Rīgas apgabaltiesa šodien plānojusi sākt izskatīt krimināllietu, kurā par nelikumīgu procentu maksājumu kā kukuļu saņemšanu valsts iepirkumos apsūdzēts bijušais Valsts robežsardzes Apgādes dienesta priekšnieks Edgars Lūks un sešas citas personas.
Šī ir viena no retajām krimināllietām, kurā prokuratūra apsūdzību uzrādījusi par amatpersonu nelikumīgu rīcību, prasot maksāt procentus no piešķirtajiem valsts pasūtījumiem. Neoficiāli uzņēmēju un iedzīvotāju vidū to uzskata par vienu no izplatītākajiem korupcijas veidiem Latvijā.
Lūks bija amatpersona, kas lemj par Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes iepirkumiem.
Kā teikts apsūdzībā, viņš vienojās ar uzņēmumu pārstāvjiem par tiesībām piegādāt preces un sniegt pakalpojumus, pretī saņemot nelikumīgu maksājumu līdz 10% apmērā no darījumu summas. Pieprasot šos maksājumus, amatpersona brīdinājusi: ja tie netiks maksāti, attiecīgais uzņēmums var turpmāk nesaņemt pasūtījumus no iestādes un nākamais preču piegādātājs var tikt izvēlēts no citu pretendentu loka.
Saskaņā ar apsūdzību Lūks vairāku gadu laikā saņēmis vairāk nekā 50 maksājumu – no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem latu.
Kukuļus Lūks saņēmis gan tieši no starpnieka, kurš apsūdzēts par starpniecību kukuļošanā, gan ar pārskaitījumiem kontos, kas reģistrēti uz citu personu vārda. Kukuļi prasīti no uzņēmumiem, kas nodarbojas ar auto tehnisko apkopi, biroja papīra un saimniecības preču piegādēm.
Līdz ar Lūku par kukuļa pieprasīšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās vairākās epizodēs apsūdzēts arī Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Apgādes dienesta inspektors Andris Lorencs, kura pienākumos ietilpa autotransporta apkopes un remonta nodrošināšana.
Apsūdzības bez Lūka un Lorenca celtas vēl piecām personām – uzņēmumu pārstāvjiem, arī uzņēmumu valdes priekšsēdētājiem – par atkārtotu kukuļdošanu, tās atbalstīšanu, bet viena persona apsūdzēta par starpniecību kukuļošanā un kukuļa piesavināšanos. Pārējie apsūdzētie ir Diāna Bondare, Valdis Rozēns, Māris Ļaudaks un Romāns Bessonovs.
Arhīva dati liecina, ka vairāki apsūdzētie varētu būt bijuši saistīti arī ar citu valsts institūciju, piemēram, policijas, iepirkumiem.
Lūkam un Lorencam kā drošības līdzeklis piemērots sūtījumu saņemšanas adreses paziņošana, aizliegums tuvoties noteiktām personām, kā arī noteiktas nodarbošanās aizliegums.
Lietā arestēta apsūdzēto, iespējamo kukuļņēmēju un kukuļdevēju, manta – nekustamie īpašumi, autotransports un citi īpašumi.
Robežsardzes amatpersonas 2006. gada 25. septembrī aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Kriminālvajāšanai lieta nodota 2006.gada 15.decembrī.