Drošības policijas darbinieki, acīmredzot šīs struktūras vadības uzkūdīti un iedrošināti, nodarbojas ar pilnīgu patvaļu, ne tikai ignorējot likuma normas, bet arī tās brutāli pārkāpjot, tiesā pierādījis publicists Lato Lapsa.
Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa izbeigusi tiesvedību administratīvā pārkāpuma lietā pret Lato Lapsu, kuru Drošības policijas darbinieki 12. maijā bija prettiesiski aizturējuši par “ļaunprātīgu pretošanos prasībai pārtraukt nenotiekošu filmēšanu” sabiedriskā vietā pie Drošības policijas ēkas. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis sola Drošības policijas darbinieku rīcību izvērtēt līdz 22. jūlijam.
“Ceru tuvākajās stundās saņemt pilnu tiesas nolēmumu, pēc kā arī lemšu par tālāko rīcību. Tā kā tiesa manās darbībās nekādus pārkāpumus nav saskatījusi, nav šaubu, ka Drošības policijas darbinieku rīcība, mani aizturot, ir bijusi prettiesiska un nelikumīga, un es darīšu visu, lai gan konkrētajiem šīs nelikumības izpildītājiem, gan tās organizētājiem un sankcionētājiem Drošības policijas vadībā par to nāktos atbildēt likuma priekšā,” saka Lato Lapsa.
Drošības policija Lato Lapsu par it kā pretošanos policijas darbinieku likumīgām prasībām aizturēja 12. maijā, kad viņš sabiedriskā vietā Ērgļu ielā bija ieradies ar fotostatīvu un fotokameru Canon.
Tā kā jau iepriekš Drošības policija dažādos veidos bija mēģinājusi prettiesiski kavēt Lato Lapsam veikt filmēšanu sabiedriskā vietā, izsakot arī atklātus draudus, šajā reizē viņš bija ieradies ar nefunkcionējošu fotokameru, kurai nebija barošanas bloka un atmiņas kartes un ar kuru līdz ar to nebija iespējams veikt ne filmēšanu, ne fotografēšanu.
Taču Drošības policijas darbiniekiem pietika ar to, ka viņi ieraudzīja fotokamerai līdzīgu priekšmetu, un, neraugoties uz Lato Lapsas paskaidrojumiem, ka nekāda filmēšana netiek veikta un ka viņam ir visas tiesības ar fotokameru atrasties sabiedriskā vietā, Lato Lapsa tika nelikumīgi aizturēts.
Ierodoties Valsts policijas darbiniekiem, viņi pēc Lato Lapsas lūguma veica kameras apskati un konstatēja, kā arī fiksēja fotoattēlos, ka ar viņa fotokameru nav iespējams veikt filmēšanu vai fotoattēlu uzņemšanu. Šie fotoattēli un Valsts policijas darbinieku ziņojums atrodami otrdien izskatāmās lietas materiālos.
Lietas materiālos tāpat atrodams arī Valsts policijas ziņojums, kurā ir norādīts, ka policisti no Drošības policijas darbinieku paskaidrojumiem konstatējuši – tie pirms aizturēšanas nav pat mēģinājuši noskaidrot, vai filmēšana notiek.
“Šis notikums ir spilgta ilustrācija tam, ka Drošības policijas darbinieki, acīmredzot šīs struktūras vadības uzkūdīti un iedrošināti, nodarbojas ar pilnīgu patvaļu, ne tikai ignorējot likuma normas, bet arī tās brutāli pārkāpjot. Par to, ka šī patvaļa ir pašreizējā Drošības policijas priekšnieka Normunda Mežvieta (attēlā) sankcionēta, liecina tas, ka viņš visās līdz šim notikušajās šīs iestādes darbinieku prettiesiskajās darbībās nekādus pārkāpumus nav saskatījis. Par laimi, vismaz pagaidām tiesu vara vēl nav nonākusi zem Drošības policijas “jumta”,” saka Lato Lapsa.
Tikmēr iekšlietu ministrs Kozlovskis oficiālā vēstulē Lato Lapsam raksta: “Iekšlietu ministrijā 2015.gada 29.maijā no Ģenerālprokuratūras saņemts Jūsu 2015.gada 12.maija iesniegums, kas adresēts Valsts policijas priekšniekam ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu pret Drošības policijas amatpersonām.
Kā norādīts Jūsu iesniegumā, 2015.gada 12.maijā Jūs atradāties Rīgā, Ērgļu ielā, iepretim Drošības policijas ēkai. Līdzi Jums bija nefunkcionējoša fotokamera un statīvs. Pie Jums pienāca divas amatpersonas formas tērpos, lūdzot pārtraukt filmēšanu. Pēc tam tika izsauktas Valsts policijas amatpersonas, kas veica fotokameras apskati, notiekošo fiksējot arī ar mobilā telefona aparātu.
Ņemot vērā minēto, Jūs uzskatāt, ka Drošības policijas amatpersonas pret Jums ir veikušas noziedzīgas darbības, tādēļ Jūs lūdzat uzsākt kriminālprocesu par amatpersonu iespējamu dienesta pilnvaru pārsniegšanu.
Ņemot vērā, ka Ģenerālprokuratūras 2015.gada 26.maija vēstulē Nr.3/2 – 23 – 07/1047, ar kuru Jūsu iesniegums nosūtīts Iekšlietu ministrijai, lūgts izvērtēt Drošības policijas amatpersonu rīcību saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, Iekšlietu ministrija pieprasīja informāciju no Valsts policijas un Drošības policijas.
Ņemot vērā minēto, Iekšlietu ministrija Jūs informē, ka atbilde uz Jūsu 2015.gada 12.maija iesniegumu tiks sniegta līdz 2015.gada 22.jūlijam.”
Avots: Pietiek.com
Foto: Timurs Subhankulovs
Lato Lapsa provocē. Drošībniekiem gan vajadzētu spēt atšķirt lietas. Baidos, ka LL kādā tumšā stūrī piedzīvos “nenoskaidrotu huligānu” uzbrukumu. Ieskatieties mežvietam acīs! Ko jūs tur redzat?
Provokācija? Kas vainīgs tas bailīgs.
No Lato Lapsas puses tā bija provokācija. Tas nav pretlikumīgi, bet tas nav ētiski no žurnālista, publicista puses.