Kā saprast, cik daudz cukura papildus pievienots produktam?

Kā saprast, cik daudz cukura ir dažādos veikala plauktos atrodamajos saldumos? Cukurs kā tāds ir norādīts pie ogļhidrātiem, bet citreiz ir arī produkta saturā. Vai tas jau ierēķināts uzskaitē pie ogļhidrātiem vai skaitās klāt? Cik cukura šokolādē, piemēram, ir daudz un cik ir norma?

Ja kāda no cukura formām norādīta konkrētā produkta sastāva sākumā, tas nozīmē, ka produkta sastāvā ir liels cukura daudzums, skaidro uztura speciālisti.

Uzturvērtības uzskaitījumā tiek norādīts gan kopējais ogļhidrātu daudzums, gan produktā esošais kopējais cukura daudzums, kas summē gan produktā esošā, gan papildus pievienotā cukura daudzumu. Tāpēc ne vienmēr ir vienkārši novērtēt, cik ir mākslīgi pievienotā cukura.

Ja produktam tas pievienots ražošanas procesā, sastāvā var tikt norādīts kā saharoze, galda cukurs, glikozes – fruktozes sīrups, karamelizēts cukura sīrups, glikozes sīrups, dekstroze un citādi.

Cukura daudzuma rādītājs pārtikas produktos un dzērienos

• Produkts ar mazu cukura daudzumu: ≤5 g/100 g

• Produkts ar lielu cukura daudzumu: >15 g/100 g

• Dzēriens ar zemu cukura daudzumu: <2,5 g/100 ml

• Dzēriens ar lielu cukura daudzumu: 11 g /100 ml

Cik daudz cukura patērējam un cik drīkst?

Pasaules Veselības Organizācija (PVO), balstoties uz cukura patēriņa datiem, stingri iesaka samazināt cukura daudzumu savā ēdienkartē. Gan bērniem, gan pieaugušajiem cukura daudzumam nevajadzētu pārsniegt 10% no dienā uzņemtā enerģijas daudzuma. Proti, ja pieaudzis cilvēks uzņem vidēji 2000 kilokalorijas dienā, tikai 200 no tām varam patērēt ar cukuru, kas praksē nozīmē aptuveni 50 gramus papildus pievienotā cukura. Bērniem šis daudzums būs attiecīgi mazāks, fiziski ļoti aktīviem cilvēkiem — lielāks. Taču, jo ilgāk pēta cukura ietekmi uz veselību, jo vairāk iesaka to ierobežot, un nu jau PVO iesaka nepārsniegt 5% slieksni, kas ir 25 grami cukura dienā jeb 5-6 tējkarotes.

Vai cilvēkiem izdodas ievērot 5% slieksni? Diemžēl nē, jo dati rāda, ka Eiropā cukuru uzņem aptuveni 7-8 % no kopējā enerģijas daudzuma, Spānijā un Apvienotajā Karalistē pat 16-17%. Ar visbēdīgāko statistiku izceļas Portugāle, kur bērni patērē līdz pat 25% cukura dienā. Ņemot vērā pasaules tendences, daudzi pārtikas produktu ražotāji pievērš uzmanību produktu sastāvam un to uzlabo atbilstoši PVO ieteikumiem.

Latvijā cukura daudzumu skolu un bērnudārzu audzēkņiem domātos produktos nosaka Ministru Kabineta noteikumi Nr. 172 par uztura normām bērnudārzu un skolu audzēkņiem. Līdz ar to redzot uz kāda produkta iepakojuma uzrakstu, ka tas atbilst šiem noteikumiem, varat būt droši, ka produkts ir piemērots lietošanai bērnudārza un skolas vecuma bērniem.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar