Regulāra marihuānas uzņemšana mazās dozās spēj atjaunot zaudētās kognitīvās spējas, kas saistītas ar vecumu, liecina žurnālā Nature Medicine publicētā zinātniskā pētījuma rezultāti.
Saskaņā ar zinātniskā pētījuma rezultātiem, regulāras mazas dozas “zālītes” galvenās aktīvās vielas tetrahidrokannabinola (THC) uzņemšana spēj atjaunot vecuma dēļ zaudētās kognitīvās spējas. THC ir tā pati viela, kas sniedz daudziem zināmo marihuānas iedarbības efektu, mijiedarbojoties ar citām substances vielām.
Saskaņā ar trīspadsmit zinātnieku publicēto pētījumu žurnālā Nature Medicine, hroniska (regulāra) mazas THC dozas ievadīšana vecām pelēm atjaunoja šo peļu atmiņu un kognitīvās spējas, kuras bija negatīvi ietekmētas novecošanas procesa rezultātā. Tiek uzskatīts, ka, visticamāk, endokanabinoīdu sistēma ir saistīta ar novecošanas procesu (tās spējas arī samazinās līdz ar vecumu). Un šī ir tieši tā sistēma, ar kuru marihuānas aktīvās vielas iedarbības rezultātā “komunicē”.
Pētījumā tika izmantotas 12 un 18 mēnešus vecas vīriešu dzimuma peles (šāds vecums šiem dzīvniekiem tiek uzskatīts par jau cienījamu), kurām tika sniegtas šīs devas. Pretstatam tika izmantotas arī divus mēnešus vecas peles – gan grupa, kurai tika dotas THC devas, gan grupa, kurai netika, kā arī peles no līdzīgas vecuma grupas, kurām netika dota šī viela, lai būtu iespējams salīdzināt veco peļu grupas rezultātus. Katras peles atmiņas un mācīšanās spējas tika pārbaudītas līdzīgos eksperimentos labirintos.
Zinātnieki konstatēja, ka vecākajām pelēm, kuras saņēma THC dozas, bija redzamas uzlabotas mācīšanās un atmiņas spējas, kamēr pretējs novērojums bija attiecībā uz jaunāko peļu grupu.
Svarīgi piebilst dažus faktus par šo pētījumu. Pirmkārt, tas ir tikai ievads šajā jomā un vēl jāveic daudzi pētījumi. Otrkārt, pētījuma grupā tika izmantotas tikai viena dzimuma peles. Un treškārt – peles nav cilvēki. Lai gan bieži vien pētījumos ar dzīvniekiem tiek gūti daudzsološi rezultāti, kas pēc tam apstiprinās arī uz cilvēkiem.
Šis ir kārtējais pierādījums tam, ka pētīt marihuānu ir svarīgi, jo tā slēpj vēl daudzus noslēpumus, it īpaši medicīnas jomā.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Kā tad, Liepniek. :D