Ko nozīmē ēst veselīgi, mūsdienās, šķiet, zina teju katrs otrais. Topā ir BIO un EKO preces un produkti, pašu dārziņos audzētas vai no pazīstamas saimnieces tirgū pirktas ēdamlietas. Tomēr bieži vien mūsu ēdienkartē pat no veselīguma viedokļa it kā nevainīgos ēdienos pamanās noslēpties kaitīgas vielas, kas pamatīgi bojā veselību. Un, kā zināms, sabojāta veselība tuvina dzīves pēdējo stundiņu.
Atmaskojam neliešus! Lūk, trīsdesmit piecas kaitīgas vielas un produkti, kurus labāk neēst. Jūs būsiet izbrīnīti. Un šokēti vienlaikus, jo daudzi produkti no šī saraksta ik dienu ir mūsu ēdienkartē.
1.Nātrija glutamāts
Nedrīkst ēst produktus, kuru sastāvā ir E-621 (nātrija glutamāts). Nātrija glutamāts ir garšas pastiprinātājs. Labāk ēdiet produktus, kuriem ir dabiskas garšvielas. Par to, kāpēc tas ir kaitīgs, Puaro.lv rakstīja jau iepriekš: “Labi maskējies slepkava – nātrija glutamāts (E-621)“.
2. Cukura aizvietotāji
Lai arī cukura aizvietotājiem nav kaloriju un tie ir ļoti ekonomiski (viens plastikāta iepakojums aizvieto no 6 līdz 12 kg cukura), nevajadzētu tos lietot uzturā. Izrādās, sajūtot saldu garšu, organisms gaida, ka saņems ogļhidrātus, taču patiesībā nesaņem tos. Pēc tāda apmāna jebkuri ogļhidrāti, kuri organismā nonāk 24 stundu laikā, rada lielu izsalkumu.
3. Transtaukskābes
Nelietojiet uzturā sviestu ar 72,5% tauku saturu. Tāda sviesta sastāvā ir zemas kvalitātes augu eļļa ar ūdeņradi.
Nemēdz būt sviests, kam tauku ir mazāk par 82,5% . Ja neizdodas tādu atrast, labāk lietojiet dārzeņu eļļu. Lietojiet līdz divām karotēm dabiska saldkrējuma sviesta, nevis veselu paciņu vai kilogramiem transtaukskābju.
4. Mazsālīta siļķe plastmasas iesaiņojumā
Mazsālīta siļķe jāuzglabā tikai eļļā, nevis etiķī, nevis vīnā. Ja siļķe ir bez eļļas, tātad tai ir pievienots arī urotropīns (pārtikas piedeva E-239). Urotropīns pati par sevi nav kaitīga viela un to var pievienot, piemēram, mazsālītām siļķēm vai zivju ikriem, lai tie labāk uzglabātos. Taču, reaģējot ar etiķi, veidojas formaldehīds – bīstama inde, kas veicina onkoloģiskās un daudzas citas slimības.
5. Mazsālīti sarkanie ikri
Princips tas pats. Sarkanie ikri ilgi neglabājas. Tos var vienīgi iesaldēt vai iesālīt. Ja tos pārdod mazsālītus, tātad tiem ir pievienots vai nu urotropīns, vai citronskābe. Varbūt klāt ir vēl kaut kas, taču finālā vienalga produktā ir formaldehīds.
6. Ģenētiski modificēti produkti
Par galvenajiem riskiem veselībai tiek uzskatīti:
• iespējama jaunu alergēnu vai toksisku vielu parādīšanās pārtikā;
• iespējama antibiotiku rezistences gēnu izplatīšanās cilvēka mikroflorā;
• iespējama nelabvēlīga iedarbība uz imūnās pretestības spējām.
• neprognozējami riski imūnsistēmai.
Visbiežāk modificēti tiek:
1. Zemesrieksti. Tiek izmantoti petūnijas gēni. Ļoti indīga viela. Arī kukaiņi tādus riekstus neēd.
2. Konservēti zaļie zirnīši.
3. Konservēta kukurūza.
4. Importa kartupeļi.
5. Krabju nūjiņas (krabju esence, sajaukta ar soju).
6. Kakao.
7. Kukurūzas nūjiņas un pārslas ar cukuru
Ja pērkam kukurūzas pārslas vai nūjiņas, tām nav jābūt saldām. Jo cukuru neizmanto rūpniecībā – 140 grādu temperatūrā tas sadeg. Tāpēc izmanto cukura aizvietotājus, konkrētajā piemērā – ciklamātu.
8. Putras un graudaugi ar krāsvielām un “garšām”, kas identiskas dabiskām
Tiek pievienotas ķīmiskas vielas, kam ir smarža – bumbieru, zemeņu, banānu u.c. Nekā dabiska tur nav.
9. Ledenes
Ražotāji izmanto tik spēcīgas ķīmiskās esences, ka, atstājot mitru ledeni uz galdauta, tā izēdīs caurumu tajā. Iznīcinās pat plastmasu. Iedomājieties, kas notiek jūsu kuņģī!
10. Frī kartupeļi “ātrajās” ēstuvēs vai gatavo ēdienu nodaļā veikalos
Tiek pievienotas tādas ķīmiskas vielas, ka frī kartupeļus var uzglabāt pat gadu un tie nesabojājas. Par milzīgo kaloriju daudzumu vispār nerunāsim.
11. Vārīta desa
Sāksim jau ar to, ka desās gaļas ir tikai, tēlaini izsakoties, šķipsniņa. Turklāt desās var būt pievienota ģenētiski modificēta soja. Cīsiņos, sardelēs, vārītā desā, pastētēs un citos gaļas izstrādājumos ir tā dēvētie slēptie tauki. To sastāvā ir sāls, apzarņa tauki un cūku ādas, kas satur aptuveni 40% no produkta svara, kas maskējas ar gaļas nosaukumu sastāvā, kā arī tiek izmantoti garšas pastiprinātāji.
12. Šķiņķis
Nav runa par dabisku šķiņķi, bet tādu, kur ņemts plāns gaļas gabaliņš un kilograms gēla. Pa nakti speciālā mašīnā gēls ar gaļu izveido vienmērīgu masu un tiek izveidots milzīgs “gaļas gabals”, kurā patiesībā gaļas ir labi ja 5%. Pārējais ir gēls – kreatīns, garšas un krāsas pastiprinātāji. Rozā toni tādai “gaļai” dod krāsas pastiprinātāji, kā arī iespaidu rada speciālās lampas. Ja vitrīnā izslēgtu apgaismojumu, jūs ieraudzītu, ka patiesībā krāsa ir zaļgana.
13. Kūpināta desa
Vairs sen neviens desas nekūpina sentēvu kūpinātavās. Mūsdienās ražošanā izmanto šķidros dūmus, kuros atkal jau ir kaitīgā viela – formaldehīns.
14. Piena produkti, kuriem ir ilgs realizācijas termiņš (ilgāks par 2 nedēļām)
Nedrīkst ēst nevienu piena produktu, ko var glabāt ilgāk nekā divas nedēļas. Ja ir aseptisks iepakojums, tiek izmantotas antibiotikas.
15. Majonēze plastikāta iepakojumā
Etiķis, kas ir majonēzes sastāvā, bet kam tur nevajadzētu būt, cenšas saēst plastikāta iepakojumu, tādējādi atbrīvojot kancerogēnas vielas. Plastikāta iepakojumā var saiņot vienīgi neitrālus produktus.
16. Arbūzi
Ja jums ir palaimējies desmit reizes, vienpadsmitajā var nākties dabūt vēdergraizes. Arbūzs tiek uzlabots ar tādām vielām, kas rada saindēšanos.
17. Vīnogas, kas nebojājas
Uz vīnogām, kad tās vēl nav novāktas, aug sēnītes. Tādēļ, ja tiek pārdodas “mistiskas” vīnogas, kuras var uzglabāt ilgāk par piecām diennaktīm, tās noteikti ir apstrādātas ar hloroformu vai citiem veselībai kaitīgiem līdzekļiem.
18. Paprika, kad nav tās augšanas sezona
Pilnībā ģenētiski modificēts produkts. To pārmēru nedrīkst ēst cilvēki, kuri sirgst ar kuņģa zarnu trakta kaitēm, hipertoniju, sirds išēmiju, bezmiegu, psihiskām saslimšanām, epilepsiju u.c. slimībām. Saldie pipari jeb paprika ir to produktu desmitniekā, kas satur daudz slāpekļa minerālmēslu. Labāk šo produktu pirkt tikai tā augšanas sezonā, t.i., vasarā un vēlams, augušu valstī, kurā dzīvojat.
19. Maize ar raugu un baltmaize
Pērkot maizi, kuras sastāvā ir raugs, jūs apēdat rauga sēnīti. Priekšroku vajadzētu dot rudzu maizei. Rafinēti baltie milti, tāpat kā citi rafinētie produkti, ir kaitīgāko ēdienu topā.
20. Spilgtas krāsas žāvēti augļi – aprikozes, plūmes, rozīnes
Ja jūs veikalā redzat skaistas, oranžas krāsas aprikozes vai spilgtas rozīnes, ejiet tām ar līkumu. Padomājiet, kas ar aprikozēm ir jāizdara, lai tās izskatītos tā, it kā būtu tikko no koka ņemtas. Žāvētām aprikozēm ir jābūt tumšām un krunkainām.
21. Saldējums
Sevišķi ir jāuzmanās, izvēloties ārzemēs ražotu saldējumu. Normālam saldējumam vajadzētu būt no īsta piena vai krējuma. Ja atrodat īstu plombīru no piena, varat droši to pirkt. Augļu saldējumi ir plikas esences, un nekā dabiska tajos nav.
22. Kēksi un ruletes iepakojumos
Tādi kēksi un ruletes, kas tiek pārdoti iepakojumos un nebojājas, nekļūst sausi. Tie var glabāties arī mēnesi. Un pēc mēneša stāvēt vēl.
23. Šokolādes konfektes un batoniņi
Daudzās no tām šokolādes nav, toties tajās ir visvisādas krāsvielas, aizvietotāji un citi “uzlabotāji un aizstājēji”. Dažā šokolādes batoniņā ir ne tikai milzums kaloriju, bet arī ķīmisko piedevu, ģenētiski modificētu produktu, krāsvielu un aromatizatoru. Liels cukura daudzums savienojumā ar dažādām ķīmiskajām piedevām nodrošina daudz kaloriju un vēlmi ēst atkal un atkal.
24. Vista
Īpaši uzmanīgiem ar vistas gaļas ēšanu ir jābūt vīriešiem, jo vistā var būt daudz hormonu. Vista satur sešus sieviešu hormonus, ieskaitot progesteronu. Ja vīrietis šādi uzņem sieviešu hormonus, viņam, protams, ļoti krītas vīrišķais hormons – testerons. Aita ir vienīgais dzīvnieks, kurš neēdīs nekādus hormonus. Pērciet gaļu no nekomerciālām, mazām vai bioloģiskām saimniecībām. Vistas šobrīd ir izteikts komercprodukts.
25. Kausētie sieri
Salīdzinājumā ar cietajiem sieriem, kausētie sieri satur vairāk nātrija, kas padara šādu pārtiku nevēlamu tiem, kuriem ir hipertonija vai citas sirds asinsvadu saslimšanas.
26. Šķīstošā kafija
Vīriešiem vispār to nevajadzētu dzert! Kategoriski. Tiek kaitēts hormonālajai sistēmai. Turklāt cilvēkiem, kas lieto šķīstošo kafiju, daudz biežāk nekā dabiskās kafijas cienītājiem ir novērotas kuņģa kairinājuma pazīmes. Šķīstošajā kafijā visticamāk ir kāda viela — konservants, stabilizators, krāsviela vai kas tamlīdzīgs, kas nelabvēlīgi ietekmē jutīgāku organismu.
27. Aromatizētās tējas
Dzeriet dabisku tēju, kurā nekas nepeld, tai nav pievienotas papildgaršas. Visām aromatizētajām tējām, lai tā būtu ar citrona vai apelsīnu garšu, pievieno skābes. Rodas pieradums.
28. Rafinētas augu eļļas
Rafinētas eļļas nevajadzētu lietot, jo tās pēc molekulārās struktūras gandrīz neatšķiras no plastmasas, tā kā rafinēšanā tiek izmantota spēcīga karsēšana. Tāda eļļa piesārņo organismu un ir kancerogēna. Tāpēc arī nedrīkst ēdienu cept otrreiz jau lietotā eļļa, izņemot olīveļļu. Rafinētu eļļu nedrīkst izmantot svaigā veidā salātos. To var tikai sildīt.
29. Kečups, dažādas rūpnieciski ražotas mērces
Kečupos un mērcēs ir daudz krāsvielu, garšas uzlabotāju, ģenētiski modificētu vielu, konservantu, kas pasargā produktu no bojāšanās, bet izmaina zarnu mikrofloru, pakāpeniski iznīcina labās baktērijas.
30. Kartupeļu čipsi
Kartupeļi čipsi, īpaši, ja tie gatavoti nevis no veseliem kartupeļiem, bet no to biezeņa. Būtībā tas ir ogļhidrātu, tauku, sāls un mākslīgo garšas uzlabotāju maisījums.
31. “Ātrie” produkti
Ātrās pagatavošanas produkti: nūdeles, zupas, kartupeļu biezeņi, izšķīdināmās sulas – tā ir vistīrākā ķīmija, kas organismam kaitīga.
32. Alkohols
Šis nav nekas jauns, vai ne? Pat nelielos daudzumos tas traucē uzsūkties vitamīniem. Turklāt alkohols ir kalorijām bagāts. Droši vien nav jēgas stāstīt par alkohola kaitīgo ietekmi uz aknām, nierēm, visi to tāpat zina.
33. Saldie gāzētie dzērieni
Arī plaši iztirzāts fakts. Saldi gāzētie dzērieni ir cukura, ķīmijas un gāzu maisījumi, kas “palīdz” pa organismu ātrāk cirkulēt kaitīgajām vielām. Kola, piemēram, ir brīnišķīgs līdzeklis katlakmens un rūsas tīrīšanai. Labi padomājiet, pirms tādu dzert. Turklāt gāzēti saldie dzērieni satur ārkārtīgi daudz cukura. Un par to, kā cukurs ietekmē smadzenes, Puaro.lv rakstīja jau iepriekš.
34. Zemenes ziemā
Svaigas zemenes ziemā ir “tukšs” produkts. Nekādu vitamīnu tajās nav. Tas, protams, neattiecas uz tiem, kuri dzīvo, piemēram, Izraēlā, kur tieši ziemā ir zemeņu sezona.
35. Sulas pakās
Rūpīgāk izlasiet sīkiem burtiem rakstīto uz iepakojuma. Nav dabisku sulu pakās. Tā ir tīrākā ķīmija.
Ko lai ēd? Labs jautājums. Ja ziniet atbildi, rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
tas vispār ir kaut kāds mugs.
g
No kura dzīvesgudrā bloga tulkots?
raksta autora pirmsnāves kliedziens.
Izlasot šo,tad vispēr neko nevar ēst.