Itālijā notiesāti 207 Kalabrijas mafijas ndrangheta pārstāvji un sabiedrotie, ziņo plašsaziņas līdzekļi.
Ja runājam par itāļu mafiju, uzreiz prātā nāk sicīliešu Koza Nostra vai neapolitāņu Kamorra, par kuru darbību daudz zināms no filmām un literatūras. Tomēr Itālijā darbojas arī kāds mazāk zināms, bet ne mazāk spēcīgs noziedzīgs tīkls — ndrangheta.
Vēsture
2007. gada 15. augustā pie kāda itāļu restorāna Duisburgā Vācijas rietumos tika atrasti seši līķi. Visi nogalinātie bija no Kalabrijas, katrs bija saņēmis kontrolšāvienu galvā, pie viena upura tika atrasta apdegusi svētā statuete. Drīz vien lietas izmeklēšanā iesaistījās itālieši policisti, un kļuva zināms: tas ir Kalabrijas mafijas ndranghetas roku darbs.
Ndrangheta uzradās sen pirms Duisburgas notikumiem, tās ekspansija ārpus dzimtās Kalabrijas robežām sākās jau pagājušā gadsimta 50. gados, tomēr tikai šī slepkavība palīdzēja pievērst Eiropas sabiedrības uzmanību samilzušajai problēmai. Problēma tiešām ir nopietna, jo ndranghetas gada ienākumi ir 53 miljardi eiro, un tā kontrolē ap 80 % visa ES narkotrafika. Kādreiz tā nīka savu Neapoles un Sicīlijas kaimiņu ēnā, bet tagad tie ir spiesti iepirkt kokaīnu no kalabriešiem, turklāt pašas ndranghetas ietekme ir manāmi palielinājusies.
Ndranghetas dzimtene ir nabadzīgs Itālijas dienvidu reģions. Antīkajos laikos to bija kolonizējuši grieķi, tāpēc valda uzskats, ka vārds „ndrangheta” ir cēlies no grieķu vārda ἀνδραγαθἰα. Tulkojumā tas nozīmē „drosme”. Taču ir arī cita versija. Vārds „ndrangheta” ir cēlies no toponīma Andragathia Regio — tas ir apdzīvotas vietas Redžio nosaukums mūsdienu Kalabrijas provincē.
Saskaņā ar mītu ndranghetas noziedzīgajam sindikātam ir aristokrātiskas saknes. Reiz trīs spāņu bruņinieki — Osso, Mastrosso un Carcagnosso nolēma atriebt savas māsas piesmieto godu. Viņi nogalināja vainīgo un par to tika ieslodzīti cietumā uz 29 gadiem, 11 mēnešiem un 29 dienām. Brāļi izmantoja ieslodzījuma laiku lietderīgi, izveidojot omertas noteikumus — visu mafiju kodeksu pamatu. Viņi nodibināja arī trīs mafijas: Osso izveidoja Kozu Nostru, Mastrosso — ndrangetu, bet Carcagnosso — neapolitāņu kamorru. Neraugoties uz izteiktu mitoloģisku komponenti, šis stāsts liecina par kaut ko ļoti būtisku: par visu trīs mafiju saistību, goda jēdziena svarīgumu un omertas svarīgo lomu.
Struktūra
Redžio Kalabrijas pilsēta ir ndranghetas centrs. Kā liecina Itālijas organizācijas cīņai ar mafiju atskaite, Redžio Kalabrijā darbojas 73 ndrinas, bet reģionā kopumā to ir 136. Ndrina ir ndranghetas minimālā vienība, tās pamats, atoms. Biežāk tā sastāv no vienas ģimenes locekļiem, turklāt tā ir zināmā mērā neatkarīga. Katra ndrina kontrolē noteiktu tai piešķirtu teritoriju, bet to vada capubastuni.
Interesanti, ka par vadītāju var būt arī sieviete. Tas gan ir pieļaujams vienīgi tad, ja viņas vīrs capubastuni ir nogalināts vai arestēts. Ndrinas, šie nelielie noziedzīgie „atomi”, darbojas ne vien visos Itālijas reģionos, bet arī tajās valstīs, kur ir daudz itāļu emigrantu: galvenokārt Kanādā, Austrālijā un Vācijā.
„Ndrangheta ir iefiltrējusies visur, bet tās galva joprojām atrodas Redžio Kalabrijas provincē, tās „māte” vienmēr būs tur. Ndranghetas spēks slēpjas tās spējā adaptēties: lai nodibinātu ndrinu, pilnīgi pietiek ar diviem trim cilvēkiem. Sākumā viņiem būs zināma autonomija, viņi varēs izmēģināt dažādus kriminālos un biznesa modeļus, pievienoties vietējai kriminālajai pasaulei, izvēlēties savu attīstības stratēģiju, bet, tiklīdz bizness būs uzņēmis apgriezienus, viņiem vairs nebūs, kur skriet…” stāsta Luidži Bonaventura, bijušais ndranghetas biedrs.
Kad ndrinu skaits kādā teritorijā pieaug, viņi dibina lokale. Tajā parasti ir ne mazāk kā 49 cilvēki, to kontrolē lokale vadītājs, kuram palīdz grāmatvedis un capo-crimine, kurš organizē slepkavības, cilvēku nolaupīšanu un citas darbības. Ir arī tāds amats kā mastro di giornata — šis cilvēks atbild par to, kas notiek kontrolējamajā teritorijā un palīdz vienas lokale biedriem savstarpēji kontaktēties.
Lokale palīdz ndrinām rast kopēju valodu un neielaisties iekšējos konfliktos un ķīviņos. Stingras vertikāles trūkums ļāva ndranghetai labāk adaptēties un veikt jaudīgu kolonizāciju, tomēr tas noveda arī pie klanu kariem, tā dēvētajām faīdām. Faīdas ir ne tikai biznesa, bet arī goda lieta, tāpēc tās var ilgt gadiem. Izņemot parastās faīdas, ir norisinājušies arī divi vērienīgi kari: pirmais notika 1974. gadā un kļuva par iemeslu 300 cilvēku bojāejai, bet otrais —1985. gadā izdzēsa aptuveni 500 cilvēku dzīvību.
Tā kā ndranghetas pamatā ir asinsradniecība, tad dinastijas laulības ir ne vien ģimeņu apvienošanas veids, bet arī simbolisks žests, kas nozīmē faīdas beigas. Lai izbeigtu klanu konfliktus, 1991. gadā Kalabrija tika sadalīta trijās teritorijās: La Piana, La Montagna un La Citta. Tika radīta jauna struktūrvienība — „krimine”. Krimine ir komisija, kurā ietilpst augstāko rangu ndranghetas biedri. Tāpat kā jebkurā lokale, tajā ir savs barvedis, kurš tiek ievēlēts uz noteiktu laiku. Krimine vadītāja lēmums ir likums visiem ndranghetas biedriem, taču, neraugoties uz to, faīdas turpinās līdz pat šai dienai. Pēdējais zināmais karš, daudzējādā ziņā pateicoties virknei policijas operāciju, beidzās 2013. gadā. Tas bija ildzis 5 gadus, tajā piedalījās 9 ģimenes un gāja bojā 25 cilvēki.
Hierarhija
Contrasto onorato — cilvēks, kurš vēlas kļūt par ndrinas biedru. Pārbaudes laiks var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat diviem gadiem.
Giovane d’onore — ndranghetas biedrs kopš dzimšanas. Iniciācijas rituāls tiek veikts 14 gadu vecumā.
Picciotto d’onore — ndrinas kareivji. Veic visu netīro darbu.
Camorrista — kaut kas līdzīgs seržantam. Nelielās ndrinās viņi var pat uzņemties vadoņu lomu.
Sgarrista — iekasē nodevas.
Santista — augsts rangs, kas tiek piešķirts tikai par noteiktiem krimināliem sasniegumiem.
Vangelo o Vangelista — vēl augstāks rangs nekā santistam, drīkst piedalīties krimine sēdēs.
Quintino — augstākais tituls. Šis rangs tiek piešķirts reti. Quintino var atpazīt pēc tetovējuma – piecstaru zvaigznes.
“Ndranghetai nav problēmu sadarboties ar jebkuras rases un tautības cilvēkiem, ” stāsta Saverio Morabito, bijušais ndranghetas biedrs.
Sadarbība
Ndrangheta ir izveidojusies visnabadzīgākajā Itālijas reģionā, un nauda tai vienmēr ir bijusi galvenais mērķis, tieši tāpēc tā ir gatava darīt jebko un sadarboties ar jebkuru. Ndranghetas sadarbības pakāpe ar citām Itālijas mafijām ir ārkārtīgi augsta: ir zināmi gadījumi, kad Kamorras un Koza Nostras biedri ir bijuši ndranghetas biedri un otrādi.
Tomēr visaktīvākā sadarbība ndranghetai izveidojās ar ārvalstu noziedzīgajiem grupējumiem, īpaši ar kolumbiešiem. Žurnālists Roberto Saviano, kuram Komorra piesprieda nāvessodu, uzskatīja, ka tieši ndranghetas biedri pirmie sāka nepastarpināti tirgoties ar kolumbiešu narkokarteļiem, un tas, dabīgi, ļāva tiem piegādāt Eiropai kvalitatīvu kokaīnu par zemām cenām.
Daudzējādā ziņā tas notika, pateicoties Roberto Panunci, dēvētam arī par „itāļu Pablo Eskobāru”. Panunci ir no Kalabrijas, viņš ir paša Anonno Makri protežē. Anonno ir plaši pazīstamais Makri klana vadonis, kurš ir stipri ietekmējis ndranghetas attīstību Kanādā. Viņam izdevās satuvināties kā ar slaveno Siderno grupu, tā arī ar kolumbiešu narkotirgoņiem. Pateicoties šim faktam, ndrangheta varēja izvest no Kolumbijas tonnām kokaīna un tirgojās ar slaveno Medelīnas karteli. Turklāt pēc Medelīnas karteļa gala nekas nemainījās: ndrangheta vienkārši pievērsās sīkākiem karteļiem pašā Kolumbijā un lielajam meksikāņu piegādātājam Los Zetas. 2000. gadu sākumā tā sadarbojās pat ar grupējumu Autodefensas Unidas de Colombia, kurš piegādāja kalabriešiem vismaz 8 tonnas kokaīna.
Ndrangheta ļoti reti sadarbojas ar valdību. Pirmkārt, to nosaka asinsradniecība, otrkārt, ndranghetā liela loma ir rituāliem un zvērestiem. Iniciācijas laikā nākamais picciotto d’onore zvēr, ka līdz nāvei uzticīgi un nesavtīgi kalpos ndrinai. Ndranghetā iestājas uz mūžu. Tieši tāpēc kolumbiešu karteļi kokaīna piegādei uz Eiropu izvēlējās kalabriešus: viņiem varēja uzticēties.
Lai gan narkotikas ienes lielāko daļu kalabriešu budžetā, tās nav vienīgās varenās ndranghetas intereses: izrādījās, ka viņi ir veiksmīgi biznesmeņi un investē kapitālu nekustamajā īpašumā, nelielos uzņēmumos un pat lielu uzņēmumu akcijās.
„Viņiem ir nauda Šveicē. Holandē un Beļģijā viņi kontrolē ostas. Viņiem pieder greznas villas Azūra krastā, Bulgārijā viņi investē tūrisma sektorā, Balkānos kontrolē narkotrafiku. Lai saprastu, kādā virzienā attīstās ndrangheta, jāseko līdzi tam, kur var vairāk nopelnīt,” stāsta Luidži Bonaventūra, bijušais ndranghetas biedrs.
Politika
Vēl kāda interesanta īpatnība ir ndranghetas dalība politikā, kas palīdz tai uzvarēt svarīgos tenderos un novirzīt budžetu vajadzīgajā gultnē. Itālijas dienvidos mafija vēsturiski piedalās politiskajā dzīvē. Šo problēmu lieliski ir aprakstījis Roberts Patnems savā slavenajā pētījumā „Lai demokrātija darbotos. Pilsoniskās tradīcijas mūsdienu Itālijā”. Taču ndrangheta ir izpletusies tālu aiz dienvidu robežām un lieliski jūtas pat tur, kur amerikāņu pētnieks saskatījis pietiekami lielu sociālā kapitāla koncentrēšanos.
1991. gadā Itālijā tika pieņemts likums, kurš ļāva nepieļaut mafijas iekļūšanu vietējās administrācijās. Pateicoties šim likumam, no 1991. līdz 2013. gadam dažādās Itālijas pilsētās tika izformētas vairāk nekā 58 administrācijas. Galvenokārt tās bija deputātu padomes nelielās Kalabrijas pilsētiņās, bet līdzīgi gadījumi ir fiksēti arī Pjemontā, Lombardijā un Ligūrijā.
Pagājušā gadsimta 70. gados Kalabrijas mafijas iekšienē tika izveidota elitāra organizācija La Santa, kas sastāv tikai no santistu ranga. Sākumā to maksimālais skaits nepārsniedza 33 biedru un, lai saņemtu šo pakāpi, bija jāsagaida kāda santista nāve, bet vēlāk šis aizliegums tika atcelts.
Santisti pat pēc iniciācijas nezaudē saikni ar savu ndrinu, tomēr interešu konflikta gadījumā viņi vienmēr ir „svētās” pusē. Santisti neveic melno darbu — viņi meklē un uztur sakarus un nodarbojas ar intelektuālo darbu, bet viņu rituāli ievērojami atšķiras no ndranghetas standartiem un vairāk atgādina masonu rituālus.
“Santista iniciācijas rituāla laikā viņa priekšā ir šāda trijotne: centra cilvēks, kurš simbolizē Garibaldiju, pa labi atrodas Mazini, pa kreisi — Lamarora (itāļu nacionālās atbrīvošanās kustības varoņi). Neofītam jautā, ko viņš meklē. Neofīts atbild: „Es meklēju godu, uzticību un asinis.” Pēc tam viņu nosauc par hanibālu, bet topošais santists teic: „Nē, es vācu asinis. Vēna nāk no kāda brāļa un ieiet manā vēnā”. Tad viņam ar adatu pārdur trīs pirkstus un saspiež roku dūrē, sakot, ka viņa tēvs ir Saule, māte — Mēness, bet viņa amats ir ormanis,” stāsta Antonio Nikaso, žurnālists.
Šie rituāli ir tikai daļa no lielāka rituāla — La Santa tiešām cieši sadarbojās ar masoniem, un daudzi santisti bija dažādu ložu biedri. Tā ir objektīva realitāte, kas ir apliecināta tiesas dokumentos un policijas protokolos. Šodien tas var šķist dīvaini un pat smieklīgi, bet neaizmirsīsim, ka organizācija tika veidota pagājušā gadsimta 70. gados, laikā, kad Itāliju plosīja sarkanais un melnais terorisms, bet daļa politiskās un militārās elites sastāvēja masonu ložās.
Slavenajā „П2” bija ne mazāk kā 44 parlamenta locekļi, 22 bruņoto spēku ģenerāļi un 12 karabinieru ģenerāļi, bet pati organizācija izrādījās iejaukta militārajā apvērsumā Borgezē, kam bija jānotiek 1970. gadā. Tādējādi La Santa, iefiltrējoties masonu ložās un nododoties dīvainiem rituāliem, mēģināja iekļūt augstākās varas ešelonā, lai iejuktu tajā un kļūtu pilnīgi neievainojama.
Grupējums šobrīd gandrīz pilnībā kontrolē Eiropas kokaīna tirgu un darbojas vairāk nekā 40 pasaules valstīs. To veido apmēram 150 ģimenes un ar tām saistītās personas, kas noziedzīga ceļā visā pasaulē iegūst vairāk nekā 50 miljardus eiro gadā.
Avots: Publikācija sagatavota, izmantojot internetā pieejamo informāciju
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!