Ko darīt, ja radušās aizdomas par saslimšanu ar koronavīrusu

gripa

Lai gan Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar bīstamo Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā, panikai nav pamata, Latvijas Radio norādījis Latvijas epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Tomēr ir labi, ja esam bruņoti ar informāciju, tāpēc aicinām aplūkot zemāk redzamo attēlu.

Ābeces patiesības, kas jāatceras vienmēr, lai izvairītos no jebkura pilienu vīrusa:

1. Mazgāt rokas ar ziepēm vai arī dezinficēt ar alkoholu

2. Ar nemazgātām rokām neaiztikt seju, degunu, muti, acis.

3. Šķaudīt salvetē, kuru pēc tam izmest atkritumos. Alternatīvi, bez salvetes – šķaudīt kaut vai elkonī, bet ne plaukstā.

4. Slimam esot, palikt mājās un sazināties ar ārstu telefoniski. Izvairīties no tuvas saskarsmes ar saslimušajiem.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Perevoščikovs norādīja, ka panikai nav pamata, šī nav pirmā reize pasaules vēsturē, kad PVO izsludina ārkārtas stāvokli.

Viņš atzina, ka situācija Ķīnā ir nopietna un nepieciešama arī valstu sadarbība un rīcības koordinācija, un ES un citām valstīm jāturpina jau iesāktie pasākumi, lai nepieļautu vīrusa izplatību.

SPKC pārstāvis norādīja, ka citām valstīm galvenais ir nepieļaut “ievesto gadījumu izplatīšanu”, šādi gadījumi varētu būt, un ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk tos atklāt, izolēt, identificēt kontaktpersonas.

Perevoščikovs skaidroja, ka saslimušo meklēšana lidostās nav efektīva, jo vīrusa inkubācijas periods ir 14 dienas un slimības simptomi parādās vēlāk. Tāpēc galvenais pašreiz ir informēt ceļotājus, lai pēc inficētās teritorijas apmeklēšanas 14 dienu laikā viņi novēro savu veselību, ja parādās simptomi – jāsazinās ar ģimenes ārstu vai neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Savukārt Ārlietu ministrija  parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (“Jaunā Vienotība”) Latvijas Radio informēja, ka Latvijas valstspiederīgā, kas lūdza palīdzību, lai pamestu Uhaņu, tuvākajās dienās ar Francijas speciālo avioreisu dosies uz Eiropu.

Neviens cits Latvijas valstspiederīgais nav lūdzis Ārlietu ministrijas palīdzību, lai no Ķīnas nokļūtu mājās, ministrijai arī nav informācijas, ka vīrusa uzliesmojuma skartajā provincē būtu vēl kādi Latvijas valstspiederīgie.  

NMPD ir apliecinājis gatavību  pacienta nogādāšanai stacionārā un Nacionālā references laboratorija ir pilnveidojusi reaģentu klāstu, lai veiktu visas nepieciešamās pārbaudes.

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar