RD vēsturiski lielākā budžeta deficīta apstākļos tērē 100 eiro katra savainota zvirbuļa ārstēšanai

Foto: Ekrānuzņēmums no video

Bezsaimnieka, tostarp savvaļas, dzīvnieku aprūpei Rīgas pašvaldība velta vairāk nekā trīssimt tūkstošus eiro gadā. Lauvas tiesu no šīs summas veido palīdzība cietušiem putniem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De Facto”.

Raidījums izpētījis, ka pērn par to ir samaksāti vairāk nekā 80 tūkstoši eiro. Tātad par vienu putnu vidēji 116 eiro. Taču šogad noslēgtajā līgumā SIA “Sociālais uzņēmums Zoopolicija.lv” izcenojumu dubultoja.

Ilgus gadus rūpes par galvaspilsētā cietušajiem dzīvniekiem pašvaldība uzticēja daktera Beinerta veterinārajai klīnikai. Pirms trīs gadiem to izkonkurēja biedrība “Dzīvnieku pansija Ulubele”, kuru vada Ilze Džonsone. Kopš tā laika citi pretendenti konkursos nestartēja.

Savukārt piedāvātā pakalpojuma cena ir gājusi uz augšu. 2021. gadā to summu (139 tūkstoši eiro bez PVN), ko pašvaldība ierēķināja trim gadiem, “Ulubele” iztērēja jau pusē no termiņa. Arī nākamajā iepirkumā 2023. gadā, kad uzvarēja uzņēmums “Sociālais uzņēmums Zoopolicija.lv” ar “Ulubeli”  apakšuzņēmējos, nauda beidzās ātrāk par plānoto. Savukārt pērn rudenī “Zoopolicijas”  iesniegtais piedāvājums ir bijis tik dārgs, ka pašvaldība nolēma iepirkumu pārtraukt.

Pašvaldība rūpes par savvaļas dzīvnieku aprūpi izdalīja atsevišķā iepirkumā, bet iedzīvotāju zvanus apkalpo pati. Analīze parādīja, ka

cietušo vidū dominē nevis suņi un kaķi, bet gan – savvaļas dzīvnieki, no kuriem 80% ir putni. Pērn Rīgas pašvaldība sniedza palīdzību 711 putniem, kas izmaksāja 83 tūkstoši eiro.

Tātad vidēji par vienu putnu samaksāti 116 eiro.

“Iepriekš noslēgtie līgumi ļauj fleksibli izpildītājam reaģēt uz situāciju brīdī, kad savvaļas putnu, piemēram, ir vairāk, tad nodarboties ar savvaļas putnu savākšanu, un tad tas līgums nosacīti tiek izsmelts. Neatrisinot suņu un kaķu problēmas,” minēja Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps (LA).

Līdzšinējie izcenojumi par cietušu putnu aprūpi (bez PVN) bija šādi: putna transportēšana – 35 eiro, pirmā medicīniskā palīdzība putnam – 30 eiro, tikpat – diennakts stacionārā, eitanāzija – 20 eiro. Ar “Ulubeli” vai tās vadītāju Ilzi Džonsoni saistītie pakalpojumu sniedzēji ir noslēguši līgumus ar vēl vismaz sešām Pierīgas pašvaldībām, taču cenas tur ir zemākas. Piemēram, Siguldas novada pašvaldība par putna eitanāziju maksā vienu eiro. Savukārt Ropažu novadā vidējās izmaksas par vienu putnu ir puse no cenas Rīgā – vidēji 55 eiro.

“Tas galvenais īpatsvars ir tieši putni. Viņiem sniegtā palīdzība un pakalpojumu izcenojumi ir dārgāki, nekā būtu palīdzība sniedzama mājdzīvniekiem. Tas manā izpratnē ir ačgārni. Šis pakalpojuma sniedzējs ir monopolists. Atbilstoši normatīvajiem aktiem, departamentam jāsniedz šī palīdzība, jāorganizē. Tad jāsaka tā: uzņēmums veicina savu saimniecisko darbību uz savvaļas dzīvnieku iepirkumu rēķina,” tā situāciju raksturoja RD Mājokļu un vides departamenta Dzīvās dabas resursu nodaļas vadītājs Renārs Grinbergs.

Rīga šobrīd pārskata savus iepirkumus saistībā ar palīdzību bezsaimnieka dzīvniekiem, lai viena liela iepirkuma vietā veidotu vairākus mazākus. Mērķis ir tādā veidā piesaistīt vairākus pakalpojuma sniedzējus, kuri šobrīd municipālos iepirkumos nepiedalās.

“Jā, iespējams, kādā kvantumā to noteikti var darīt, bet jābūt izvērtētam šim solim, nevis vienkārši, teiksim, ņemt no pašvaldībām naudu un katru zvirbulīti kaut kur vest un kaut kur mēģināt viņu likt. Mums šādas kapacitātes vienkārši nav, mūsu patversmei,” tā teica dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa.

“De Facto” rīcībā ir dažu aizvadītā gada mēnešu atskaites par putnu aprūpi Rīgā. Lielākoties palīdzība sniegta kaijām, baložiem un vārnām. Dažreiz atzīmēts vienkārši – “mazs pelēks putns”. Pērn jūlijā uz klīniku nogādāts zvirbulis, kuram sniegta medicīniskā palīdzība, apmaksāta diena stacionārā, nākamajā dienā viņš miris. Par šo zvirbuli pašvaldība samaksāja “Zoopolicijai” aptuveni simt eiro. Kas tieši noticis ar putnu, atskaitēs parādās reti. Raidījuma aplūkotajās atskaitēs pilnīgi visi putni, kas ir eitanazēti, pirms tam ir saņēmuši arī medicīnisko palīdzību.

Lūgta paskaidrot, kādu medicīnisko palīdzību sniedz putniem, biedrības “Dzīvnieku pansija Ulubele” valdes locekle Ilze Džonsone teica:

“Veterinārārsts apskata putnu. Veterinārārstiem ir izglītība. Viņi māk arī sniegt pirmo palīdzību savainotiem putniem. Diemžēl pašvaldības neapmaksā nevienam dzīvniekam ne rentgena izmeklējumus, ne asins analīzes.”

Janvārī pašvaldība noslēdza jaunu līgumu ar uzņēmumu “Zoopolicija.lv” par savvaļas dzīvnieku aprūpi. Tā kopējā summa ir 160 tūkstoši eiro. Lai arī putna uzturēšana stacionārā vairs netiks apmaksāta, citās pozīcijās ir būtisks cenu lēciens. Šogad viena putna aprūpe izmaksās jau vidēji 250-300 eiro. “Jūs saskaitiet kopā visas šīs pozīcijas – aizbraukt pakaļ, aizvest uz klīniku, sniegt pirmo palīdzību un pēc tam nogādāt vēl uz patversmi vai dzīvošanai piemērotu vietu. Nu, ja kāds to var darīt lētāk, laipni aicināti, protams,” sacīja I. Džonsone.

Raidījuma veiktā pašvaldību aptauja liecina –

nekur citur tik daudz kā Rīgā par putniem nerūpējas.

Ādažu novadā (14 putni), Saulkrastu novadā (14 – visi savvaļas dzīvnieki), Mārupes novadā (5 putni), Salaspils novadā (18 – visi savvaļas dzīvnieki), Ropažu novadā (18 putni) un Siguldas novadā (8 putni) – kopā cietušo putnu skaits, par kuriem parūpējās pašvaldība, pērn nesasniedza simtu. Jūrmalā pērn šim mērķim budžeta līdzekļi vispār netika tērēti. Liepājā min – visus putnus, kurus nav iespējams atlaist dabā, eitanazē.

Rīgas pašvaldība uzskata: rūpes par savvaļas dzīvniekiem vajadzētu uzņemties valstij. Šobrīd ZM virza Latvijas Pašvaldību savienības sagatavotus grozījumus, kas rosina šo pienākumu no pašvaldībām noņemt.

“Sarunās mēs vienojāmies ar Zemkopības ministriju, ka šī norma ir no [Dzīvnieku aizsardzības likuma] 39. panta jāizņem, jo tā nav adekvāta. Tā ir arī pretrunā ar citiem pantiem, kur ir pateikts, ka dzīvnieku nebrīvē turēt ir aizliegts un nav nekādas tādas glābšanas akcijas uz pašvaldības budžeta rēķina jārīko,” tā uzsvēra Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe.

Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode šo ierosinājumu neatbalsta, jo, viņasprāt, valstī ir jābūt kādam, kurš rūpējas par cietušiem savvaļas dzīvniekiem. Vienlaikus viņa uzsver – ne visi putni ir jāārstē. Taču šis lēmums ir jāpieņem pašām patversmēm un to veterinārārstiem.

Atgādinām, ka Rīgas domnieki 22. janvārī pieņēma šī gada budžetu, kur budžeta deficīts būs vēsturē lielākais – plānotie izdevumi ieņēmumus pārsniegs par vairāk nekā 220 miljoniem eiro. 

Jums būs interesanti izlasīt:

RD pieņem budžetu ar vēsturē lielāko deficītu – izdevumi ieņēmumus pārsniegs par vairāk nekā 220 milj. eiro – Puaro.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

8 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Minkāns
Minkāns
13 s. atpakaļ

Lai dzīvo zvirbuļi !

Mia
Mia
16 s. atpakaļ

Ja tiešām RD ārstē zvirbuļus, tad manā Čierī šito putniņu būtu bezgaldaudz! Bet man te tik vārnas! :/

hmm
hmm
17 s. atpakaļ

Kas par varenu biznesu dažiem fiksiem ļautiņiem Laukos savainotu zvirbuli kaķis noķer un apēd bez maksas.

Teflons
Teflons
14 s. atpakaļ
Reply to  hmm

Kurš to baiso džonsoni jau gadu gadiem piesedz ar savu silto sedziņu, ja viņai visi šie brīnumi iziet cauri? Kaut kāda riktīga “”Teflona vārna”, savējiem naudas devējiem acīs neknābj un ar visiem mīlīgi padalās!

maitas klijāns
maitas klijāns
19 s. atpakaļ

Saprotams, paša sākumā – zvirbuļi, likumsaklarīgi rindas beigās – nespējīgo cilvēku aprūpe privātos pansionātos (visticamāk, ar ļoti pieticīgiem zembāzes standartiem) ieskaita budžeta naudu un nekāda sakarīga kvalitātes monitoringa, kas liecinātu par aprūpes kvalitāti. Toties zivirbuļi, kaijas, vārnas pilnā uzmanības fokusā! Cik var sarēķināt pēc papīriem ~ 2 lidoņi dienā, stingrā pašvaldības kontrolē un uzmanības apliecinājumos (cik maksā apbedīšanas rituāls ar amatpersonu piedalīšanos?), kā ir ar tiem, kas izveseļojas – ved uz pašvaldības mežu un atlaiž tālākai dzīvei. Interesanti, kas tā sačakarē smadzenes, ka pilnīgi pazūd realitātes sajūta!?

Eurons
Eurons
14 s. atpakaļ

Toties reāli 30 eironi par “maza, pelēka putna” izguldīšanu diennaktī ienāk! Tad jau džonsone var arī nemaz nepievērst uzmanību kaut kādai tur abstarktai kauna vai realitātes sajūtai!

bulka
bulka
19 s. atpakaļ

Bet kā gad savādāk- putnoloģija te sit augstu vilni un birst pa visiem pašķiem. Galvenais ir uzturēt te to dumjuma līmeni augstu un iztrūkst tikai lindiņa ar saviem atvērtajiem laidara vārtiem taurēšanā

vella
vella
1 d. atpakaļ

lai neceļ velo celiņus un baltikus par miljoniem , tad naudas putniem pietiks