Kā pazīt krāpnieku sociālajos tīklos? Tas ir ļoti vienkārši, apgalvo zinātnieki. Pavērojiet, cik ilgs laiks jūsu sarunas biedram nepieciešams, lai uzrakstītu atbildi.
Ja jūs bieži komunicējat sociālajos tīklos, tad droši vien būsiet pamanījuši, ka sarunas biedrs reizēm pārtrauc rakstīšanu frāzes vidū un pabeidz to tikai pēc kāda laika. Pētnieki pieļauj, ka tas varētu liecināt par to, ka šis cilvēks melo un viņam nepieciešams laiks, lai apdomātos. Turklāt meļi biežāk nekā pārējie raksta īsus vēstījumus un vairāk labo tekstu.
„Virtuālā vide ir krāpniekiem labvēlīga, jo tur cilvēki var viegli slēpt savus patiesos nolūkus, tāpēc viņiem ir tieksme biežāk melot sarunas biedram,”— pārliecināti apgalvo zinātņu doktors Toms Meserbijs no Jūtas štata Brigama Janga universitātes.
Kā apgalvo zinātnieks, sarunājoties ar aci pret aci, cilvēki 54% gadījumu spēj pamanīt melus, bet sociālajos tīklos, elektroniskā pasta vēstulēs, īsziņās un citos elektroniskās saziņas servisos to izdarīt ir daudz grūtāk, jo mēs neredzam sarunas biedra mīmiku un nedzirdam viņa balss intonācijas.
Sadarbībā ar profesoru Džefriju Dženkinsu un kolēģiem no Nebraskas universitātes Omahā un Arizonas štata universitātes Toms Meservijs ir izstrādājis datorprogrammu, kas spēj analizēt un atklāt iespējamo melu pazīmes tiešsaistes sarakstes procesā.
Zinātnieki palūdza, lai simts eksperimenta dalībnieku atbild uz 30 jautājumiem, turklāt 50% atbilžu bija jābūt nepatiesām. Izrādījās, ka meli vidēji prasīja par 10% vairāk laika nekā godīgas atbildes, tāpēc ka pētījuma dalībnieki bieži vien bija spiesti rediģēt savas atbildes. Meservijs uzskata, ka jaunā tehnoloģija spēj atklāt melus tiešsaistes režīmā.
Protams, ja kāds cilvēks pārāk ilgi raksta atbildi, nevar kategoriski apgalvot, ka viņš melo, tomēr pētījuma veicēji uzskata, ka ir zināmas likumsakarības, kuras nākotnē varētu palīdzēt radīt uzlabotus melu detektorus. „Pagaidām mēs esam tikai šā ceļa sākumā,” secina Dženkinss.
Avots: The Daily Mail
Es vienu atbildi rakstu sekundes 30, bet tas ir tādēļ, ka vēlos tekstu uzrakstīt ideālu, ja nav ideju, tad teksta rakstīšana var aizņemt pat līdz 5min. So. Nav godīgi.
Es esmu melis, jo ļoti ilgi rakstu, kaut arī mēģinu uzrakstīt patiesību. Rakstīt nav gluži tas pats, kas runāt. Ir jādomā par pareizrakstību, par domas skaidrību un daudz ko citu. Pēc tā vien nevar spriest.
piekrītu