cena mēdz iet roku rokā ar zemākiem materiālu standartiem. Tu nedotu savam zīdainim traktora riepas gabalu kā zobgrauzni (to silikona bambāli, ko žļembā, kad nāk zobi) vai koka mašīnu, kas pārklāta ar svina krāsu. Pērkot aizdomīgi lētas rotaļlietas, tā var gadīties.

Vai tad tik traki? Kopš 2018. gada ES Ātrās brīdināšanas sistēmā ir ziņots par aptuveni 2700 rotaļlietām, kas neatbilst drošības prasībām. Puse no pārkāpumiem ir ķīmiskie riski, galvenokārt, ftalāti, bisfenols A un smagie metāli. Vienojošais faktors: nepazīstams zīmols, nav CE.

Nešķiet daudz, tomēr tā ir tikai aisberga redzamā daļa, jo primāri tiek ziņots par rotaļlietām, kas nonākušas ES tālākai izplatīšanai, nevis iegādātas kādā no lielajām platformām pa tiešo. Reālāki dati par rotaļlietām no lielajām platformām ir vēl satraucošāki.

Piemērs 1. Dānijas patērētāju padome: apmēram 30% no iegādātajām rotaļlietām (Wish, eBay un Amazon) saturēja paaugstinātu ftalātu līmeni (endokrīnās sistēmas traucējumus izraisošās vielas) (Test: Unwanted chemicals in toys from eBay, Amazon and Wish (taenk.dk) .

Piemērs 2. Zviedrijas Ķīmisko vielu aģentūra: apmēram 40% no iegādātajām rotaļlietām (Wish, Amazon, AliExpress u.c.) saturēja kaitīgas vielas virs atļautajām robežvērtībām (Enforcement 6/22: Toys 2021 – Kemikalieinspektionen).

Kopumā situācija nav iepriecinoša. Pērkot nezināma zīmola rotaļlietas un šķietami ietaupot naudu, pastāv augsta varbūtība iegrābties un dabūt ar ftalātiem, svinu vai citiem “labumiem” pielādētu kaķi maisā.

Ko darīt, lai uzlabotu iespēju nopirkt drošu rotaļlietu?

Lai cik arī kapitālistiski tas neizklausītos – iegādāties zināmu zīmolu preces. Tādas kompānijas kā LEGO, Playmobil, FisherPrice, Mattel, u.c., nevar lieki riskēt ar reputāciju patērētāju acīs un velta daudz resursu izejvielu/ rotaļlietu kvalitātes testiem.

Ja zīmols nav pazīstams, tad pirms/pēc iegādes pārbaudīt, vai pasūtītajai rotaļlietai ir CE marķējums (UK: Lion Mark). Var arī ielūkoties ES Ātrās brīdināšanas sistēmā (https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/search?resetSearch=true…), vai izvēlētajam zīmolam ir/nav reģistrēti pārkāpumi. Datu diemžēl nav daudz.

Un, protams, vēl jau var pēc sentēvu metodēm iegādāties rotaļlietas fiziski veikalā uz vietas. Jā, arī tā var darīt. Vismaz skaidri varēs redzēt, vai ir CE marķējums un vai rotaļlietas kvalitāte “uz aci” šķiet pieņemama.

Jeb īsāk sākot, – tu diez vai pirktu apšaubāmas izcelsmes alkoholu no nezināma pārdevēja, lai ietaupītu pāris eiro. Tieši tāpat vajag būt apdomīgiem, iegādājoties aizdomīgi lētas rotaļlietas internetā.

Avots: sociālais medijs “X”

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar