Vismaz 2% no IKP aizsardzībai pērn atvēlēja 22 NATO dalībvalstis

Foto: Pixabay.com

NATO paziņojusi, ka pērn 22 no 32 alianses dalībvalstīm aizsardzībai atvēlējušas vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), sasniedzot iepriekš nosprausto mērķi.

Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā Eiropas valstis ir palielinājušas izdevumus aizsardzībai, taču pirms jūnijā paredzētā NATO samita ASV prezidents Donalds Tramps izdara spiedienu uz sabiedrotajiem, lai tie vienoties par ievērojami lielāku aizsardzības izdevumu mērķi – 5% no IKP.

Tramps brīdinājis, ka ASV varētu atteikties aizstāvēt tās dalībvalstis, kas pašas netērē pietiekami daudz līdzekļu savai aizsardzībai.

Iepriekš NATO bija prognozējusi, ka 2% līmeni 2024.gadā sasniegs 23 dalībvalstis.

Kopumā aizsardzības izdevumi NATO dalībvalstīs Eiropā un Kanādā pērn pieauga par 19%, teikts alianses ikgadējā ziņojumā.

Pirms Hāgā paredzētā samita arī dalībvalstis, kas joprojām nav sasniegušas paredzēto mērķi, paudušas apņēmību beidzot palielināt savus aizsardzības izdevumus.

Piemēram, Spānija paziņoja, ka šogad investēs desmit miljardus eiro, lai sasniegtu 2% līmeni no IKP.

Tomēr ASV aizsardzības izdevumi joprojām ir vislielākie un pērn dolāru izteiksmē sasniedza 64% no visas alianses aizsardzības izdevumiem. Turpretī attiecībā pret IKP ASV tēriņi pērn sasniedza tikai 3,39%, kas ir ievērojami mazāk nekā Trampa pieprasītie 5%.

Tikmēr Polija 2024.gadā aizsardzībai atvēlēja 4,07% no IKP, Igaunija – 3,41%, bet Latvija – 3,39%.

Savukārt pat 2% līmeni joprojām nav sasniegusi Beļģija, Kanāda, Horvātija, Itālija, Luksemburga, Melnkalne, Portugāle, Slovēnija un Spānija.

Līdztekus Spānijai minimālo aizsardzības izdevumu mērķi solījušas sasniegt arī Portugāle, Beļģija un Luksemburga, bet Islandei nav pašai savas armijas un attiecīga nav arī aizsardzības budžeta.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

2 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Real warfare
Real warfare
1 st. atpakaļ

Nuja, tāds naudas atmazgātaju klubiņš. Aizsardzība, visādi tur 5. panti…. Nu, kā un kāpēc lai kāds uzbruktu, teiksim, Portugālei? Kanādai?

Batais tēvs
Batais tēvs
14 s. atpakaļ
Reply to  Real warfare

Mani tas neskar, es pastāvēšu maliņā?