Ja bagātākie cilvēki pasaulē katram zemeslodes iedzīvotājam ziedotu miljonu…

bagātākie cilvēki

Droši vien, daudzi reiz ir iedomājušies – kāpēc gan pasaules naudas maisi nevarētu padalīties ar tiem, kam naudas pietrūkst? Ja bagātākie cilvēki pasaulē katram zemeslodes iedzīvotājam ziedotu miljonu… Ohh, cik jauki tas izklausās! Bet nedaudz padomāsim.

Pirmkārt, vienkāršs fakts – pasaules kopējā vērtība (ieskaitot visus banku iekrājumus, akcijas, īpašumus, valstu bagātības, pensiju fondus, dabas resursus utt.) sasniedz aptuveni 200 triljonus ASV dolāru jeb 25 000 ASV dolārus uz katru planētas iedzīvotāju. Tas nozīmē, ja nozogam pasaules bagātības daļiņu, ar to nepietiek, lai piešķirtu katram tās iedzīvotājam pa 1 000 000 ASV dolāru. Pasaule ir nabadzīga.

Ja Karloss Slims* (Carlos Slim) katram vienlīdzīgi izdalītu savu bagātību, ikviens no mums iegūtu 10 dolārus. Jūs varētu nobaudīt divas tases labas kafijas. Mazāk attīstītās valstīs ar 10 dolāriem pietiktu mazliet ilgākam laikam, teiksim, divām dienām. Visticamāk, šī nauda pazustu diezgan ātri.

Kā būtu, ja mēs kļūtu alkatīgi un pievienotu katru dolāru, ko nopelna miljardieri? 1,426 miljardieriem kopā pieder 5,7 triljoni ASV dolāru.

Tātad, izdalot to visu uz visiem pasaules iedzīvotājiem, mēs katrs iegūtu 800 ASV dolāru (nevis miljonu). Urrā!  Mēs to varētu notērēt pāris nedēļās – ko tālāk?

Īsāk sakot, pat visa miljardieru nauda kopā nespēj izglābt pasauli no nabadzības.

Un vēl  – miljardieru nauda neglabājas vienā kopējā kaudzītē. Tā “strādā” kompānijās, kuras tiem pieder. Kompānijās, kurās viņi to ir ieguldījuši, lai varam lietot datoru, meklēt informāciju internetā, zvanīt ar lieliskiem telefoniem, iepirkties superlētos veikalos utt. Dažas no šīm kompānijām investē pasaules līmeņa pētījumos, citas izveidojušas un veido universitātes, vēl kāda uztur jūsu iecienītāko sporta komandu, citas nodarbojas ar labdarību, turklāt efektīvāk par dažu labu valdību. Pat brīdī, kad visa pasaule raudāja par ekonomisko krīzi, tādi miljardieri kā Stīvs Džobs iepazīstināja mūs ar jaunākajiem iPhone un iPad modeļiem, noturot tehnoloģiju industriju dzīvu.

Viņu naudas kalns nav statisks vai nederīgs. Tieši pretēji, viņu nauda nepārtraukti plūst un vairojas, atalgo darbiniekus un rada jaunas darba vietas, maksā nodokļus valdībām, kā arī rada lietas, kuras esam iecienījuši. Vēl jo vairāk, šāda veida bagātība iedvesmo jauno uzņēmēju un investoru paaudzi radīt kaut ko jaunu.

Pirms sākat skaitīt, cik daudz naudas pasaules bagātākie cilvēki čaukstina savās kabatās, paskaitiet savas valdības naudu un to, cik (ne)efektīvi tā izmanto jūsējo. Esiet uzmanīgi ar savām vēlmēm.

*) Karloss Slims Elu (dzimis 1940. gada 28. janvārī Mehiko, Meksikā) ir libāniešu izcelsmes Meksikas biznesa magnāts un filantrops. Viņš ir telekomunikāciju kompāniju Telmex, América Móvil un Grupo Carso priekšsēdētājs un vadītājs. 2011. gadā K. Slims bija pasaulē bagātākais cilvēks, tāpat arī 2007. un 2010. gadā. 2013. gadā, pēc Bloomberg datiem, viņu bagātībā apsteidza ASV Microsoft īpašnieks Bils Geitss.

Pirmoreiz publicēts 2013.gadā

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar