Bezzubova slepkavība: Likumsargu darbības komentē bijušais slepkavību izmeklētājs un kādreizējais Valsts policijas priekšnieks

Pirms nedēļas pastrādātā brutālā futbola aģenta Romāna Bezzubova noslepkavošana rada pamatotas bažas, vai policija un  drošības dienesti strādā profesionāli. Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs nākamnedēļ izsaucis uz sēdi visu dienestu vadību, jo īsā laika periodā notikušas vairākas pasūtījuma slepkavības, kas palikušas neatklātas.

Policija Bezzubova slepkavām ļāva aizmukt. Raidījuma “Nekā personīga” rīcībā ir informācija, ka automašīna, ar kuru tika pastrādāts noziegums, pirms sadedzināšanas veselu dienu atradās autoservisā Mežaparkā blīvi apdzīvotā rajonā. Policija ziņo, ka lietā arestētas vairākas personas. 

Bijušais futbolists Romāns Bezzubovs dzīvību zaudēja trešdienas rītā Purvciemā. Pēdējās viņa dzīves sekundes fiksētas videonovērošanas kamerās. Noziedznieki melnā “BMW” X 5 ar Krievijas numurzīmēm nobloķēja ceļu Bezzubova vadītajam auto. No automātiskā ieroča tika raidīti vairāki  šāvieni. Un nāvējoši sašautais Bezzubovs agonijā iebrauca “BMW”, tā labajā sānā atstājot redzamas pēdas.

Video slepkavības dienā strauji izplatījās internetā un zīmīgo “BMW” džipu vēlāk manīja arī uz dzelzceļa pārbrauktuves Mežaparka virzienā.

Bijušais Valsts policijas slepkavību izmeklēšanas nodaļas darbinieks, kurš savu vārdu atklāt nevēlas, uzskata, ka policijai nekavējoties bija jānoslēdz nozieguma vietas rajons.

Bijušais Valsts policijas darbinieks: Operācija ”Slazds” nostrādāja tikai daļēji, jo netika noslēgts rajons. Un varbūt policija pat mēģināja pārtvert kādu  informāciju, taču par vēlu. Noziedznieki paguva aizmukt.

“Nekā personīga”: Bet, kurš pieņem lēmumu, vai, piemēram, operācija ”Slazds” tiek īstenota vai netiek un kādā līmenī?

Bijušais Valsts policijas darbinieks: Principā šo lēmumu var pieņemt arī cilvēks, pie kura pirmā nonāk informācija par noziegumu, taču operācija, protams,  jāsaskaņo ar augstāko vadību.

“Nekā personīga”: Ruku?

Bijušais Valsts policijas darbinieks: Jā!

Bijušais izmeklētājs, kurš pārzina arī operatīvo darbu, stāsta, ka pasūtījuma slepkavībās netiekot izmantoti  mobilie telefoni, lai policija nepārtver signālu un neizseko uzbrucējus.  Noziegumā  parasti iesaistītas vairākas automašīnas un grupējums savā starpā sazinās caur rācijām. Iespējams slepkavas bijuši militāristi, ko demonstrē šāvienu precizitāte.

“Nekā personīga” rīcībā ir ziņas, ka “BMW X5” pēc uzbrukuma tika paslēpts Mežaparka autoservisā ”X-ON” .

Nelielā iežogotā teritorija atrodas starp daudzstāvu mājām Mirdzas Ķempes ielā 5 b. Tikai kilometra attālumā no Saules dārza, kur atrada auto vraku. Serviss pieder Latvijas pilsonei Guļnarai Ribakovai – Bricei. Raidījuma rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka policijai servisa īpašniece stāstījusi, ka sasisto “BMW” atvedis kāds patstāvīgais klients un servisa darbiniekiem neesot radušās nekādas aizdomas. Naktī servisa slēdzene esot nolauzta un auto no Ķempes ielas nozagts. Pagājušajā piektdienā policija servisa teritorijā veikusi apskati un aizturējusi servisa īpašnieci un vēl sešus darbiniekus. ”Nekā personīga” pārliecinājās, ka serviss šonedēļ  nedarbojas. To apliecina arī  blakus esošā veikala darbinieks.“Serviss strādāja līdz tam brīdim, kad atnāca policija… Es viņus neesmu redzējis jau no piektdienas,” stāsta veikala darbinieks.

Nogalinātais Bezzubovs vadīja aģentūru ”BR -Sport Agency”. Tā klientu lokā ir Latvijā labi zināmi futbolisti. Portāls ”NRA” raksta, ka aģentūru Bezzubovs vadījis kopā ar sava kompanjona, bijušā Latvijas izlases uzbrucēja Vladimira Koļesņičenko civilsievu. Informēti avoti “Neatkarīgajai” atklājuši, ka Koļesņičenko pēc partnera nogalināšanas pametis Latviju.

Kāda fotogrāfija liecina, ka Koļesņičenko ir labi pazīstams ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu (KPV LV), kurš vasarā kandidēja uz Latvijas Futbola federācijas prezidenta amatu.

Uzreiz pēc slepkavības Ģirģens sacīja, ka Bezzubovs nav nogalināts savas profesionālās darbības dēļ.

“Es šo noziedzīgo nodarījumu nesaistu ar nogalinātā profesionālo darbību. Vismaz pagaidām ne. Man ir cita versija. Tas ir kā brīdinājums par to, ka mēs Latviju sākam attīrīt no noziedzīgiem grupējumiem, kas ilgstoši strādājuši šeit Latvijā, ar kuriem tiek pārrautas dažādas ķēdes. Tur ir kontrabanda, iespējams arī ar melnajiem sarakstiem saistīts. Bet tas ir mans pieņēmums pagaidām,” intervijā Latvijas Radio norādīja Ģirģens.

Taču iekšlietu ministrs noklusē vairākus svarīgus pēdējā laika notikumus futbola aizkulisēs. Šajā industrijā apgrozās iespaidīgi naudas līdzekļi. Pastāv  versijas, ka slepkavība ir saistīta ar Bezzubova kā aģenta darbību, totalizatoriem un spēļu rezultātu sarunāšanām vai Bezzubova pretošanos kāda vēlmei nopelnīt.

Pērn Bezzubovam bijis konflikts ar  ”Valmieras” kluba vadību, kad iepriekšējā sezonā šajā komandā iekārtoja savus klientus. Sarunās piedalījies arī Koļesņičenko, kurš vēl ”Skonto” kluba laikos nomainīja amatā tā dibinātāju Gunti Indriksonu un iesaistījās  apšaubāmos  finanšu darījumos.

Vietējos futbola klubos šobrīd dominē Austrumeiropas nauda, kas šeit nonāk caur kaimiņzemju investoriem. Virslīgas čempiones  kluba ”Rīga” investors ir Krievijas miljonārs Sergejs Lomakins, kurš iekļauts Latvijas ”melnajā sarakstā”. Par  Latvijai nevēlamu pērn atzina arī futbola kluba “Ventspils” īpašnieku Adlanu Šišhanovu.

Jaunākie notikumi futbola saimniecībā saistīti ar ”Noah” iebīdīšanu Latvijas virslīgā, aiz kuras stāvot kā armēņu, tā Latvijā tiesātā uzņēmēja Igora Ivanova intereses.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis (ZZS) norāda: “Protams, futbola sfēra, totalizatori, protams, ir viens no iemesliem, kas liek uzdot jautājumus. Mēs zinām, ka Latvija totalizatoros ir turpat kur Anglijas premjerlīga. Kaut arī mēs esam savā līmenī, likmes tiek izdarītas arī  uz mums. Tas ir tas, kas ir jāizskauž visiem. Nebūsim mēs ne pirmie, ne pēdējie, bet Latvija savu iespēju robežās var darīt visu. Pēdējos gados bija vairāki precedenti, kur personas tika izslēgtas, kuras ar to nodarbojās, bet, vai tas ir beidzies?”

Savukārt bijušais Valsts policijas priekšnieks, RSU Juridiskās fak.asociētais profesors Aldis Lieljuksis saka: “Treneru ietekmēšana, spēlētāju ietekmēšana, totalizatori, protams, un naudas milzīgas. Vai kādam sportam veidam vēl ir lielāks stadions, kur notiek sacensības, nekā futbolā?”

Bijušais Valsts policijas priekšnieks norāda, tiklīdz noziedzīgā pasaule pamana tiesībsargājošo iestāžu vājumu, tā organizētā noziedzība sāk aizstāt policiju. Sāk veidoties par jumtiem, aizstāvjiem un kārtības ieviesējiem.

Savukārt bijušais slepkavību izmeklētājs uzsver, ka šeit nav nostrādājuši  arī policijas slepenie  palīgi jeb aģenti. Aģentūrai joprojām  tiekot maksāti lieli valsts līdzekļi.Saruna ar bijušo Valsts policijas slepkavību izmeklēšanas nodaļas darbinieku

“Nekā personīga”: Jūs pats saviem aģentiem maksājāt?

Bijušais Valsts policijas darbinieks: Nu, varu pateikt, ka aģents var saņemt vairākus tūkstošus par vērtīgas informācijas sniegšanu.

“Nekā personīga”: Kas šoreiz nogāza greizi? Kāpēc aģentūra nenoziņoja policijai par pieaugošo spriedzi Latvijas futbola vidē?

Bijušais Valsts policijas darbinieks: Manā skatījumā policija nebija informēta, ka tādi konflikti tur briest un, ka kaut kas tur tiek gatavots. Taču tieši tas ir aģentūras uzdevums. Operatīvajiem darbiniekiem visu laiku jābūt apritē, viņiem jāspēj sekot līdzi, kas kurā sfērā notiek, varbūt bija iespēja noziegumu novērst..

“Nekā personīga”: Pastāv jau vēl viena versija, aģenti ziņo, bet policijai dots uzdevums netraucēt..

Bijušais Valsts policijas darbinieks: Es tomēr pieļauju, ka nekādā mērā aģentūras darbs tur nav bijis.

Policija nav guvusi redzamus panākumus arī citās skaļās lietās. Pirms trim gadiem noslepkavotā advokāta Mārtiņa Bunkus lietas izmeklēšanā nav redzamu pavedienu, joprojām nav aizdomās turamo arī nogalinātā advokāta Pāvela Rebenoka lietā.

“Pats galvenais jautājums – un tas nav tikai mums, bet tas ir visiem –  salīdzinoši īsā brīdī neatklātas lietas nerada drošību! Un, ja ir kādas aizķeršanās, tad acīmredzot jāskatās no diviem aspektiem. Mums jāsaprot, vai būs vai nebūs atbildes, sliktais scenārijs- mums kaut kas ir par lēnu, mums kaut kā trūkst, varbūt apmācības. Es varu tikai interpretēt,” saka Kučinskis.

Savukārt bijušais Valsts policijas slepkavību izmeklēšanas nodaļas darbinieks norāda: “Signāls jau ir sen. Cik slepkavības nav atklātas…Jau agrāk. Es negribu  aizvainot savus bijušos kolēģus, bet patlaban  policija vairāk par sadzīves slepkavību nav spējīga atklāt. Bet mums ir arī citi dienesti, kuriem jārūpējas par drošību valstī. Tas ir Valsts drošības dienests un SAB. Nelikumīgu ieroču aprite un organizētā noziedzība nav tikai vienas Valsts policijas jautājums.”

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs sasaucis sēdi ar policijas, prokuratūras, Valsts drošības dienesta un SAB pārstāvju dalību, lai pārrunātu drošības jautājumus saistībā ar Bezzubova slepkavību.Pārrunās arī apmācību un algu jautājumu, jo pasūtījuma slepkavību izmeklētājiem joprojām nav pielīdzinātas algas rajona prokuroriem.

Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Signe Bole pauž: “Vidējais atalgojums ir līdz 1500 pirms nodokļu nomaksas. Bet ir atkarīgs no izdienas, pakāpes, no lietu sarežģītības. Kā arī ir dažādas speciālās piemaksas.”

Iekšlietu ministrs izteicies, ka slepkavība Purvciemā ir sekas tam, ka Latvijā strauji nepieciešams attīstīt vienotu videonovērošanas tīklu, lai policijai noziedzības apkarošanā būtu iespējams efektīvāk reaģēt.

“Man tās iekšējās sajūtas ar manu pieredzi ir, ka primārais ir celt cilvēku zināšanu kapacitāti. Protams, kamera ir labi, bet šīs kameras ir jāprot arī kādam analizēt un izdarīt secinājumus,” komentē Kučinskis.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: skaties.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments