Cilvēka uzvedība ne vienmēr sakņojas tābrīža emocionālajā stāvoklī. Ir fakti, kas pamato to, kāpēc uzvedamies tā vai citādāk.
1. Cilvēki, kuriem ir augsts testosterona līmenis, gūst baudu no citu cilvēku dusmām.
2. Cilvēki tiecas pazemot citus, kad nejūtas pārliecināti par sevi. Pētījuma dalībnieki, kuriem tika paziņots, ka viņu IQ testa rezultāti ir slikti, izteica vairāk nacionālu un reliģiozu aizspriedumu nekā tie, kuriem tika paziņots par labiem testa rezultātiem.
3. Turklāt cilvēki ir patiesi pārliecināti, ka viņu negatīvais viedoklis par apkārtējiem nekādi nav saistīts ar zemu pašnovērtējumu. Citu cilvēku pazemošana palīdz viņiem celt pašnovērtējuma līmeni.
4. Cilvēku uzvedību ietekmē fiziskas sajūtas. Piemēram, ir noturīga saikne starp smaguma sajūtu un „nozīmīgumu”, „nopietnību”,
„svarīgumu”: persona tiek vērtēta kā nopietnāka un stabilāka, ja tā iesniedz dokumentus smagā mapē, un otrādi.
5. Tieši tāpat, piemēram, cieta virsma padara cilvēkus mazāk elastīgus. Sēžot uz cietiem krēsliem, cilvēki pārrunās ir nepiekāpīgāki, savukārt grubuļaina virsma izraisa viņos pārliecību, ka savstarpējās attiecības ir sarežģītas, bet aukstums saistās ar vientulības sajūtu.
6. Cilvēki rīkojas amorāli vai neatsaucas lūgumam palīdzēt, ja tam nav vajadzīga piepūle vai atteikums nav jāizsaka „aci pret aci”.
7. Toties vairākums cilvēku uzvedas „kā pieklājas”, ja morāls lēmums jāpieņem liecinieku klātbūtnē. Tiešam lūgumam palīdzēt, ziedot vai parakstu vākšanai atsaka retāk.
8. Meli prasa lielu mentālu piepūli. Cilvēkam vienlaikus jāpatur prātā meli — lai stāstītu tos, un patiesība — lai to slēptu. Rezultātā viņš izsaka daudz vienkāršākus priekšlikumus un sliktāk tiek galā ar uzdevumiem, kas prasa apķērību.
9. Kad cilvēki tiek novēroti, viņi uzvedas labāk. Turklāt uzvedību ietekmē pat ilūzija, ka tiek veikta novērošana. Kādā pašapkalpošanās ēdnīcā pie sienas piekārtas cilvēka acu fotogrāfijas bijis pietiekami, lai vairāk apmeklētāju sāktu novākt savus iztukšotos traukus.
10. Turklāt uzvedība ietekmē morāli. Jā! Cilvēki, kas melojuši, krāpuši kādu vai pieļāvuši kādu citu amorālu rīcību, citādāk vērtē labo un slikto.
11. Pievilcīgs, godīgs izskats var viegli maldināt. Cilvēkiem ir tieksme vairāk uzticēties ārienei, nevis patiesumam. Pat profesionāļi 86 % gadījumu uzskatīja par godīgiem meļus cilvēkus ar atraisītām, it kā patīkamām manierēm.
12. Izskatam ir milzīga loma arī balsošanā un politiķu izvēlē. Vēlētāji izdara secinājumus par politiķu kompetenci pēc sejas vaibstiem un fiziskās pievilcības. Protams, tas notiek neapzināti.
13. Veiksmīgos un bagātos cilvēkus uzskata par gudrākiem, saprātīgākiem utt., un otrādi. Turklāt bieži vien cilvēki domā, ka tie, kuri guvuši panākumus, un tie, kam lemtas ciešanas, ir to pelnījuši.
14. Laimīgāks ir nevis tas, kuram daudz naudas, bet tas, kuram tās ir vairāk nekā kaimiņam. Daļēji uz to pamatojas arī neapmierinātība ar lielu naudu. Cilvēki pastāvīgi salīdzina sevi ar kaimiņiem. Kļuvuši bagāti, viņi sāk apgrozīties citās aprindās, kur cilvēkiem ir vēl vairāk naudas, un pacelties pāri pārējiem nav viegli.
15. Niknums pastiprina cilvēku vēlēšanos valdīt. Viņi pieliek daudz pūļu, lai iegūtu objektu, kas tiem asociējas ar niknām sejām. Agrāk tā tika uzskatīta tikai par pozitīvu emociju īpašību.
16. Jo sarežģītāks ir lēmums, kas jāpieņem, jo vairāk cilvēki tiecas saglabāt visu tā, kā ir. Ja veikalā ir pārāk liela preču izvēle un cilvēki nespēj acumirklī novērtēt, kura prece ir labāka, viņi aiziet bez pirkuma.
17. Jūtot, ka nekontrolē notiekošo, cilvēki tiecas saskatīt nepastāvošas likumsakarības savstarpēji nesaistītās ainās un izvirza sazvērestības teorijas.
18. Cilvēki nožēlo ātri pieņemtus lēmumus pat tad, ja to rezultāti viņus apmierina. Turklāt svarīgs ir nevis faktiskais laiks, kas veltīts lēmuma pieņemšanai. Galvenais ir just, ka laika ir bijis pietiekami.
19. Ne visi riski tiek uztverti vienādi. Viens un tas pats cilvēks var bez bailēm lēkt ar izpletni, bet neuzdrīkstas iebilst priekšniekam. Tīģeru dresētājs var baidīties iepazīties ar simpātisku sievieti.
20. Garlaicībai ir arī gaišā puse. Cilvēki, kas garlaikojas, bieži vien meklē iespēju paveikt kaut ko labu, jo izklaides tiem ir apnikušas un nepiešķir viņu dzīvei jēgu.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!