ASV oficiāli izstājas no Vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu līguma

Gorbačovs Reigans

ASV piektdien oficiāli izstājušās no Vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu līguma (INF), teikts valsts sekretāra Maika Pompeo paziņojumā, kurā Maskava apsūdzēta apzinātā vienošanās pārkāpumā.

“ASV izstāšanās (..) no līguma stājas spēkā šodien,” paziņojis Pompeo, kas ieradies uz reģionālo samitu Bangkokā. “Vienīgā atbildīgā par līguma izjukšanu ir Krievija.”

Gandrīz vienlaicīgi ar Vašingtonu par līguma izbeigšanos paziņojusi arī Maskava, kas savukārt notikušajā vaino ASV.

Krievijas Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā teikts, ka līgums beidzis darboties “pēc ASV iniciatīvas”.

INFT 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs (titulattēlā).

Saskaņā ar šo līgumu aizliegtas kodolgalviņas nestspējīgas raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 500 līdz 5500 kilometriem.

ASV uzskata, ka Krievija ir pārkāpusi šo līgumu, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729, kas saskaņā ar NATO klasifikāciju pazīstamas kā SSC-8.

Krievija piektdien aicinājusi Vašingtonu noteikt moratoriju uz šo ieroču izvietošanu.

“Mēs esam ieteikuši ASV un citām NATO dalībvalstīm apsvērt moratorija izsludināšanu uz vidēja darbības rādiusa raķešu izvietošanu,” aģentūrai TASS pavēstījis Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs.

“Šis moratorijs līdzinātos [Krievijas] prezidenta Vladimira Putina jau izziņotajam, ka gadījumā, ja Savienotās Valstis neizvietos šos ieročus zināmos reģionos, tad Krievija arī atturēsies no šādas rīcības,” piebildis Rjabkovs.

Viņš paudis šaubas par Līdzšinējiem NATO solījumiem neizvietot Eiropā vidēja darbības rādiusa kodolraķetes.

“Līdz šim arī aptaujās NATO dalībvalstis mums apliecinājušas, ka nav plānu par šādu kodolieroču iespējamo izvietošanu. Taču šos apliecinājumus nevar uztvert kā garantijas (..). Alianse iepriekš atkārtoti pārkāpusi pašas solījumus un mainījusi savus plānus,” norādījis ministra vietnieks.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

1 Comment
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis
5 gadus atpakaļ

Galvenais mērķis un iemesls ir Ķīna.