Nav jābūt sevišķi dzīves gudram, lai saprastu, ka augstos amatos, valdībā un citās virsotnēs ne vienmēr izlaužas paši kompetentākie ļaudis. Tieši tāpat ir tad, ja cilvēks ļoti pārliecināti aizstāv savu viedokli kādā jautājumā – tas nebūt nenozīmē, ka viņš šajā jomā ir kompetents.
Bieži vien mutes bajāri un vienkārši ar lielu pašapziņu apveltīti cilvēki tiek noturēti par gudriem un pieredzējušiem speciālistiem, un viņu milzīgā pašpārliecinātība gandrīz vienmēr tiek dāsni atalgota.
Un te nu rodas jautājums – kā neļaut sevi apmuļķot, ja neesi eksperts konkrētajā jomā? Vai ir kāds veids, kā ātri un precīzi atšķirt patiešām kompetentu cilvēku no ļoti pašpārliecinātas personas?
Uzņēmējs un filozofs Šeins Perišs (Shane Parrish), bloga Farnam Street autors, ieteicis savu sarakstu, kurā daudzus gadus apkopojis ieteikumus, kā atšķirt īstus profesionāļus no pašpārliecinātiem atdarinātājiem.
1.Īlons Masks (Elon Musk) reiz atklājis savu metodi kā atmaskot meli: “Kad vadu pārrunas, lūdzu cilvēku man pastāstīt par problēmām, pie kurām strādājis iepriekš un kā viņš tās atrisinājis. Un ja tas ir viņš, kurš radis risinājumu, lūdzu visu sīki un smalki izklāstīt. Ja cilvēks melo, tad tādi jautājumi visbiežāk iedzen viņu strupceļā. Bet tad jau varat nešaubīties – šāds cilvēks nav atrisinājis nevienu problēmu, tāpēc ka tas, kuram īstenībā nācās pamocīties, lai atrisinātu problēmu, diez vai kaut ko tādu aizmirsīs”.
2. Pievērsiet uzmanību periodam, cik ilgi cilvēks nodarbojas ar jomu, kurā pozicionē sevi par kompetentu. Jo tas ir mazāks, jo lielāka ticamība, ka jums darīšana ar pseido-speciālistu.
3. Gudri cilvēki labuma gūšanu atliek uz vēlāku laiku.
4. Gudri cilvēki prot runāt par visu saprotami, vienkāršā valodā un izsmeļoši, iztiekot bez sarežģītām frāzēm un nepiebārstot sakāmo ar svešvārdiem.
5. Viņi prot paskaidrot visu soli pa solim, neizdarot lielus lēcienus no tēmas uz tēmu.
6. Viņi daudz lasa.
7. Kā likums, izdzirdot jautājumus “Kāpēc?” vai “Kādā veidā?”, gudri cilvēki priecājas par interesi un labprāt paskaidro, turpretī gudrīšus simulējošas personas šādi jautājumi sarūgtina un visbiežāk viņi vai nu izvairās no atbildes, vai pāriet uzbrukumā.
8. Paraugieties uz sabiedrību, kādā viņi uzturas.
9. Profesionāļi prot norādīt uz kļūdām savās idejās, turklāt labāk par oponentiem.
10. Viņi prot koncentrēties un, kā likums, ilgu laiku spēj būt radoši.
11. Viņi vārdus vējā nebārsta.
12. Viltvāržiem jau kādreiz ir nācies ciest sakāvi – izpētiet viņu pagātni.
Pašpārliecinātība ļoti bieži tiek maldīgi uzskatīta par kompetenci – neļaujiet sevi apmuļķot.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: Inc.com
Un neskatoties uz visiem šiem padomiem mēs ļāvām politiķiem, tā saucamajiem epidemiologiem, viltus cilvēktiesību ekspertiem u.c. plānā galdiņa urbējiem sevi apmuļķot.