Latvijā turpinās iedzīvotāju vakcinēšana pret Covid-19. Tomēr joprojām ir gana daudz neskaidru jautājumu, piemēram, par to, vai pēc vakcinēšanās būs jāturpina lietot sejas maskas un jāievēro citi drošības pasākumi.
Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) sniedz atbildes.
Vai pēc vakcīnas saņemšanas drīkst vairs neievērot fizisko distancēšanos, nenēsāt masku, neievērot roku higiēnu un citus drošības pasākumus?
Nē, nekādā gadījumā! Arī pēc vakcinācijas pret Covid-19 ir jāturpina ievērot visi noteiktie drošības pasākumi. Covid-19 vakcīnas ir droša aizsardzība pret simptomātisku saslimšanu ar Covid-19, taču nav zināms šo vakcīnu efekts uz vīrusa transmisiju sabiedrībā jeb asimptomātiska vīrusa pārnēsāšanas iespēju un nodošanu tālāk citiem. Tas nozīmē, ka vakcinētam cilvēkam var nebūt Covid-19 simptomu, taču viņš var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti. Transmisijas pētījumi var turpināties līdz brīdim, kad būs sasniegts lielāks īpatsvars pret Covid-19 vakcinēto cilvēku.
Citiem vārdiem sakot, vakcinētam cilvēkam var nebūt Covid-19 simptomu, taču viņš var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti.
Vai persona var izvēlēties, kuru vakcīnu saņemt?
Kamēr vakcīnas ir pieejamas ierobežotā daudzumā, nav iespējams izvēlēties, kuru vakcīnu saņemt.
Par atbilstošākās vakcīnas piemērošanu lemj ārstējošais ārsts, izvērtējot cilvēka veselības stāvokli, alerģiskās reakcijas pret vakcīnu sastāvā esošajām palīgvielām u.c. aspektus.
Vai persona drīkst atteikties no vakcinēšanās?
Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga, tostarp veselības aprūpes darbiniekiem.
SPKC gan atgādina, ka šobrīd vakcinēšanās pret Covid-19 ir vienīgais zināmais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas.
Vai ir bīstami inficēties ar Covid-19 pirms otras devas saņemšanas?
Situācijas, kad cilvēki inficējas ar vīrusu starp vakcinācijas devām, nav bīstamas. Šādi gadījumi noteikti nav bīstamāki kā situācijās, ja cilvēks nav vakcinēts nemaz. Ja pēc pirmās vakcīnas saņemšanas cilvēks inficējas ar Covid-19, viņam noteikti ir jākonsultējas ar infektologu un jāprecizē turpmākā rīcība.
Vai vakcinēšanās izstrādā imunitāti pret Covid-19 uz visu mūžu?
Ekspertiem pagaidām vēl nav atbildes, vai būs nepieciešama atkārtota vakcinēšanās un cik bieži. Var gadīties, ka tas nepieciešams, piemēram, pēc diviem, pieciem vai desmit gadiem. Tas nav atkarīgs tikai no vakcīnas, bet arī paša vīrusa un kā tas mainīsies.
SPKC atgādina, ka SARS CoV-2 vīruss ir jauns, tāpēc pagaidām ir maz datu par tā infekcijas radīto imunitāti.
Vai ir jēga vakcinēties, ja persona jau ir izslimojusi Covid-19?
Jā, ir jēga vakcinēties arī šādā gadījumā. Pagaidām redzams, ka apmēram trīs mēnešus pēc dabīgi izslimotas infekcijas organisma aizsardzības līmenis sāk samazināties, savukārt pēc vakcīnas tas nenotiek.
Vai vakcinēties drīkst tikai Covid-19 negatīvs cilvēks?
Pirms vakcinēšanās testu veikt nav nepieciešams. Pat, ja cilvēks ir inficējies ar Covid-19, vakcīna simptomus nepastiprina un nekaitē pat smagi noritošas infekcijas gadījumā. Savukārt smagi noritoša infekcija nemazina vakcīnas efektivitāti.
Vai ir iespējams inficēties ar Covid-19 vakcinācijas procesā?
Nē. Vakcīna nesatur vīrusu vai tā formu, bet gan aktīvo vielu RNA ziņnesi (mRNA), kas nodrošina vakcīnas iedarbīgumu.
Vairāk atbildes uz jautājumiem par vakcīnām pret Covid-19 un vakcināciju Latvijā var atrast SPKC mājaslapā ŠEIT.
:))))))