Latvijā ražoto alkoholu turpina eksportēt uz Krieviju, neraugoties uz šīs valsts noziegumiem Ukrainā

Ar vēstījumu nepirkt Krieviju atbalstošu uzņēmumu produkciju prezidents Volodimirs Zeļenskis Krievijas iebrukuma Ukrainā 12. dienā vērsās pie uzņēmējiem. Arī sabiedriskie aktīvisti aicināja nepirkt produktus no kompānijām, kuras turpina ražot vai pārdot savu produkciju Krievijā, vēsta raidījums “Nekā Personīga”.

“Boikotējiet Krievijas importu, ja viņi nevēlas ievērot civilizētas pasaules noteikumus, viņiem nevajadzētu saņemt produktus un pakalpojumus no civilizētas sabiedrības. Lai karš baro viņus. Starptautiskajai sabiedrībai vajadzētu rīkoties daudz izlēmīgāk. Ja kāds zaudē prātu, mums jāzaudē bailes un jāaizmirst par komerciju. Mums ir jāaizstāv sevi, gan valstīm, gan uzņēmumiem ir jābūt morāliem,” teica Zeļenskis.

Daudzi starptautiskie uzņēmumi pātrauca ražošanu un preču piegādes Krievijai, baidoties no reputācijas riskiem. Arī lielākie alus ražotāji “Carslberg” un “Heineken” marta beigās pameta Krievijas tirgu. Tie stingri nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā, kurš ir izraisījis tik daudzu cilvēku nāves un ciešanas.

Neskatoties uz Krievijas noziegumiem Ukrainā, Latvijā ražoto alkoholu turpina eksportēt uz Krieviju.

Nekā personīga rīcībā nonākušas fotogrāfijas no Maskavas lielveikaliem. Veikalu plauktos atrodams Latvijā ražotais alus Tanheiser, ko ražo SIA “Ilgzeem”, vai pazīstamāk, kā “Iļģuciema alus”. Un arī alus ar latvisko nosaukumu “Lāčplēsis”, to gan ražo Lietuvā. Krievijas interneta veikalos atrodami arī citi Latvijā ražoti produkti, piemēram Latvijas Balzāma dzērieni.

Alus ar latvisko nosaukumu “Lāčplēša”, ir ražots Lietuvā, uzņēmumā “Cido Grupa”. Kas pieder Dāņu kompānijai “Royal Unibrew”. Uzņēmums apgavlo, ka eksportu uz Krieviju pārtraukuši jau marta sākumā, un par savu produktu atrašanos Maskavas veikalos vaino starpniekus.Marijus Valdas Kirstukas“Cido Grupa” valdes loceklis

“Šī gada marta sākumā “Cido Grupa” pilnībā pārtrauca visu produktu eksportu uz Krieviju un Baltkrieviju. Diemžēl eksporta partneri turpināja “Lāčplēsis” alus tālākpārdošanu Krievijā, un pēc šādu faktu konstatēšanas šī gada septembra otrajā pusē “Cido Grupa” pilnībā pārtrauca “Lāčplēsis” alus eksportu uz citām valstīm. Pēdējais šāds gadījums tika konstatēts no Moldovas eksporta partnera puses.”

Krievijā nopērkamais – Rīgā ražotais Tanheiser, ko ražo SIA “Ilgzeem” jeb Iļģuciema alus, ir izplenījies popularitāti Krievijas alus blogeru vidū.

Ilgzeem īpašnieki ir Latvijas pilsoņi – Viktors Ogņanovs un Roberts Volfs. Uzņēmums pērn apgrozījis gandrīs piecus miljonus eiro, strādājis ar 250 000 zaudējumiem. Neviens no vadības nepiekrita sniegt interviju Nekā Personīga. Uzņēmums deleģēja pārstāvi, kura izvairījās no Krievijas pieminēšanas sadarbības valstu sarakstā.SIA “Ilgezeem” pārstāve

“Šobrīd īss komentārs ir tāds, ka “Ilgezeem” savu produkciju piegādā uz vairāk kā 60 valstīm, galvenokārt importa zīmi un visi darījumi mums ir legāli, un šobrīd nekādu citu komentāru mēs nesniedzam. Tas tā kā īsi būtu viss.”

Arī lielākā Latvijas alkohola ražotāja “Latvijas Balzāms” produkcija arī ir pieejama Krievijas veikalos. Uzņēmums atteicās sniegt to komentēt. Šī gada otrā ceturkšņa finanšu pārskatā uzņēmums atzīst, ka, sekmīgi pielāgojies jaunajai ģeopolitiskajia situācijai.

Gan SIA “Ilgezeem”, gan “Latvijas Balzāms” ir Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedri. Biedrība marta sākumā pārtrauca sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju un aicināja arī tās biedrus atteikties no savu produktu pārdošanas uz Krieviju.

Tirdzniecības un rūpniecības kamera uzver, ka sadarbībai ar Krieviju, ir nopietni finansiālie un sankciju riski, un iespējams arī liels sabiedrības nosodījums, kas var ietekmēt uzņēmuma likteni.

Jānis Endziņš, Latvijas tirdzniecības rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs: “Mēs ilgstoši esam arī teikuši, ka faktiski šobrīd strādāt ar Krievijas partneriem, īpaši jau eksportējot, tas ir, tur ir nenormāli riski – tur ir sankciju riski, nedod dievs tur palaiž kaut ko garām tur var aizdzīvoties līdz kriminālatbildībai, tas punkts viens, punkts divi, mega finanšu riski, proti, tas ka tur līgums ir noslēgts un nav sankcijās, tas nenozīmē, ka bankas tās finanšu transakcijas laidīs cauri un neiesaldēs, neapturēs, tas ir otrs. Un trešais, tas, kas ir vērojams, ir šie reputācijas riski, mēs jau arī redzam visur, visā pasaulē, faktiski ir tā, ka tikko tiek konstatēts, ka kāds Krievijā tur kaut ko tirgo un tamlīdzīgi, tas tiek padarīts publisks un jau patērētājs patiesībā noliek pie vietas uzņēmumu, kurš tur tomēr mēģina darboties.”

Par sankciju ievērošanu atbild Ārlietu ministrija. Eiropas Savienības noteiktās sankcijas neaizliedz alkohola eksportu uz Krieviju.

Ārlietu ministrijas skaidrojums: “Eiropas Savienība nav noteikusi vispārēju aizliegumu eksportēt vai tirgot alkoholiskos dzērienus Krievijā. Vienlaikus Eiropas Savienība ir noteikusi ierobežojumus luksuspreču eksportam uz Krieviju, tai skaitā, noteiktiem alkoholiskiem produktiem, ja to vērtība pārsniedz 300 eiro. Vienlaikus visiem uzņēmējiem jārēķinās, ka uzņēmējdarbības turpināšana Krievijas tirgū var šiem uzņēmējiem radīt potenciālus reputācijas riskus.”

Izpētot publiski pieejamos datus, redzams, ka kopš aprīļa gandrīz visās alkohola eksporta sadaļās uz Krieviju ir vērojams pieaugums. Tas saistīts ar reeksportu. Uzņēmumi ne tikai tirgo Krievijā savu produkciju, bet arī pārdod to valstu produktus, kas nevēlas ar Krieviju sadarboties tieši.

Jānis Endziņš, Latvijas tirdzniecības rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs: “Tur ir tad jāvaicā tiem, kas šobrīd to dara, bet, kas ir tie apsvērumi, kuru dēļ viņi tomēr to dara, ja tas ir kaut kāds patriotisms tādā jau Krievijas virzienā, arī tāda publika es pieļauju, ka ir, otrs, jā, kā viņi vērtē riskus kopumā – man šķiet tur objektīvi ir tādi riski ar kuriem vienkārši neprāts saskarties.”

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: TV3

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

6 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
zinātāja
zinātāja
2 gadus atpakaļ

Pašmāju krievi atbalsta krievu okupantus !!!

starp citu
starp citu
2 gadus atpakaļ

Atrodoties Latvijā, es pērku tikai Latvijā ražotus alus.

Stienis
Stienis
2 gadus atpakaļ

“Nekā personīga” ir pilnīgi nojūgušies. Dzirdat? Jūs esat PILNĪGI NOJŪGUŠIES!!! Alu? Nevar? Eksportēt? Uz Krieviju? Šis viss ir cirks un klaunāde!

tik tiešām
tik tiešām
2 gadus atpakaļ
Reply to  Stienis

Utainiem nav jādzer Latvijas alus, nesaproti parazīt !

žoparenko
žoparenko
2 gadus atpakaļ

Alkoholu krievijai dot nedrīkst, bet naudu drīkst (ņemot vērā to, ka Rietumu bankai Krievijā ir filiāle). Tak točna

Nona
Nona
2 gadus atpakaļ

Nu , un tad ?