Par dzīvi domājam visi – cits pa retam, cits allažiņ. Kādas ir galvenās lietas, kas katram būtu jāzina? Lai cik arī muļķīgi vai ambiciozi tas izklausītos, cerams, jūs nojaušat, par ko būs runa.
1. Saprast, ka nevienu jūsu dzīve neuztrauc, un ja uztrauc, tad jums nevajadzētu uztraukties, ka viņus tas uztrauc!
Jums ir jauna mašīna? Nevienu tas neinteresē. Pāris nedēļas par to parunās, bet pēc tam aizmirsīs. Cilvēki ir ziņkārīgi. Pēc trim nedēļām tā būs tikai kārtējā spīdīgā lietiņa garāžā vai uz ielas, kopā ar citām. Cilvēkiem jūsu auto interesēs tieši tikpat ļoti, cik jums viņu auto. Esat ieguvuši kārtējo krāmu? Jaunu apģērba gabalu? Aizgājāt uz šiku restorānu? Eksotisks atvaļinājums? Nevienu tas neinteresē. Nebalstiet savu laimi uz citu cilvēku rūpēm par jums, jo tiem tas nerūp. Un ja nu tomēr rūp, tad viņi vienkārši no jums kaut ko vēlas. Vai arī ienīst jūs par kaut ko, kas jums pieder.
2. Daži „likumpārkāpēji” pārkāps pirmo likumu
Ik pa laikam jūsu dzīvē uzradīsies cilvēki, kas atšķirsies no pārējiem un patiešām interesēsies par jums. Ja viņi jūs augstu vērtē, viņi vērtēs augstu arī to, ka to augstu vērtējat jūs un tajā ieklausīsies. Kad runājat par lietām, kas nevienam citam neinteresē, viņi skatīsies jums acīs un „aprīs” jūsu teikto. Un tajā brīdī jūs sapratīsiet, ka viņi ir ar jums, lai arī kas notiktu.
3. Pavadiet savu dzīvi kopā ar „likumpārkāpējiem”
Preciet viņus. Draudzējieties ar viņiem. Strādājiet kopā ar viņiem. Pavadiet kopā nedēļas nogales. Vienalga, cik lielu varu esat ieguvis, jūs nekad nepiespiedīsiet kādam likt uztraukties par jums – tāpēc turieties tuvāk tiem, kam tas patiešām rūp.
4. Naudai nav vērtības
Nepārprotiet – tās ir daudz. Miljoni un triljoni plūst apkārt pasaulei, kas ir lielākoties mākslīgi veidoti, ar mākslīgi veidotu vērtību. Neveidojiet savu dzīvi, cenšoties iegūt kādu mazu daļiņu no tā, un centieties savas labsirdības garam atspoguļot to.
5. Nauda ir dārga
Ir grūti saņemties un jebkurā brīdī kāds jūs var paklupināt, tāpēc nerīkojieties ar naudu bez apdomas. Izvairieties no parādiem. Nekad neaizdodiet naudu, lai remdētu savu iedomību. Parāds ir kļuvis par normu, bet nemēģiniet to akli pieņemt kā pieaugšanas rituālu. Parāds atspoguļo nevienlīdzību un dažos gadījumos kontroles zaudēšanu. No studentu kredīta ne vienmēr var izvairīties, bet tas ne vienmēr ir jāizvēlas. Ja no tā nevar izvairīties, pārliecinieties, ka jūsu iegūtā izglītība ir investīcija nākotnē, nevis slogs. Ir smagi noraudzīties studentos, kas paliek parādā tūkstošus, lai apgūtu brīvo mākslu, nezinot, ko vēlas ar to iesākt pēc tam. Ja šajā brīdī izšķērdējat naudu tikai tāpēc, ka neesat iepriekš varējis izdomāt, ko vēlaties, atsakieties no tā un paklaiņojiet pāris nedēļas pa Eiropu. Ar garantiju – iztērēsiet mazāk un iemācīsieties vairāk, nekā esat plānojuši.
6. Apgūstiet antīko retorikas mākslu
Retorikas elementi – visās tās formās – ir tas, kas liek pasaulei griezties, jo ietekmē cilvēku pieņemtos lēmumus. Ja esat apguvuši kā tas darbojas, kamēr pārējie baidās no skaļo vārdu liesmām, jūs būsit spējīgi raudzīties pāri teiktajam un redzēt, kādus „kloķīšus” runātāji darbina. Jums ne tikai izveidosies imunitāte pret visām reklāmām un tirgotāju trikiem – to skaistajiem un iespaidīgajiem meliem, bet jūs arī iemācīsities paši radīt runas, kas spēs ietekmēt citus. Lai saprastu, kā ir jārunā, lai liktu kādam mainīt viņa domas, lai radītu pārliecību par sevi, lai remdētu bērna bailes – pirmkārt, ir jāapgūst šī prasme. Tomēr ņemiet vērā, ka jūsu pretinieks jebkurās debatēs ir nevis cilvēks, bet viņa neziņa.
7. Jūs esat atbildīgs par ikvienu, taču esat atbildīgs sevis dēļ
Kaut kāda iemesla dēļ jūs esat atbildīgs par ikvienu, lai arī iemesls būtu parasta cilvēcības izrādīšana pret jums. Un tomēr – tam būtu jābūt kaut kam vairāk, un tam būtu jāparādās darbībās. Vienmēr ir kāds, kurš atrodas sliktākā situācijā par jums. Kāds, kurš ir pelnījis iespēju, izvēli un pieskārienus. Tam visam pretēji – jūs par visu atbildat sevis dēļ. Neviens cits jūsu dēļ necīnīsies par jūsu veiksmi un neviens cits no ārpuses neradīs jūsu laimi. Šis darbiņš paliek uz jūsu pašu pleciem.
8. Iemācieties sistēmā saskatīt realitāti
Kad beidzot saskatīsiet to, ka pasaule ir liels dažādu savienotu sistēmu kopums, viss kļūs daudz skaidrāks. Un jo mazāk mēs paļaujamies uz maģisku iedarbību vai noraugāmies uz visu no malas, jo mazāka iespēja mūs izmantot pret pašu gribu.
Un tomēr:
9. Rēķinieties ar „melnā gulbja” efekta risku
Ir brīži, kad haoss sagrauj pat visrūpīgāk kaltos plānus. Ja jūs dzīvojat dzīvi bez jebkādām emocionālajām, finanšu vai jebkādām citām robežām, ir risks kļūt par savas dzīves uztveres upuri. Riskējiet, bet vispirms pārliecinieties. Dariet visu, lai neaizķertos.
10. Jums gan vajag, gan nevajag citus cilvēkus
Jums nepieciešami cilvēki, lai iekļautos sabiedrībā. Ir iemesls, kādēļ mēs žēlojam vientuļniekus. Lai arī kāda būtu jūsu antropoģenēzes teorija – grūti noliegt to, ka esam radīti sabiedrībai, un ka “mēs” vienmēr būs kas vairāk, nekā “es”. Un tomēr – jums nav vajadzīga vēl kāda persona, lai jūsu dzīvei būtu jēga. Šī ideja, ko Disney iebarojis caur jūsu acu āboliem – kaut kur pasaulē ir vēl kāds, kurš radīts tieši jums, ja vien cītīgi tam ticēsiet un gaidīsiet, un nekad nepārtrauksiet meklēt – ir blēņas. Kaut vai tikai balstoties uz aritmētiku. Veidojiet paši savu dzīvi. Vēlāk, kad uzradīsies kāds, lai arī kā censtos, bet bez kura nespējat dzīvot – jūs to uzreiz sapratīsiet.
11. Vienmēr dodiet vairāk nekā no jums prasa.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
👍