ASV valdība atļāvusi izmantot eksperimentālu medikamentu Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tas ir kārtējais mēģinājums atrast efektīvākās zāles pret jaunā tipa koronavīrusu, kas visā pasaulē ir inficējis vairāk nekā trīs miljonus cilvēku un piespiedis ilgstoši palikt mājās aptuveni pusei no visiem pasaules iedzīvotājiem.
ASV Pārtikas un zāļu pārvalde devusi “zaļo gaismu” pretvīrusa līdzekļa “Remdesivir” izmantošanai, lai ārstētu hospitalizētos Covid-19 pacientus. Šādu lēmumu pieņēma pēc tam, kad jaunākie klīniskie izmēģinājumi apliecināja, ka šis medikaments paātrināja atsevišķu nopietni slimu pacientu atveseļošanos.
Pētījumā piedalījās vairāk nekā tūkstotis Covid-19 pacientu visā pasaulē. Daļai slimnieku deva “Remdesivir”, bet daļai – placebo jeb zāles, kurām nav farmakoloģiska efekta. Pacienti, kuri saņēma “Remdesivir”, atveseļojās par vidēji 30% ātrāk nekā slimnieki, kuriem deva placebo, apgalvo ASV Nacionālais alerģiju un infekcijas slimību pētījumu institūts.
Lai gan “Remdesivir” palīdzēja pacientiem ātrāk atkopties, izmēģinājumi neapliecināja, ka medikaments var novērst Covid-19 slimnieku nāvi.
“Remdesivir” ražotājs farmācijas kompānija “Gilead” medikamentu sākotnēji izstrādāja, lai ārstētu Ebolas slimniekus, taču tas nebija efektīvāks par citām zālēm. Šis pretvīrusa līdzeklis iedarbojas uz vīrusa genomu, neitralizējot tā spējas vairoties.
Respektablais medicīnas izdevums “Lancet” šonedēļ publicēja rezultātus citam pētījumam par “Remdesivir” efektivitāti. Pētījums notika par Covid-19 izcelsmes vietu uzskatītajā Ķīnas pilsētā Uhaņā. Pētījumā piedalījās 237 Covid-19 pacienti, no kuriem pusei deva “Remdesivir”, bet pārējie slimnieki saņēma standarta antibiotikas. Šī pētījuma autori paziņoja, ka medikamenta lietošanai nebija pozitīva ietekme uz pacientiem, jo mirstības rādītājs abās grupās bija līdzīgs – aptuveni 14%.
Autori gan neslēpa, ka viņu pētījums pārtraukts pirms laika, jo pacientu skaits kļuvis pārāk mazs, lai turpinātu. Zinātnieki arī aicināja turpināt izmēģinājumus ar “Remdesivir”. Šo pētījumu asi kritizēja ASV galvenais infektologs Entonijs Fauči, kurš to nodēvēja par neadekvātu.
“Remdesivir” ražotājs “Gilead” savā mājaslapā ir norādījis, ka tas ir eksperimentāls medikaments, kura drošība un efektivitāte nav līdz galam pierādīta.
Kompānija arī brīdina, ka medikamentam var būt nopietnas blakusparādības.
Tomēr par vienu no redzamākajiem “Remdesivir” atbalstītājiem ir kļuvis ASV prezidents Donalds Tramps. Viņš šonedēļ uz Balto namu bija ielūdzis “Gilead” vadītāju Denielu O’Deju.
Pēc tam, kad ASV Pārtikas un zāļu pārvalde nolēma atļaut izmantot “Remdesivir” Covid-19 pacientu ārstēšanai, “Gilead” paziņoja, ka ziedos slimnīcā 1,5 miljonus “Remdesivir” devas. Ar to pietiek, lai desmit dienas varētu ārstēt 140 tūkstošus pacientu.
Avots: LR
Visas tās ir konvulsijas … nav jau zāļu efektīgu, pagaidām tā ir taustīšanās un mēģinājumi kaut ko pārdot pa vidu Gadā, ka kāds kaut ko nopērk…bet tam jau eksistē soctīkli un profesionāli apmuļķotāji- influenceri