GATIS EGLĪTIS
Par AirBaltic (AirB). Daudzi nav pamanījuši vienu būtisku niansi salīdzinājumā ar 200 miljonu eiro obligācijām pirms 5 gadiem (procentlikme 6.75%): toreiz obligācijas bija NE-nodrošinātas (unsecured), kas nozīmē – nekādu ķīlu vai garantiju, bet pilns naudas aizdevēja risks. Vakardienas obligācijas ir nodrošinātas (secured), kas nozīmē kaut kāda veida pretīmnākšanu vai “drošības spilvenu” naudas aizdevējiem, ka AirB sastopoties ar grūtībām atmaksāt naudu, to kompensēs ķīla vai valsts garantija.
Izskatās, ka AirB obligāciju emisija, arī ar ļoti “sālīto” 14.5% procentlikmi, vispār varēja notikt, pateicoties valsts garantijai, par kuru, iespējams, ir lēmusi valdība slepenajā sēdē. Viens ir pirms nedēļas izziņotā valsts “iepirkšanās” obligācijas emisijā (līdz 136 miljonu eiro apmērā), kas dod lielāku drošību privātajiem obligāciju pircējiem, bet, domājams, ir vēl kāda garantija investoriem no Finanšu ministrijas, ja nu kas slikts notiek.
Pavisam noteikti investoriem vajadzēja pārliecību, ka Eiropas Komisija nevērsīsies pret AirB (līdzīgi kā pret Ungārijas Malev un Kipras Cyprus Airways) par atkārtoto valsts atbalstu aviokompānijai, kuras biznesa ilgtspējas modelim privātā nauda īsti netic. Domāju, šeit talkā nācis V.Dombrovskis, kas aizliks labu vārdu DG COMP kolēģei Dānijas M.Vestagerei par šo obligāciju laidienu un kopumā par AirB “exit strategy” ar IPO.
Lai vai kā, 200 miljonu eiro obligāciju atmaksa “pēdējā brīdī” (termiņš jūlija beigas) bija nepieciešama, lai AirB netiktu pieteikts default un lai varētu virzīties uz nākamo (beidzamo?) posmu ilggadējā AirB sāgā – IPO vai precīzāk valsts īpašumtiesību pārdošanu privātam kapitālam. Domāju, IPO šķērslis AirB vadībai būs krietni vieglāks, jo nav nekur stingri noteikts, par cik tad tās akcijas IPO jāpārdod, lai saņemtu pietiekoši naudas valsts ieguldījuma AirB atmaksai.
Vienkāršoti runājot, pēdējo gadu laikā valsts AirB ieguldījusi stipri virs 500 miljoniem eiro, bet, ja IPO rezultātā par akcijām valsts saņems, teiksim, 200 miljonus eiro, tad nekādas sankcijas nav paredzētas: kā saka, ģeopolitiskā situācija, zemā pirktspēja un vēl viss kas patraucēja atgūt visu valsts ieguldīto. Domāju, tuvāko divu gadu laikā valstij daži simti miljonu būs jānoraksta kā zaudēta nauda.
Nezinu, vai bija prātīgi atlikt obligāciju emisiju līdz pēdējam, jo investori vienmēr mācēs paņemt maksimālo no naudas aizņēmēja, kam ļoti “spiež”. Līdzīgi Latvijai sanāca ar Citadele bankas pārdošanu: novilka līdz pēdējam, atstāja tikai vienu pretendentu un beigās banku “par sviestmaizi” atdeva amerikāņu riska kapitāla fondam, kas būtībā dzīvo no šādiem ~1000% peļņas darījumiem. 14.5% procentlikmi AirB būs jāspēj “apkalpot” ar krietni lielāku peļņu un kopumā mazina AirB ekonomisko vērtību.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Autors ar to tika domājis sava partijas biedra Linkaita piešķirtos 340 miljonus eiro? Tie varētu būt jānoraksta. pašlaik ieguldītie 50 miljoni var pazust tikai caur maksātnespējas procesu. Un arī tad ne pilnībā, jo pašreizējās obligācijas ir no nodrošināto saraksta. Tātad izpārdodot airBaltic aktīvus kaut ko jau atpakaļ dabūs. Bet ar kapitālā ieguldīto var būt visādi, ja neizdosies caur biržu kādam iesmērēt. Turklāt vēl par kādu cenu. Un šeit visi jautājumi pie Linkaita un Briškena. Kāpēc tad nenomainīja acīmredzami slikti strādājošo valdi un iedeva papildus 340 miljonus kurus izšķērdēt. Šiem kungiem būs jāsēž uz tā paša soliņa kur Gausam.
Te nu šis pasākums ir klaja krāpniecība, bet tiesībsargājošās iestādes klusē: tāda likumdošana. Secinājums: pieņemti tādi likumi, kas ļauj JV nodarboties ar krāpniecību, bet tas viss taču ir likumīgi!
Kad beidzot padzīs Vienotības bandas afēristus ?
Kamēr vien pajolpensiķi šādu valdību izvēlēsies – būs jābaro zaglēni.
Vai ir iespeejams uzzinaat kas ir shie jaunie investori? Vai nebuutu logjiski ka taa ir vieteejaa nauda no JV tuvinaatiem kuri jau zinaaja par slepeno seedi un garantiju sniegshanu un tad nu vinekaarshi aizdeva Latvijas valstij ar 3x lielaakiem procentiem ?
Kkad par leišu mafiju bija info