Cietumos Latvijā pēdējā gada laikā aizvien pieaugošā, taču Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadības (pārvaldes priekšniece Ilona Spure) noklusētā vardarbības viļņa ietvaros cieš ne tikai vietējie vien, – kā rāda portāla Pietiek.com rīcībā esošā informācija, šomēnes oficiāli fiksēti vismaz divi gadījumi, kad fiziski ietekmēti ieslodzītie vjetnamieši.
Portāla Pietiek.com rīcībā esošās ziņas rāda, ka 11. septembrī Daugavgrīvas cietuma Daugavpils nodaļā konstatēts, ka kamerā Nr.216 ieslodzītie – 1982. gadā dzimušais Le Trong Giang un tai pašā gadā dzimušais Vo Van Dung ir tikuši fiziski ietekmēti. Nekādas sīkākas informācijas par fiziskās ietekmēšanas iemesliem, apstākļiem un veidu pagaidām nav.
Savukārt 14. septembrī tajā pašā cietumā fiziski ietekmēti tikuši divi kamerā Nr. 414 ieslodzītie – 1988. gadā dzimušais Tran Ngan Ha un 1991. gadā dzimušais Nguyen Van Tai, turklāt atšķirībā no iepriekšējā gadījuma ietekmēšana notikusi gaišā dienas laikā. Pēc ārsta apskates abiem ieslodzītajiem konstatēti miesas bojājumi, taču plašāka informācija tāpat nav pieejama.
Ieslodzījuma vietu pārvalde vairāku dienu laikā nav vēlējusies Pietiek sniegt komentārus saistībā ar šiem gadījumiem, un arī tās vadītāja Spure no jebkādiem skaidrojumiem atsakās.
Jau vēstīts, ka jau divus gadus Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieces amatu ieņem toreizējā tieslietu ministra Jāņa Bordāna izraudzītā Ilona Spure un, neraugoties uz to, ka šo divu gadu laikā Latvijas cietumos ieslodzīto skaits ir būtiski sarucis un ir aptuveni 4500 cilvēku, ar katru mēnesi aizvien jūtamāk ieslodzījuma vietas pārņem noklusēts vardarbības vilnis.
Lai gan Spure Ieslodzījuma vietu pārvaldē strādā sen – kopš 1994. gada, viņa faktiski visu šo laiku ir specializējusies nevis cietuma dzīves administrēšanā, bet gan sociālajā rehabilitācijā.
Tieši ar šo specifiku Pietiek informācijas avoti saista Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadības nespēju tikt galā ar vardarbības vilni, kas Latvijas ieslodzījuma vietās pieaug mēnesi pēc mēneša un ir sasniedzis biedējošus apmērus. Turklāt runa ir ne tikai par savstarpēju vardarbību, bet arī par ieslodzīto vēršanos pašiem pret sevi – pašsakropļošanos, pašsavainošanos, pašnāvības mēģinājumiem un pašnāvībām.
Pietiek pirms dažām dienām jau publicēja Ieslodzījuma vietu pārvaldes slēptu informācijas apkopojumu par pašsavainošanās, vardarbības un pašnāvību gadījumiem Latvijas ieslodzījuma vietās pēdējā pusotra mēneša laikā. Ieslodzījuma vietu pārvalde šīs ziņas komentēt nav vēlējusies.
Avots: Pietiek.com