Krievu zemūdenes – vēl aizvien biedējošs spēks

zemūdene

Krievijas zemūdenēm ir pazemināts trokšņu līmenis un milzīga uguns jauda, raksta ASV žurnāls The National Interest.

Padomju Savienība izgatavoja teicamas zemūdenes, kas bija ātrākas, dzīvotspējīgākas un spējīgas ienirt daudz dziļāk par amerikāņu zemūdenēm. Taču ASV Jūras spēki bija pārliecināti, ka ir par padomju zemūdenēm pārāki, jo tās bija ļoti skaļas. Lielvalstu sadursmes gadījumā daudz klusākajām amerikāņu zemūdenēm bija daudz lielākas iespējas pirmajām pamanīt krievu zemūdenes un izšaut uz tām torpēdas.

Taču 20. gadsimta astoņdesmito gadu vidū šī pārliecība tika iedragāta, jo padomju kara flote saņēma pirmās projekta 971 plaša pielietojuma zemūdenes “Akula” (Haizivs) (Tā tās dēvē pēc NATO klasifikācijas. Krievijā to nosaukums ir “Щука-Б” (Līdaka) – red.) Kopš tā laika ir pagājuši jau 30 gadi, taču krievu zemūdenes vēl aizvien ir Krievijas atomzemūdeņu flotes pamats, un ir daudz klusākas par amerikāņu analogiem.

Milzīgās zemūdenes “Akula” ūdensietilpība ir 13 000 tonnas. Tāpat tai ir padomju zemūdenēm tipiskais dubultais korpuss, kas izgatavots no tērauda. Tas zemūdenei ļauj uz borta uzņemt vairāk balasta ūdeņus un izturēt lielākus bojājumus. Tās dzinējs tika pilnveidots, lai apslāpētu trokšņus, bet korpusa iekšpuse un ārpuse pārklāta ar skaņu slāpējošām plāksnēm. Pat atverēm, caur kurām tiek pārsūknēts ūdens starp ārējā korpusa tilpnēm, ir kustīgi vāki, kas paaugstina tās akustisko nedzirdamību. 11 metrus garajam korpusam ir akvadinamisks komandtiltiņš un piliena formas izvirzījums virs astes. Tajā atrodas pasīvā hidroakustiskā stacija ar līdzi velkamu antenu. Zemūdenes ekipāža sastāv aptuveni no 70 cilvēkiem, un tā var jūrā autonomi pildīt uzdevumus 100 dienas.

“Akula” ir aprīkota ar kodolreaktoru, kura jauda ir 190 megavati. Zemūdenes ātrums ir pat 33 mezgli, bet dziļums, kādā tā var nolaisties – 480 metri. Tas ir par 200 metriem dziļāk, nekā to spēj mūsdienu amerikāņu “Los Angeles” tipa zemūdenes. Taču vislielāko satraukumu ASV Jūras spēkos ir izraisījis tas, ka tās ir gandrīz tikpat klusas, kā amerikāņu “Los Angeles”. ASV zemūdeņu flote vairs nevar paļauties uz neapstrīdamu akustisko pārākumu. Taču ir dzirdēti arī viedokļi, ka “Akula” zemūdeņu pamanīšanas iekārtas ir vājākas, nekā tās ir amerikāņiem.

Padomju kuģu būvētāji uzbūvēja septiņas “Akula” zemūdenes, bet ASV Jūras spēki vienlaikus būvēja vēl klusākas “Seawolf” klases zemūdenes. Kaut arī Padomju Savienība atradās uz izjukšanas robežas, tā paspēja uzbūvēt pirmo no piecām 971-U projekta zemūdenēm ar uzlabotu akustisko slēpšanos. Tai 1995. gadā sekoja smagāka un garāka projekta 971-A zemūdene “Vepr” (Kuilis), kurai bija divu slāņu aktīvās trokšņu un dzinēja vibrāciju slāpēšanas sistēma, klusāki elektrodzinēji un jauns hidroakustiskais komplekss. Abiem variantiem bija seši papildu torpēdu aparāti, kuri varēja palaist raķetes un viltus torpēdas, kā arī jauns pārvietojamais zenītraķešu komplekss “Strela-3”.

Taču pats svarīgākais uzlabojums bija zemūdeņu paaugstinātā slēpšanās spēja. Jaunās zemūdenes izrādījās daudz klusākas par uzlabotajām “Losandželosa” klases zemūdenēm, kaut gan daži analītiķi apgalvo, ka pie lieliem ātrumiem pēdējās vēl aizvien esot nemanāmākas. ASV Jūras spēku izlūkošanas pārvalde ir sastādījusi zemūdeņu akustisko īpašību salīdzinošo tabulu. ASV kara flotes rīcībā vēl aizvien ir 43 “Los Angeles” klases zemūdenes, kaut arī 14 jaunās “Seawolf” un “Virginia” klases zemūdenes klusuma parametru ziņā pārspēj “Akula” un tai sekojošos variantus.

Taču Krievijas kuģu būvētāji uzlaboto “Akula” būvēšanas laikā saskārās ar nopietnām grūtībām to dārdzības dēļ. Saskaņā ar vienu vērtējumu, katrs tāds kuģis 1996. gada cenās izmaksāja 1,55 miljardus ASV dolāru, bet šodien tā cena ir 2,4 miljardi dolāru. Krievijas ekonomikai, kas patlaban ir grūtībās, uzturēt jau uzbūvētās zemūdenes nav pa kabatai. Divu uzlaboto kuģu būvniecība netika pabeigta, bet to korpusi tika izmantoti raķešu atomkuģu “Borej” (Ziemelis) uzbūvēšanai. Kas attiecas uz zemūdeni “Vepr”, tad uz tās 1998. gadā notika traģēdija. Kad tā stāvēja piestātnē, kāds psihiski nelīdzsvarots matrozis nogalināja astoņus dienesta biedrus un piedraudēja uzspridzināt torpēdu nodalījumu, bet pēc tam izdarīja pašnāvību.
.
Vienīgā modernizētā projekta zemūdene, kuras būvniecība tika pabeigta pēc desmit gadiem, bija “Gepard”. Tajā laikā tā tika demonstrēta kā Krievijas tehnoloģiju paraugs klusuma ziņā. Vēl pēc septiņiem gadiem Maskava beidzot spēja pabeigt 971I projekta zemūdenes “Nerpa” (Akula II) būvniecību, kas bija ilgusi 15 gadus. Taču 2008. gada novembrī, to izmēģinot jūrā, ugunsdzēšanas sistēmas nesankcionētas nostrādāšanas dēļ zemūdenē izplūda freons, un 20 cilvēki, galvenokārt civilie speciālisti, nosmaka. Tas bija pats nopietnākais nelaimes gadījums zemūdeņu katastrofu vēsturē, kurā šādi atgadījumi nav retums.
.
Pēc dārga remonta “Nerpa” atkal bija gatava doties jūrā. To tūlīt pat uz desmit gadiem par 950 miljoniem dolāru nodeva līzingā Indijas Jūras spēkiem. Tās jaunais nosaukums bija “Čakra”, un ilgus gadus tā bija vienīgā Indijas atomzemūdene, kas bruņota ar tuvas darbības spārnotajām raķetēm “Klub”, raķešu tehnoloģiju ierobežotā kontroles režīma dēļ. 2016. gada oktobrī Maskava un Indija vienojās par otras šī projekta zemūdenes izīrēšanu. pagaidām gan nav saprotams, vai tā būs nedaudz vecākais variants “Kašalot” vai nepabeigtā “Irbis” projekta zemūdene, kaut gan divu miljardu augstās cenas dēļ var pieļaut, ka izīrēta tiks otra zemūdene.
.
Šodien Krievijas Jūras kara flotes sastāvā ir desmit vai vienpadsmit 971. projekta zemūdenes. Taču darba stāvoklī ir tikai trīs vai četras, pārējām ir nepieciešams remonts. Ierindā esošās zemūdenes tiek izmantotas ļoti aktīvi. 2009. gadā divas šī projekta zemūdenes tika pamanītas pie ASV austrumu piekrastes. tas bija pirmais šāds gadījums pēc Aukstā kara beigām. Trīs gadus vēlāk izskanēja neapstiprināti paziņojumi (ASV Jūras spēki to noliedza), ka vēl viena šāda zemūdene veselu mēnesi dzīvojusies pa Meksikas jūras līci, taču pamanīt to tā arī neesot izdevies. “Kašalots”, kas ir vecāks, pat izpelnījās uzslavu par to, ka “14 diennaktis sekojis ārvalstu zemūdenei”. Visi šie gadījumi norāda uz to, ka ASV Jūras spēkiem atkal ir jāsakoncentrējas cīņai ar zemūdenēm. Pēdējos gadus Krievija strādā pie 971. projekta zemūdeņu modernizēšanas, lai tās varētu veikt navi nesošo raķešu “Kalibr” palaišanu. 2015. gadā šīs raķetes tika palaistas uz mērķiem Sīrijā no projekta “Varšavjanka” zemūdenes “Rostova pie Donas”.
.
Kaut arī 971. projekta zemūdeņu stāvoklis ir atbaidošs, tās joprojām ir plaša pielietojuma atomzemūdeņu flotes pamats, un Jūras spēku kaujas sastāvā tās būs nākamos desmit gadus, kamēr ierindā stāsies jaunās paaudzes zemūdenes “Jaseņ” (Osis). Bet līdz tam brīdim 971. projekts, pateicoties saviem labajiem trokšņu slāpēšanas parametriem sagādās galvassāpes speciālistiem, kuru uzdevums ir cīņa pret zemūdenēm.
.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

1 Comment
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Itgjkk
Itgjkk
7 gadus atpakaļ

11 metri???