Preses brīvības indeksā Latvija noslīdējusi uz 15. vietu

Latvija Preses brīvības indeksā atkāpusies uz 15.vietu 180 valstu vidū salīdzinājumā ar 12.vietu pērn, liecina starptautiskās organizācijas “Reportieri bez robežām” (RSF) publicētais jaunākais reitings.

RSF pētījumā secināts, ka preses brīvība pasaulē ir sasniegusi visu laiku zemāko līmeni, bet visbrīvāk žurnālisti var strādāt Eiropā. Vispārējā globālā situācija preses brīvībā tiek raksturota kā sarežģīta.

“2025.gadā situācija preses brīvības jomā pasaulē bija visu laiku viszemākajā līmenī,” norāda organizācija, piebilstot, ka “vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju dzīvo valstīs, kurās situācija preses brīvības jomā ir “ļoti nopietna””.

No pasaules reģioniem žurnālisti visbrīvāk savu darbu joprojām var darīt Eiropā, secināts RSF pētījumā.

Visaugstāk reitingā ir joprojām ir Norvēģija, par četrām pozīcijām uz otro vietu pakāpusies Igaunija, Nīderlande pakāpusies par vienu pozīciju uz trešo vietu.

Zaudējot vienu pozīciju, ceturto vietu pasaules Preses brīvības indeksā šogad ieņem Zviedrija, piekto vietu saglabājusi Somija, bet Dānija zaudējusi četras pozīcijas un atkāpusies uz sesto vietu. Pakāpjoties par vienu vietu, septītajā vietā ir Īrijā. Šajās septiņās valstīs, kas visas atrodas Eiropā, situācija preses brīvības jomā tiek vērtēta kā laba.

Lietuva atrodas vienu vietu augstāk nekā Latvija 14.vietā, kas ir par vienu pozīciju zemāk nekā pērn. Valstīs, kas reitingā ieņem 8.-42.vietu, preses brīvības situācija tiek raksturota kā apmierinoša. Bez Lietuvas un Latvijas, šajā grupā ir arī, piemēram, Vācija (11.vieta, -1 pozīcija), Lielbritānija (20.vieta, +3 pozīcijas), Kanāda (21.vieta, -7 pozīcijas), Francija (25.vieta, -4 pozīcijas), Polija (31.vieta, +16 pozīcijas).

Valstīs no 43.-90.pozīcijai situācija tiek vērtēta kā problemātiska. Šo valstu vidū ir Itālija (49.vieta, -3 pozīcijas), Rumānija (55.vieta, -6 pozīcijas), ASV (57.vieta, -2 pozīcijas), Ukraina (62.vieta, -1 pozīcija), Japāna (66.vieta, +4 pozīcijas), Ungārija (68.vieta, -1 pozīcija), Grieķija (89.vieta, -1 pozīcija).

Sarežģīta situācija ir valstīs, kas ieņem 91.-138.pozīciju. Šajā grupā ir Gruzija (114.vieta, -11 pozīcijas) un Lībija (137.vieta, +6 pozīcijas).

Savukārt ļoti nopietns preses brīvības apdraudējums ir valstīs, kas ieņem 139.-180.vietu. Starp šīm valstīm ir Kazahstāna (141.vieta, +1 pozīcija), Irāka (155.vieta, +14 pozīcijas), Turcija (159.vieta, -1 pozīcija), Baltkrievija (166.vieta, +1 pozīcija), Krievija (171.vieta, -9 pozīcijas), Ķīna (178.vieta, -6 pozīcijas), Ziemeļkoreja (179.vieta, -2 pozīcijas), un Eritreja, kas saglabājusi pēdējo vietu reitingā.

“Papildus nestabilai drošības situācijai un pieaugošajam autoritārismam, plašsaziņas līdzekļiem visā pasaulē problēmas rada ekonomiskais spiediens”, kas kavē vēršanos pret nepatiesu informāciju, dezinformāciju un propagandu, norādīja organizācija.

Ziņojumā secināts, ka ilgtspējīgas darbības problēmas medijiem ir 160 pasaules valstīs.

Mediji ekonomisko grūtību dēļ tiek slēgti gandrīz trešdaļā pasaules valstu, arī ASV, Argentīnā, kas ierindojas 87.vietā (21 vietu zemāk) un Tunisijā, kas ieņem 129.vietu (11 vietas zemāk).

Kopumā gada laikā 112 valstu kopējais preses brīvības rādītājs ir pasliktinājies.

Preses brīvības reitingā tiek vērtēta valstu vai teritoriju situācija piecās kategorijās: politika, tiesiskums, ekonomika, sociālā un kultūras jomā, kā arī drošība.

Reitings publicēts pirms Starptautiskās preses brīvības dienas, kas tiek atzīmēta sestdien.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

9 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Ezers
Ezers
11 m. atpakaļ

Vispirms. derētu uzzināt cik brīvi ir paši “reportieri bez robežām ” :)

turlais
turlais
1 d. atpakaļ

Kurš indeksu sastāda, tas arī lemj. Tas ir kā ar IQ testu – ja to sastādītu polārā loka ļāudis, mēs te būtu pilnīgā dibenā…

Jefiņš
Jefiņš
1 d. atpakaļ

Ar presi tagad ir kā ar bitēm – nekā nevar zināt. Kaut ko presē vai portālos nepublicē un vienkārši vairāk nekomunicē nepaskaidrojot kāpēc, lai arī pirms maza brītiņa publicēja un ne vienu reizi vien. Izskatās, ka kaut kas valdošajiem nav paticis un prese lēkā pakaļ.

ē, ē, ē
ē, ē, ē
1 d. atpakaļ

Kur atrodas Izraēla?

linguist
linguist
23 s. atpakaļ
Reply to  ē, ē, ē

112.

Gada glezna
Gada glezna
2 d. atpakaļ

Kas ir preses brīvība? Vai tas, ka anonīmos lietotājus izmet no aprites arī attiecas uz preses brīvību? Atceros ap 2010. gadu neviena platforma neiedomājās, ka jābūt reģistrētam lietotājam. Atradās virkne vairāk, vai mazāk inteliģentu cilvēku, kuriem anonīmie lietotāji bija uzbraukuši, un sākās šīs bezjēdzības ar reģistrētiem lietotājiem. Ja esi publiska persona, tad vienmēr jārēķinās ar faktu, ka par tevi izteiksies ne pārāk glaimojoši. Reģistŗētie lietotāji ir ceļš uz autokrātīju. Publiskās personas parasti saka: – Jābūt kritkai, tikai ne par mani.

SDR
SDR
2 d. atpakaļ

Rezultāts atkarīgs kurā pasaules daļā veikts pētījums. Visi vienmēr pasniedz ka tieši viņiem esot brīvība, bet tiem citiem neesot brīvības. Bet realitātē mediji visās valstīs vienādi kalpo pastāvošajai varai, stāsta to naratīvu kurš ir vajadzīgs, noklusē to ko jānoklusē. Visās valstīs ir tēmas un viedokļi kurus nedrīkst runāt, par kuriem pat sēdina cietumā. Visās valstīs ir cilvēki kuriem liekās ka viņi ir vairāk ierobežoti kā citur pasaulē, tieši tāpat visās valstīs ir cilvēki kuri notic vietējai propagandai ka viņiem esot lielāka brīvība kā cilvēkiem citur pasaulē, ka tātad dzīvo labākā vidē kā citur, tātad pie varas esošā valdība ir labāka… lasīt vēl »

SDR
SDR
1 d. atpakaļ
Reply to  SDR

Vēlreiz apskatījos sarakstu. Saraksta augšgalā ir valstis kurām nav mugurkaula (izņemot Lielbritānija, britus liktu saraksta apakšā), kurās brīvi var darboties pareizie propagandas ārzemju aģenti, piem Latvijā visādas rebaltikas. Bet ja valsts sevi ciena, ir neatkarīga, piemēram Gruzija, kura pieņēma ārzemju aģentu likumu, par kuru mūsu Sārts izteicās ka Gruzijā apdraudēta demokrātija, ka “Gruzijā jāizmanto ietekme lai noturētu demokrātiskos procesus”, tad tās ir “sarežģītās valstis”. Ar to teikumu viņš visu pateica, ka ārzemju aģenti ir ietekme svešā valstī. Skatāmies saraksta apakšu, tās ir neatkarīgas, brīvas, suverēnas valstis, kuras citām valstīm “nebučo zābakus”, kurās ārzemju aģenti nevar zombēt sabiedrību, Ķīna, Turcija, Baltkrievija,… lasīt vēl »

Čibriksons von Tālbergs
Čibriksons von Tālbergs
4 m. atpakaļ
Reply to  SDR

Ei atsūc pļūtinu!