Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde gatavojas nosūtīt Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai būtiskāko epizodi tā dēvētajā būvnieku lietā, uzrādot apsūdzības naudas atmazgāšanā un nodokļu apiešanā arī uzņēmējam Mārim Martinsonam, trešdien raksta laikraksts “Diena”.
Martinsonam šogad jau celtas citas apsūdzības Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča kukuļņemšanas lietā.
Ģenerālprokuratūrā rēķinoties, ka lieta tiks saņemta “kuru katru dienu”, jo visi uzraugošās prokurores norādījumi kriminālprocesā esot izpildīti, jāsagaidot tikai VID aprēķini par valsts budžetam nodarītajiem zaudējumiem, noskaidroja “Diena”.
VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine no komentāriem laikrakstam atturējās, bet “Diena” raksta, ka izmeklēšanā par pierādītiem tiek uzskatīti miljonos mērāmi zaudējumi.
Ja zaudējumi netiktu konstatēti, piecus gadus izmeklētā lieta sabruktu, raksta laikraksts. Jaunās valdības tapšanas fonā tiesībsargājošajās iestādēs izskan bažas, ka nākamā finanšu ministra un VID ģenerāldirektora izvēles var politiskajās aprindās ietekmīgajam Martinsonam bīstamo lietu pagriezt pretējā virzienā. “Tiek darīts viss iespējamais, lai lietu maksimāli ātri nosūtītu kriminālvajāšanas sākšanai,” kavēšanos “Dienai” noliedza VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. Neoficiāli izskan, ka pēc jaunās vadības apstiprināšanas varētu būt vēlme viņu amatā aizstāt.
Laikraksts norāda, ka Martinsonam kopā ar vēl četrām personām tiek gatavotas smagas apsūdzības par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.
Martinsons izmeklēšanā identificēts kā “organizēto shēmu autors, kas devis norādījumus”, “Dienai” atklāja ar lietas materiāliem informēti avoti.
Kriminālprocesā bez fiziskām personām figurē arī deviņi ar būvniecības nozari saistīti uzņēmumi, tajā skaitā lielu valsts un pašvaldības iepirkumu uzvarētājs, būvfirma “Moduls-Rīga”, kas tagad pārdēvēta par “Moduls Engineering” un ietilpst vienā uzņēmumu grupā ar būvfirmu “Velve”.
Laikā, uz kuru attiecas VID tagad apvienotās finanšu un muitas policijas izmeklēšana, “Moduls-Rīga” bija ar politiķiem saistītu projektu sponsors, piemēram, daudzus gadus sponsorējot “Attīstībai/Par!” valdes locekļa Edgara Jaunupa vadīto basketbola klubu VEF Rīga. Savukārt esošā finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) pirms vēlēšanām jau reiz neveiksmīgi virzīja VID ģenerāldirektora amatam uzņēmēju Māri Skujiņu, kura uzņēmējdarbības nesenā pagātnē tika konstatēta saikne ar Martinsonu. “Diena” raksta, ka šobrīd nav skaidrs, vai jauno VID ģenerāldirektoru steigs virzīt aizejošā valdība – konkurss uz šo amatu iegājis finiša taisnē un publiski ziņots, ka tiek izskatīti trīs kandidāti. Valdības kuluāros starp trim pretendentiem izskan arī Kārkliņas-Ādmines vārds, no kuras vadītās VID pārvaldes lielā mērā atkarīgs Martinsona kriminālprocesa iznākums.
Pašlaik Martinsons no saiknes ar būvfirmām “Moduls Engineering” (“Moduls-Rīga”) un “Velve” ir juridiski norobežojies, bet līdz pat 2014.gada 11.septembrim viņš turpināja būt SIA “Moduls-Rīga” valdes priekšsēdētājs, tas pārklājas arī ar laiku, kad firmas biroja ēkā notika kratīšanas.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!