Investīcijas uzņēmumu akcijās un citos vērtspapīros ir kļuvušas par iecienītu ieguldījumu veidu arī gados jaunu cilvēku vidū, liecina Swedbank dati par investoru struktūru un paradumiem, vēsta db.lv.
Ja 2019. gadā Latvijas aktīvo investoru vidū bija vien pārsimts ieguldītāju līdz 25 gadu vecumam, tad pērn to skaits pārsniedza 500, bet šā gada februāra beigās jau vairāk nekā 700 šādu ieguldītāju. Līdzīga tendence vērojama arī Lietuvā un Igaunijā.
“Analizējot investoru vecumu bijām patīkami pārsteigti, ka aizvien biežāk jaunu cilvēku ieguldījumu stratēģijās parādās ieguldījumi vērtspapīros. Par to liecina gan gados jaunu investoru skaitliskais pieaugums un ieguldītās summas, gan arī tas, ka kopš 2019. gada ir strauji palielinājusies aktīvu investoru proporcija. Proti, ja kādreiz runa bija par aptuveni trešdaļu tādu investoru, kuru ieguldījumu portfelī ir vismaz divi vai vairāk vērtspapīru veidu, tad šogad šādu ieguldītāju proporcija jau ir 53%. Tas nozīmē, ka aizvien lielāks skaits gados jauno investoru ir sapratuši kā darbojas vērtspapīru tirgus un saskata iespējas tajā gūt papildus peļņu,” saka Rolands Zauls, Swedbank Investīciju daļas eksperts.
Latvijas jauno investoru (vecumā no 18 līdz 25 gadiem) veikto ieguldījumu kopsumma šā gada februārī pārsniedza 2 miljonus eiro, bet kopējais darījumu skaits bija 3700 transakcijas. Kopumā gados jaunie investori saviem ieguldījumiem izmantoja 543 dažādus vērtspapīrus, no kuriem populārākie bija ieguldījumi “Swedbank Fondu Fonds 100”, “Swedbank Fondu Fonds 60” un “Tallink Grupp”.
Starp pēdējā laikā populāriem investīciju mērķiem Latvijas jauno ieguldītāju vidū var minēt arī farmācijas uzņēmumus “Olainfarm”, kā arī “Latvijas balzams” un “Madara Cosmetics” akcijas. Salīdzinājumam, – Igaunijā pērn populārākie investīciju mērķi bija “Tallink Grupp”, “Tallina Kaubamaja Grupp” un “Coop Pank”, bet Lietuvā – “Swedbank Fondu Fonds 100”, “Baltic Horizon Fund” un “Šiauliu bankas” akcijas.
Gados jaunu investoru skaits ir būtiski audzis visās Baltijas valstīs – Igaunijā to skaits pērn pārsniedza 1200 ieguldītāju (570 – 2019. gadā), bet Lietuvā bija vairāk nekā 1300 šādu ieguldītāju (304 – 2019. gadā). Visās trīs Baltijas valstīs gados jaunie ieguldītāji ir aktīvi vērtspapīru tirgus dalībnieki, – vairāk nekā puse no ieguldītājiem ir iegādājušies vismaz divus vai vairāk dažādu vērtspapīru veidus.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: db.lv