Starptautiskas izmeklēšanas ietvaros aizturētas personas, kas palīdzējušas slēpt 800 000 eiro kukuli

aizturēts par neslavas celšanu

Polijas pretkorupcijas dienesta un Latvijas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) kopīgas starptautiskas izmeklēšanas ietvaros Rīgā aizturēti cilvēki, kas palīdzējuši slēpt kukuli 800 000 eiro apmērā, teikts Polijas pretkorupcijas dienesta paziņojumā.

Paziņojumā norādīts, ka Rīgā KNAB aizturējis četrus cilvēkus, starp kuriem ir persona, kura vietējā sabiedriskā transporta kompānijā SIA “Rīgas satiksme” (RS) ir atbildīga par konkursiem, un cilvēki, kuri palīdzēja slēpt 800 000 eiro kukuli.

Polijas pretkorupcijas dienesta iegūtā informācija liecina, ka šai naudai bija jābūt maksājumam, finansiālam labumam par līguma izkārtošanu par teju 200 autobusu un trolejbusu piegādi Rīgai. Konkursus 2013.-2016.gadā organizēja RS.

Kā pavēstīja Polijas pretkorupcijas dienesta pārstāvis Bjalistokas pilsētā, šie 800 000 eiro bija jāmaksā mazās daļās, maskējot tos kā maksājumus par fiktīviem konsultāciju pakalpojumiem caur virkni filiāļu Latvijā, Kiprā, Honkongā un Ķīnā, pirms tie nonāktu Rīgā.

Paziņojumā arī skaidrots, ka kopīgas starptautiskas izmeklēšanas ietvaros aģenti pie Poznaņas aizturējuši pilsētas sabiedriskā transporta ražošanas kompānijas valdes locekli, bet Varšavā vienu no kompānijas komercdirektoriem. Tika pārmeklēti aizturēto kabineti Polijas kompānijas galvenajā birojā un aizturēto personu dzīvesvietās. Aizturētie nogādāti Poznaņas apgabala prokuratūrā, kur viņiem tiks izvirzītas apsūdzības korupcijā un naudas atmazgāšanā.

RS gadiem iepērk trolejbusus un autobusus no Polijā reģistrētā uzņēmuma “Solaris Bus & Coach”.

Kā zināms, KNAB novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar RS veiktajiem iepirkumiem, un otrdien tā ietvaros veica neatliekamās procesuālās darbības, teikts biroja trešdien izplatītajā paziņojumā. Tika veiktas vairāk nekā 30 kratīšanas. Aizturētas kopumā astoņas personas – sešas Latvijā, bet divas Polijā.

Patlaban kriminālprocesā notiek aktīvs izmeklēšanas darbs, kurā KNAB sadarbojas arī ar ārvalstu partnerdienestiem, tai skaitā ar Polijas pretkorupcijas dienestu, informē KNAB.

Detalizētāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu KNAB sola sniegt, līdzko tas būs iespējams, nekaitējot izmeklēšanas interesēm. KNAB uzsver, ka izmeklēšanas intereses ir svarīgas ne tikai birojam, bet arī visai sabiedrībai.

Tāpat zināms, ka KNAB darbinieki otrdien aizturējuši RS Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoru Igoru Volkinšteinu.

RS preses pārstāvis Viktors Zaķis otrdien skaidroja, ka uzņēmumā Vestienas ielā bija ieradušies divi KNAB darbinieki, kuri atradās RS priekšnieka Leona Bemhena kabinetā un sarunājās ar viņu. Pēcpusdienā KNAB darbinieki ir atstājuši Vestienas ielas telpas un kopā ar vienu no uzņēmuma juristiem devušies uz 5.tramvaju depo Brīvības ielā.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) norādīja, ka plāno tikties ar Bemhenu un Rīgas vicemēru Andri Ameriku (GKR), lai pārrunātu šos notikumus.

 

Ušakovs atstādina Bemhenu no «Rīgas satiksmes» vadītāja amata

Saistībā ar korupcijas apkarotāju izmeklēšanu par “Rīgas satiksmes” autobusu iepirkumu pilsētas mērs Nils Ušakovs atstādinājis Leonīdu Bemhenu no “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētāja amata.

Ušakovs medijus informēja, ka Bemhens atstādināts no valdes priekšsēdētāja pienākumiem uz izmeklēšanas laiku, bet turpinās pildīt ierindas valdes locekļa pienākumus; jauns priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs netiks iecelts.

Ušakovs uzsvēra, ka viņam nav zināms, tieši par kuru iepirkumu sākta izmeklēšana, viņš notikušo pārrunāja ar Bemhenu, taču viņi nerunāja par konkrētajiem iepirkumiem un notikušais esot pārsteigums arī pašam Bemhenam.

Ušakovs sacīja, ka, pieņemot lēmumu par Bemhena atstādināšanu no amata, viņš vadījies no publiski pieejamās informācijas.

Savukārt Bemhens viņu informējis, ka viņam pašlaik nav nekāda procesuālā statusa – ne aizdomās turētā, ne liecinieka satatusa.

Ušakovs medijiem arī solīja, ka uzreiz pēc svētkiem pašvaldība vērsīsies pie atbildīgajām iestādēm, tajā skaitā Iepirkuma uzraudzības biroja, ar jautājumu, kā dome var nodrošināt vēl stingrākus iepirkumu noteikumus un uzraudzību pār tiem, “protams, nepārkāpjot likumos noteikto”.

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar