Vasara, karstums un tveice… Vai nav lieliski? Jā, ja vien ir iespēja atvēsināties. Karstums var būt mokošs ne tikai tev, bet arī tavam suņukam. Nav nekā briesmīgāka par ilgstošu atrašanos karstā saulē bez pieejas ēnai un veldzējošam ūdenim.
Suņi, kas atrodas riska grupā
Kaut arī nevienam sunim nevajadzētu ilgstoši atrasties svelmē, tomēr īpaši bīstami tas ir suņiem ar saīsinātiem purniem, jo tiem nav iespējas nodrošināt pilnvērtīgu termoregulāciju caur muti.
Piemēram, mopši, buldogi, pekinieši un bokseri atrodas tā dēvētajā riska grupā. Tāpat riska grupā atrodas suņi ar sirds kaitēm, lieko svaru, veci dzīvnieki, kā arī lielo šķirņu suņi, jo tiem, lai atdzesētos, vajag vairāk laika. Ātrāk pārkarst arī suņi, kam ir melns un biezs kažoks.
Seši padomi, kā palīdzēt sunim karstā laikā
1. Izvairies no fizikām aktivitātēm diennakts karstākajā laikā
Ja vien ir tāda iespēja, pastaigas un aktīvas rotaļas ar suni veic vēsākajās diennakts stundās – agri no rīta un vakarpusē, jo skraidīšana un fiziska slodze karstumā var ātri novest pie nelaimes. Suņi nesvīst, tādēļ tie var ātri pārkarst. Piemēram, tikai pusstundu paskraidot svelmē, suns var iegūt karstuma dūrienu un nopietnas veselības problēmas.
2. Nodrošini brīvu pieeju vēsam ūdenim
Parūpējies, lai dzīvniekam būtu netraucēta pieeja ūdenim visas diennakts garumā. Vislabāk, ja ūdens ir vēss, jo veldzēs labāk un ātrāk. Lai vasaras karstumā ūdens tik ātri nesasiltu, vēlams trauku novietot ēnainā, vēsā vietā, kā arī tam var pievienot ledus gabaliņus. Ja nepieciešams, vari izmantot vairākus ūdens traukus, lai tie lēnāk tukšotos un pietiktu ilgākam laikam. Ja suns daudz laika pavada pagalmā, dzeramajam ūdenim jābūt pieejamam gan ārā, gan telpās.
3. Piedāvā iespēju atpūsties uz vēsas virsmas
Karstā laikā suņi labprāt izvēlas gulēt uz vēsas grīdas, jo tā tie var ātrāk atvēsināties. Tomēr ne visās mājās un situācijās tas ir iespējams. Turklāt grīda no suņa ķermeņa ātri uzsilst un zaudē savu vēsinošo efektu, kā arī daudzi suņi vienmēr vēlas atrasties saimnieka tuvumā, pat neskatoties uz karstumu. Vienkāršs veids, kā sagādāt savam mīlulim vēsu guļvietu jebkurā vietā, ir papildināt to ar sasaldētu ūdeni pudelē vai maisiņu, kurā iebērti ledus gabaliņi. Apgulšanās vai piespiešanās šādam aukstam priekšmetam sunim sniegs patīkamu vēsuma sajūtu.
Vēl ērtāks veids ir izmantot atvēsinošo suņu paklāju. Piemēram, Fresk Drop suņu guļvietas ir pildītas ar īpašu gēlu, kas atvēsinošo efektu rada, dzīvnieka ķermenim saskaroties ar guļvietas virsmu. Tādēļ tā sagatavošanai nav vajadzīgs ne ūdens, ne saldētava. Turklāt šādu paklāju var vienmēr ērti paņemt līdzi un novietot, kur nepieciešams, radot savam mīlulim vēsuma oāzi. Lai guļvietas efekts būtu pilnvērtīgs, svarīgi izvēlēties tādu, kuras izmērs atbilst tava suņa augumam. Mazam sunītim pietiks ar mazāku paklāju, bet lielākam vajadzēs ko plašāku.
4. Piedāvā iespēju nopeldēties
Ja dzīvojat kādas ūdenstilpnes tuvumā, regulāras peldes, visticamāk, nav problēma. Savukārt, ja ūdens nav tik viegli pieejams, labs risinājums būs speciāls suņu baseins , kas izgatavots no izturīga, neslīdoša materiāla un ir piemērots dažāda lieluma suņiem. Lai arī šādā baseinā īsta peldēšana nesanāks, tomēr tavs mīlulis tajā varēs gan kārtīgi izplunčāties, gan atlaisties guļus un atpūsties.
Suņukam atveldzēties vari palīdzēt arī, samērcējot to ar ūdeni no mauriņa laistāmās šļūtenes. Tomēr, ja tavam mīlulim ir garspalvains un biezs kažoks, tā izmērcēšana var radīt pretēju efektu. Piesūcoties ar ūdeni, kažoks kļūs smags, pieplaks tuvāk suņa ādai un radīs sautējošu efektu, jo karstums vairs nevarēs aizplūst prom. Ja vēlies atvēsināt suni, kam ir biezs kažoks, aplaisti ar ūdeni tā pavēderi, krūtis un ķepas. Tādējādi vēsais, tekošais ūdens veldzēs vietas, kur spalva ir retāka, bet sausais kažoks ķermeņa augšdaļā palīdzēs karstumam vēdināties. Dzīvokļa apstākļos līdzīgu efektu vari iegūt, akurāti apsmidzinot suni no pudeles ar smidzinātāju. Taču, pirms uzsāc jebkādu laistīšanas procesu, uzmanīgi pārliecinies, ka tavam sunim nav bail no šļūtenes un smidzināšanas pudeles radītās skaņas.
5. Uzvelc sunim mitru vesti
Ne visās situācijās tavam četrkājainajam draugam ir iespēja noslēpties ēnā. Ja suņukam bieži jāuzturas karstumā un tam patīk daudz kustēties arī karstajās dienās, palīdzēt var atvēsinoša veste, kas izgatavota no īpaša elpojoša materiāla. Pirms lietošanas to samitrina, bet mitrumam iztvaikojot, tiek radīta vēsuma sajūta. Līdzīgu efektu vari iegūt, uzklājot sunim uz muguras mitru dvieli. Tomēr, ja suns ir aktīvs un daudz kustas, šāds risinājums nedos ilgstošu efektu.
6. Iepriecini ar atvēsinošu rotaļlietu
Tā kā suņu termoregulācija lielā mērā notiek caur muti – elsojot, vēsa uzkoda vai rotaļlieta var būt ļoti veldzējoša. Var iegādāties speciālas atvēsinošas rotaļlietas, kas izgatavotas no nekaitīga un sunim droša materiāla. Košļājot šādu rotaļlietu, tā saskarsies ar suņa ķepām, smaganām un mutes augšdaļu, kas dzīvniekam palīdzēs ātrāk atvēsināties.
Kādas pazīmes liecina, ka suns ir pārkarsis?
Ja sunim karstā vasaras dienā nav iespējas atvēsināties, tas var ātri pārkarst un iegūt karstuma dūrienu, kā rezultātā tam var rasties dažādas neiroloģiskas problēmas, iestāties nieru mazspēja vai pat nāve. Nekādā gadījumā suni nedrīkst atstāt slēgtās, slikti vēdinātās telpās un automašīnās, jo, piemēram, 30 grādu karstumā pietiek vien ar 10 minūtēm, lai suns pārkarstu. Pat, ja automašīna stāv ēnā un logs ir atvērts, ar to nepietiek. Pirms atstāj savu suni šādā vietā, pajautā sev, vai pats vēlētos tur ilgstoši palikt ieslodzīts bez iespējas aiziet prom, atvēsināties un padzerties?
Ja ievēro, ka tavs mīlulis izrāda šādus simptomus, tam steidzami jāsniedz palīdzība:
- Smagas elsas, kas kļūst arvien izteiktākas;
- Tumši sarkanas vai bālas smaganas;
- Satraukums un izteikta siekalošanās;
- Vemšana un caureja;
- Kustību koordinācijas traucējumi;
- Nevēlēšanās piecelties kājās;
- Samaņas zudums.
Kā palīdzēt pārkarsušam sunim?
Ja tev ir aizdomas, ka suns ir pārkarsis, nekavējoties nogādā to vēsā, ēnainā vietā un sniedz pirmo palīdzību, liekot auksta ūdens vai ledus kompreses uz galvas un ķermeņa. Ja ir tāda iespēja, iemērc dzīvnieku vēsa ūdens vannā, ezerā vai upē. Noteikti piedāvā padzert vēsu ūdeni vai pat pagrauzt ledus gabaliņu. Ja ir iespējams, pievieno ūdenim nedaudz sāli, lai dzīvniekam palīdzētu atgūt zaudētos sāļus un minerāļus. Kad pirmā palīdzība sniegta, dodies uz tuvāko veterināro klīniku, kur tam sniegs nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
Rūpējies par savu četrkājaino draugu vienmēr, bet īpaši uzraugi vasaras karstumā, jo suņa pārkaršanu ir vieglāk novērst, nekā ārstēt tās radītās sekas un veselības problēmas. Vēl rūgtāk būs nožēlot, ja paša nolaidības dēļ būs nācies zaudēt draugu.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Avots: animu.lv