Osvalds Kļaviņš, privātdocents, praktizē UK
Novecošana un seksualitātes mazināšanās iet roku rokā – novērsīsi novecošanu, uzlabosi seksuālo dzīvi.
Selēns ir minerāls, kas organismā ir gauži niecīgā devā– 15–25 mg. Visbiežāk par selēnu runājam kā par antioksidantu, kas organismā cīnās ar brīvajiem radikāļiem, uzlabo imunitāti, mazina iekaisumu procesus un novērš šūnu novecošanu. Un vēl – selēns ir ļoti nozīmīgs vēža profilakses līdzeklis.
Dienā cilvēkam jāuzņem 50–70 mikrogramu selēna, ko var izdarīt ar gaļu, aknām, zivīm, sīpoliem, pupām un citu ēdmaņu.
Mani lūdza uzrakstīt par selēnu kā par potences celšanas mikroelementu un mazāk stāstīt par pacientiem mazāk saprotamiem brīvajiem radikāļiem. Bet principā jau tas ir viens un tas pats – selēns palīdz organismam iznīcināt brīvos radikāļus, kas ir nestabili skābekļa savienojumi, kas izraisa šūnu bojāšanos un ir galvenais iemesls organisma novecošanās procesiem. Novecošana un seksualitātes mazināšanās iet roku rokā – novērsīsi novecošanu, uzlabosi seksuālo dzīvi.
Sākumā vēlos pastāstīt par kādu piedzīvojumu Skotijā. Mans pacients –nopietns finansists, kam dzimtas saknes nāk no Skotijas ziemeļiem, vēl tālāk par Aberdīnu, mani pierunāja nedēļas nogali pavadīt viņa vecāku fermā, ko pieskata un vada viņa brālis. Šis cienījamais skotu džentlmenis esot sācis ļoti bieži čurāt, arī naktīs, bet pie ārsta neejot ne sists. Tā nu mana Skotijas brauciena virsuzdevums bija arī parunāt, un, ja iespējams, izmeklēt skotu fermeri tālajā Ziemeļjūras krastā.
Gan mans pacients, kas Sitijā staigā tikai smalkā vadmalas uzvalkā, gan viņa brālis mani sagaidīja kiltos, proti, skotu svārkos un garajos zābakos. Pirms sēsties pie galda mēs veicām nelielu pastaigu gar šauram līcim līdzīgu upītes ieteku jūrā, kur ganījās lielas aitas (man vienmēr licies, ka aitām jābūt mazākām), daži zirgi, bet labi iežogotas laidaros tumšas cūkas lasīja zīles zem ozola. Uzkrītoši bieži mana pacienta brālis apstājās pačurāt, pie kam viņam zem kiltiem apakšveļas nebija, atšķirībā no sava bagātā brāļa englishmena, kuram bija garas, puķotas apakšbikses.
Uzskats, ka neesi īsts skots, ja neesi kails zem saviem svārkiem, būtu jāmet tajā pašā papīrgrozā, kurā jāmet uzskats, ka neesi īsts skots, kamēr neuzber karoti sāls uz biezputras vai neizdzer vitrāžu glāzi slikta skoča brokastīs.
Mēs nogājām pie līča un apsēdāmies, pie kam mūsu namatēvs izvēlējās lielu akmeni nevis ērtos bluķīšus, kas šim nolūkam bija nolikti. Jā, protams, mēs dzērām skoču no veclaicīgas pudeles, tas bija brīnišķīgs skočs, kura dūmu aromāts atsita mana Latgales vectēva dzīto dzimtenīti.
Mēs pavadījām brīnišķu nedēļas nogali Skotijā, ēdām, dzērām, pļāpājām bez mitas, bet no šīm nodarbēm brīvajos brīžos jājām ar pelēkiem, spalvainiem zirgiem un makšķerējām. Mūs baroja ar lielisku brieža, aitas un cūkas gaļu, pašaudzētiem kartupeļiem un dārzeņiem, kas nebija audzēti minerālmēslos un pesticīdos kā tie, kas pērkami supermarketos. Viņiem šeit ciemā ir tāda neliela kautuve, kur viņi nokauj lopus pašu lietošanai, un kas interesanti – šī kautuve atrodas tieši pie veterinārārsta prakses.
Projām braucot es uz Londonu paņēmu līdz ne tikai sava pacienta analīžu materiālus, bet arī labi iemarinētu un vakuumplēvē ietīstītu puscūci, teiksim, cūkas pakaļgalu. Un te es uzzināju ko jaunu– pirms kaut nost kādu lopu savām vajadzībām, divas nedēļas iepriekš lops tiek riktīgi sašpricēts ar selēnu. Šādi sašpricētu lopu ēdot tikai vīri un viņiem brangi stāvot pēc šādas ēdmaņas lietošanas.
Aizbraucu mājās, ēdām puscūci, un, ko tur liegties, arī man interese par mīļoto sievu pieauga reizes trīs. Jāteic, selēnoto gaļu ēdām abi, un, vai nu no gaļas vai manas uzmācības, arī sieva teicās piedzīvojusi medusmēnesi.
Manam Skotijas pacientam selēna asinīs izrādījās daudz par daudz, šķiet, viņš ēd tikai šādi sagatavotu gaļu. Prostatīta dēļ viņam tagad tomēr nākas lietot arī citus medikamentus un ikdienā valkāt siltās apakšbikses, atradināties sēdēt uz zemes vai akmeņiem ar pliku dibenu.
Man līdz šim gadījumam bija licies, ka selēnu ar ēdmaņu pārdozēt nevar. Organisms lieko selēna daudzumu vienkārši izvada. Izrādās– var, bet tas notiek tālās Skotijas fermās.
Nedrīkst selēnu pārdozēt
Esmu redzējis daudz pacientu, kas uz savu galvu pārdozē selēna medikamentus vai uztura bagātinātājus ar selēnu– viņi vēlas būt gatavi katru mīļu brīdi un izskatīties pēc supermačo.
Kas par daudz, tas par skādi. Sākšu ar to, kas notiek cilvēkam, kas selēnu uzņēmis par daudz. Ja ilgstoši uzņem pārāk lielu selēna devu dienā, tas var veicināt gēnu mutācijas un ļaundabīga audzēja attīstību. Selēnu nekādā gadījumā nedrīkst pārdozēt grūtnieces– pārlieku daudz selēna var radīt augļa slimības.
Tos, kas pārdozē selēnu ar tabletēm, pirmie atpazīst zobārsti– pacientiem bojājas un izkrīt zobi, smako mute, un tas notiek kombinācijā ar nesmukiem rokas nagiem. Vēl pārdozēšana nozīmē sliktu dūšu, vemšanu, caureju, vājumu, nogurumu un niezi. Ja selēna par daudz, arī gribēšana var samazināties un gaidītā seksuālā giganta vietā var sanākt seksuālā mazspēja.
Selēns hormonālajai sistēmai
Selēns ir vajadzīgs vairogdziedzerim. Vairogdziedzeris asinīs izdala vairogdziedzera hormonus, kam ir nozīmīga loma organisma šūnu funkcionēšanā – tetrajodtironīnu (T4) un trijodtironīnu (T3). Šo hormonu izstrādāšanai nepieciešami aminoskābe, tirozīns un jods, kā arī selēns.
Šie hormoni regulē enerģijas izmantošanu organismā, ietekmē praktiski visas cilvēka ķermeņa šūnas, audus un orgānus. Vārdu sakot, vairogdziedzera hormoni regulē vielmaiņu. Strauja ķermeņa svara palielināšanās, kaut arī ne katastrofālos apmēros, var liecināt par vairogdziedzera darbības problēmām, ko nosaka selēna trūkums. Tas ir saistīts ar vielmaiņas darbības palēnināšanos. Vairogdziedzeris bez selēna ir tikpat kā vairogdziedzeris bez joda.
Selēns testosterona sintēzei
Selēns organismam nepieciešams vīrišķā hormona testosterona sintēzei. Ja vīrietim ilgstoši trūkst selēna, viņam var samazināties spermatozoīdu kustīgums un viņš nespēj radīt pēcnācējus. Gan Anglijā, gan Latvijā selēna augsnē ir maz. Iespējams, tieši selēna trūkums ir iemesls demogrāfiskai krīzei Latvijā jau gadsimta garumā.
Testosterons ir vīriešu dzimumhormons (viens no androgēniem), kas tiek sintezēts vīrieša sēkliniekos un virsnieru dziedzerī. Testosteronu ražo ne tikai vīrieši, bet arī sievietes – olnīcās un virsnieru dziedzerī. Testosterons ir hormons, kas rada vīrieša maskulinizāciju, proti, ietekmē vīrieša seksuālo attīstību, regulē spermatogenēzi, audzē muskuļus un bārdu– rada vīrišķo izskatu, nosaka pat zemo vīrieša balss tembru. Testosterona līmenis vīriešiem visaugstākais ir no rīta, pamostoties.
Sporta aktivitātes palielina testosterona līmeni, bet pārliecīga fiziska slodze un pārtrennēšanās samazina testosterona līmeni. Testosterona līmeni ietekmē vecums. Pieņemts uzskatīt, ka pēc 25 gadiem testosterona ražošana sēkliniekos un virsnierēs samazinās gadā par vienu procentu. Tomēr mūsdienās vīriešu dzimumdzīve ir ļoti aktīva arī vecumā pēc 70 un pat 80 gadiem. Testosterona ražošanu organismā vairāk par vecumu ietekmē smēķēšana, alkohola lietošana, narkotiku lietošana, mazkustīgs dzīvesveids un aptaukošanās. Testosterona ražošanu ietekmē psihomotorā veselība. Jebkurš iekaisums, vīrusu vai bakteriāla infekcija samazina testosterona ražošanu sēkliniekos un virsnieru dziedzeros. Bet vēl vairāk to ietekmē stress un depresija, jo stresa hormons kortizols bloķē testosterona sintēzi organismā.
Testosterona samazināšanās selēna trūkuma dēļ:
zema dzimumspēja;
impotence;
sievišķīga tipa tauku nogulsnēšanās jeb resnēšana;
muskuļu masas samazināšanās;
osteoporoze;
samazināts ādas turgors;
samazināts seksuālais apmatojums cirkšņos, uz kājām, krūtīm, sejas;
samazināta imunitāte;
raudulīgums, depresija, bezmiegs, vīriešiem neraksturīgs maigums, juteklīgums;
mīksti sēklinieki.
Ieteikumi – ko neēst, lai saglabātu labu testosterona līmeni un veselīgus spermatozoīdus
• neēdiet produktus, kas satur ķīmiskas krāsvielas, piedevas un konservantus! Limonāde, čipsi, fast food, ātrās ēdināšanas uzkodas un konservi negatīvi ietekmē hormonu ražošanu organismā un iznīcina jau saražoto testosterona. Ēdiet labas kvalitātes dabisko barību;
• mazāk lietojiet kofeīnu! Kofeīns asinīs aptur testosterona darbību. Vīriešiem nav ieteicams dzert šķīstošo kafiju, jo tās ietekmē testosterona pārveidojas sievišķajā estrogēnā.
• mazāk sojas. Sojas produkti samazina testosterona līmeni;
• mazāk sāli un cukuru! Pārmērīgs sāls un cukura patēriņš negatīvi ietekmē vīriešu dzimumhormonu līmeni;
• nedzeriet gāzētus šķidrumus ar oglekļa dioksīdu! Gāzētie dzērieni satur pārmērīgi lielu cukura daudzumu, bet oglekļa dioksīda klātbūtne palielina oksidēšanās procesus organismā un nelabvēlīgi ietekmē testosterona ražošanu;
• uzmanieties ar importēto gaļu! Lielākā daļa no ievestās gaļa satur sieviešķos hormonus, kas injicēti dzīvniekiem dzīves laikā lai panāktu strauju svara pieaugumu. Mākslīgie estrogēni negatīvi ietekmē vīriešu hormonus;
• samaziniet kūpinātos un sadūmotos produktus! Dūmi uz produkta kaitīgi ietekmē vīriešu sēkliniekus, kas ražo testosteronu.
• nelietojiet rafinētas augu eļļas, izvēlieties svaigi spiestu olīveļļu! Majonēzes un pārmērīga augu eļļu lietošana samazina testosterona līmeni asinīs, jo tajās ir augsts polinepiesātināto taukskābju saturs;
• alkohols un nikotīns ir inde! Alkoholam un nikotīnam ir postoša ietekme uz sēklinieku audiem, samazinot to efektivitāti. Tas noved pie impotences, sliktas spermas kvalitātes un zemāka testosterona līmeņa.
Selēns un E vitamīns jālieto vienlaikus
Selēns nav vienīgais antioksidants, kas pagarina dzīvi, uzlabo veselību, tai skaitā seksuālo. Organisma spēju pretoties brīvo radikāļu ierosinātajam stresam nosaka organisma antioksidatīvās aizsardzības līnija, kurā blakus stāv A, C un E vitamīni, cinks, varš, magnijs, selēns, koenzīms Q 10, melotonīns un daudz citu vielu. Savukārt selēns ir nepieciešams, lai A, C un it īpaši E vitamīns savas funkcijas pilnībā varētu pildīt. Es pat teiktu – E vitamīnu praktiski nav vērts lietot, ja paralēli nelieto arī selēnu. Tātad – E vitamīns un selēns vēlamā rezultāta sasniegšanai lietojami komplektā.
Selēns savu antioksidatīvo īpašību dēļ nepieciešams aizsardzībai arī pret ārējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem – piesārņotu vidi, radiāciju, saules starojumu. Nepietiekams selēna daudzums organismā vairākas reizes palielina risku saslimt ar onkoloģiskajām un saistaudu, kā arī ar imūndeficītu saistītajām slimībām.
E vitamīnu mēdz dēvēt arī par reproduktīvo vitamīnu, jo viena no E vitamīna galvenajām funkcijām ir hormonu veidošanās regulēšana. Bez tam E vitamīns nodrošina imunitāti un uzlabo antioksidatīvo aizsardzību. Pētījumi Latvijā pierāda, ka visbiežāk tā pietrūkst sievietēm reproduktīvajā vecumā (20% gadījumu). Par E vitamīna trūkumu sievietēm var liecināt problēmas ar menstruācijām. E ir taukos šķīstošais vitamīns, tāpēc tas visvairāk sastopams nepiesātinātajās taukskābēs – augu un zivju eļļā.
Kā uzņemt selēnu?
Kā tad uzņemt selēnu pietiekami daudz, lai spermatozoīdi būtu veseli un kustīgi, testosterona vīriešiem, bet estrogēnu sievietēm pietiekami, lai bērnus taisītu ar prieku?
Bagātīgākie selēna avoti ir ūkas, liellopa, jēra un putnu gaļa, bet jo īpaši lopu aknas. Man jau šķiet, ka selēns kopā ar E vitamīnu pareizā proporcijā ir jūras zivīs – lasī, tuncī, mencā, siļķē, sardīnē, esmu lasījis, ka tuncī tas esot vislabākā proporcijā, bet pētījums nāca no Japānas, kas ir tunču ēšanas karaliste. Vispār jau optimālā deva ir mātes pienā, un nav iemesla domāt, ka selēnu un E vitamīnu mēs nevarētu saņemt ar pienu un piena produktiem, ja vien tas lops būs ganījies dabiskās ganībās, ēdis sienu un runkuļus, kas audzēti bez minerālmēsliem.
Tieši tāpat ir ar olām – es neticu, ka selēnu un E vitamīnu jūs varat uzņemt no olas, kas atņemta vistai fabrikā. Savukārt, ja olu dējusi vista, kas dienu vada kasoties zem jāņogkrūma Latvijas lauku mājās, selēna un E vitamīna tur būs gana.
Minerālmēslu augsnēs audzētās saknēs un dārzeņos veselību nemeklējiet, supermārketa sīpoli un ķiploki arī nav izvēles produkts. Bet tik un tā– gan minerālvielu, gan vitamīnu uzņemšanai es jums ļoti iesaku ēst sīpolu un ķiploku katru dienu.
Ja vēlaties lietot selēna tabletes – es jums lūdzu – pirms lietošanas aprunājieties ar savu ārstu un farmaceitu. Mums UK ir vairākas tabletes, ko labprāt iesaku saviem pacientiem, tajās ir ļoti mazas vitamīnu un minerālvielu devas.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!