Aprit četri gadi, kopš 54 cilvēki iegāja veikalā pēc pārtikas, bet atstāja tur savu dzīvību

Zolitūdes traģēdija

Pirms četriem gadiem, 2013.gada 21.novembra vakarā iebruka veikala “Maxima” jumts. Dzīvību zaudēja 54 cilvēki.  Traģēdijas lietā ir deviņi apsūdzētie. Tomēr Zolitūdes traģēdijā cietušie un bojāgājušo tuvinieki sāk zaudēt ticību tam, ka sagaidīs taisnīgu tiesas spriedumu.

Zolitūdes traģēdijā cietušo pārstāve, zvērināta advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore intervijā Latvijas Radio atzina, ka no cilvēciska viedokļa tiesas process notiek ilgi, bet viss notiek atbilstoši likuma normām un kārtībai. Process organizēts samērā efektīvi un netiek novilcināts.

Biedrības „Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova gan intervijā LTV “Rīta panorāmā” minēja, ka, piemēram, viens bijušais “Maxima” apsargs, kas vairākas reizes spieda pogu, lai atslēgtu signalizāciju, joprojām nav liecinājis. Apsarga advokāti dara visu, lai viņš neliecinātu, norādot, ka viņam ir posttraumatiskais sindroms.

Advokāte stāsta, ka saskaņā ar likuma normām ir jāizpilda visas likuma formalitātes. Nākamajā gadā plānotas vairāk nekā simts tiesa sēdes. Tās saplānotas līdz pat 2018.gada beigām, un šobrīd “esam pusceļā”. Cietušajiem sajūtas esot dažādas un daži neticot, ka tiks sagaidīts taisnīgs spriedums, stāsta  Tverjanoviča-Bore. “Bet, protams, cerība vienmēr ir. Laiks rādīs, tagad grūti prognozēt,” advokāte piebilda.

Cietušos arī aizvaino apsūdzēto attieksme, neatzīstot savu vainu. Bet no juridiskā viedokļa tā ir normāla aizstāvības stratēģija. Tur neko nevarot pārmest, skaidroja advokāte.

Arī Ločmele-Luņova stāstīja, ka vairāki traģēdijas upuri šobrīd uzskata – pagājuši četri gadi, bet “neviens nesēž, vainīgo nav”. “Cilvēkiem interesē konkrētas lietas – “54 cilvēki gāja bojā, kas par to atbild?”,” norādīja biedrības vadītāja. “Ticība, ka kāds par to atbildēs, vispār mazinās,” atzina Ločmele-Luņova.

Tomēr Ločmele-Luņova aicina neteikt, ka “tiesa beigsies ar tukšu skaņu un vainīgo nebūs”. ”Mēs izdarīsim visu”, lai tā tas nebeigtos, viņa sacīja. Ja cietušie neapmeklē tiesas sēdes, tas nenozīmē, ka mēs nesekojam prāvai, ka esam piedevuši un samierināsimies ar tukšu skaņu, uzsvēra biedrības vadītāja.

Tostarp viņa atzina, ka cietušie apzinās, ka bargus sodus neviens no apsūdzētajiem nesaņems, jo tādus neparedz likums, bet būs morālā apsūdzība no sabiedrības, un pašiem apsūdzētajiem tas jāapzinās.

Premjers Māris Kučinskis (ZZS) LTV “Rīta panorāmai” pauda pārliecību, ka spriedums būs taisnīgs. Jautājums ir par sarežģīto procesu. Pirmo reizi Latvijas vēsturē ir tiesa ar tik daudziem lieciniekiem un cietušajiem, tāpēc tā notiek tik ilgi.

Savukārt biedrības „Zolitūde 21.11.” vadītāja atklāja, ka pirmo reizi ar cietušajiem runājusi būvniecības kompānija “Re & Re” vadība. Sarunas detaļas Ločmele-Luņova neatklāja.

Savukārt “Maxima” turpina izmaksāt kompensācijas. Gandrīz noslēgusies kompensāciju izmaksas pirmā kārta – 100 000 eiro kompensācijas bojāgājušo radiniekiem. Arī otrajā kārtā gandrīz visi 35 cietušie saņēma kompensācijas. Ločmele-Luņova cerot, ka sāksies arī trešā kārta un kompensācijas saņems arī 51 cilvēks, kas guva vieglus ievainojumus un morālas traumas.

Bet otrdien, 21.novembrī, Zolitūdē notiks traģēdijas piemiņas brīdis.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Latvijas Radio

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar