Latvijā pārdotākajā homeopātiskā līdzeklī zinātnieks neatrod aktīvās vielas molekulas

homeopātija

Ar modernām tehnoloģijām pētot vairākus Krievijā populārus homeopātiskos līdzekļus, Krievijas akadēmiķis tajās nav atradis aktīvās vielas. Viens no tiem Latvijā pārdotākais homeopātiskais līdzeklis – “Oscillococcinum”.

Akadēmiķis norāda – saturs gan atbilst aprakstam, bet viņš ir neizpratnē, kā līdzeklis, kurā nevar atrast aktīvo vielu, var atstāt jebkādu efektu uz tā lietotāju.

Neatrod aktīvo vielu

Ar spektometra palīdzību analizējot vairāku homeopātisko līdzekļu sastāvu, tehnoloģija neatrod aktīvo vielu. Šādi secinājumi pēc eksperimenta radušies Krievijas Zinātņu akadēmijas viceprezidentam, profesoram Aleksejam Hohlovam. Viņš norāda – saturs atbilst aprakstam, bet neesot skaidrs, kā iespējams, ka medikamentam, kura molekulas neatrod pat modernas tehnoloģijas, var būt iespējams atstāt jebkādu iespaidu uz cilvēka veselību.

“Mēs eksperimentā „izgaismojām”, ka aktīvās vielas koncentrācija homeopātiskajās zālēs ir tik maza, ka nepastāv iespēja konstatēt šīs aktīvās vielas molekulu klātbūtni tajās. Mēs pārliecinājāmies, ka tur nav aktīvās substances. Atšķaidījums ir tik liels, ka nav iespējams atrast molekulu, es domāju – tieši aktīvās vielas molekulu,” pastāstīja Hohlovs.

Viens no šiem homeopātiskajiem līdzekļiem, ko eksperimentā pārbaudīja arī Hohlovs, ir arī Latvijā zināmais “Oscillococcinum”. To reklamē kā palīgu cīņā pret gripas simptomiem. Zāļu valsts aģentūras pārstāve Kristīne Toma rakstiskā atbildē Latvijas Radio norādīja, ka

“Oscillococcinum” ir pārdotākais homeopātiskais līdzeklis Latvijā aizvadītajā gadā.

Latvijas Zāļu reģistrā pieejamā informācija liecina – maksimālais zāļu cenu diapazons atkarībā no iepakojuma ir no 7,94 līdz 30,70 eiro, un homeopātiskā līdzekļa aktīvā viela ir muskuspīles aknu un sirds ekstrakts.

Lielais atšķaidījums

Latvijas Radio sazinājies ar SIA “G.Miežis ārsts”. Uzņēmums ir Francijas homeopātiskā līdzekļa ražotāja „Boiron” pārstāvis Latvijā. SIA „G.Miežis ārsts” norādīja, ka komentārus nevar sniegt, tomēr nosūtīja jautājumus Francijas ražotājam „Boiron”.

„Boiron” e-pasta vēstulē sniedza savas atbildes uz akadēmiķa Hohlova eksperimentā novērotajiem secinājumiem: “No ķīmijas viedokļa – tas ir pilnīgi normāli, ka ar šobrīd pieejamo metožu palīdzību nav iespējams konstatēt “Oscillococcinum” aktīvās vielas molekulas. Dažus homeopātiskos līdzekļus kā “Oscillococcinum” raksturo to lielais atšķaidījums.”

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” ķīmijas laboratorijas vadītājs Vadims Bartkevičs skaidro, ka tik lielā atšķaidījumā pastāv ļoti liela varbūtība – aktīvās vielas molekulas atrast neizdodas. “Produktā “Oscillococcinum” atšķaidījumu skaits ir 200. Līdz ar to – pat pēc 11 atšķaidījumiem paliktu viena molekula, tad pēc 200 atšķaidījumiem varbūtība, ka tur paliks kaut viena molekula, ir niecīga,” skaidro Bartkevičs.

Efekts bez molekulas?

Ja nav aktīvās vielas molekulas, vai tas var atstāt jebkādu ietekmi uz organismu? “Pašlaik zinātnei nav zināmi tādi efekti, kur ir netieša iedarbība.

Tomēr, lai būtu kāds efekts, ir vajadzīga kāda iedarbība no molekulu puses.

Pašlaik eksperimentos tādi gadījumi nav aprakstīti,” norāda Bartkevičs no “Bior”.

Zāļu valsts aģentūras pārstāves Kristīne Toma uzsver – arī uz homeopātiskajām zālēm attiecas reģistrācijas nosacījumi: “Arī homeopātisko zāļu reģistrācijai ir nepieciešami pierādījumi par to drošumu un efektivitāti. Tie ir vai nu paša ražotāja veikti klīniskie pētījumi, vai zinātniskajā literatūrā publicēti pētījumi par reģistrējamo zāļu sastāvā esošajām aktīvajām vielām.”

Jau kopš 2000. gada reģistrēts ir arī “Oscillococcinum”. Tā ražotājs „Boiron” līdzekļa efektivitāti savā atbildē izceļ ar diviem pētījumiem. Viena, 2016. gadā publicēta, 10 gadus ilguša pētījuma rezultāti rādot – novērojumu laikā respiratoro infekciju samazinājums grupā, kura saņēma “Oscillococcinum” bija 88%, bet grupā, kura nesaņēma – 74%.

Otrs pētījums 1998. gadā publicēts „British Homeopatic Journal”: “Starp 334 pacientiem ar gripai līdzīgu saslimšanu cilvēku skaits, kuriem tika novērota atkopšanās vai kuru stāvoklis ievērojami uzlabojās, bija ievērojami lielāks to pacientu vidū, kuri lietoja “Oscillococcinum”, nekā to vidū, kuriem tika izmantota placebo metode.”

Sūdzība un parakstu vākšana

Tomēr pērn, kādā reklāmā stāstot par homeopātiskā līdzekļa iedarbību, reklāmdevēji pārcentušies. Proti, Veselības inspekcijā pērn par “Oscillococcinum” saņemta viena patērētāja sūdzība. “Patērētājs bija uztraukts, ka zāļu reklāmā tiek norādīta informācija, ka zāles “Oscillococcinum” ir paredzētas gripas ārstēšanai. Realitātē tas neatbilst patiesībai. Mēs veicām pārbaudi, pārbaudījām arī visas zāļu “Oscillococcinum” reklāmas, kuras sabiedrībai tika izplatītas. Un tiešām tika apstiprināts gadījums, ka

“Oscillococcinum” zāļu reklāmā tiek norādīts apgalvojums, ka šīs zāles ir paredzētas gripas ārstēšanai, taču atbilstoši zāļu aprakstam un zāļu terapeitiskām indikācijām šīs zāles ir paredzētas tikai gripas simptomu ārstēšanai.

Tālāk atbilstoši negodīgās komercprakses aizlieguma likumam sākotnēji bija izteikts ierosinājums nodrošināt reklāmas atbilstību normatīvo aktu prasībām. Kad tika veikti šie pasākumi, reklāma tika nodrošināta atbilstoši normatīvo aktu prasībām, tika pieņemts lēmums par lietvedības izbeigšanu, izsakot aicinājumu turpmāk ievērot normatīvo aktu prasības,” stāsta Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta komercprakses nodaļas vadītājs Jānis Valenieks.

Tikmēr portālā „Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par homeopātisko zāļu lielāku ierobežošanu. Iniciatīvu pirms aptuveni trīs nedēļām iesniedzis Dmitrijs Golubevs. Iniciatīvas autors tās aprakstā norāda, ka homeopātiskos līdzekļus „varētu atļaut tirgot tikai nošķirti no medicīniskajiem preparātiem un ar skaidri uzskatāmu brīdinājumu, ka tās nav zāles. (..) Sabiedrības ieguvums no tā būtu savlaicīgāka slimību diagnostika un efektīva, pierādījumos balstīta ārstēšana.” Šobrīd iniciatīva savākusi jau vairāk nekā 900 no nepieciešamajiem 10 000 parakstu.

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride (A/P) norādīja, ka zinātnes pasaulē vairs pat īpaši nediskutē par to, ka homeopātija neko neārstē. Pēc viņa teiktā, ārsti, kuri nodarbojas ar homeopātiju, māna cilvēkus. Homeopātiskie līdzekļi rada tikai  placebo  efektu un aizkavē ārstēšanu. Skride piebilda, ka dažādas zāļu tējas netiek pieskaitītas homeopātijai. Tējas palīdzot.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir jauna sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti  un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Zane
Zane

Vajag neklēt sertificētos vācu homeopātiskajos līdzekļos, kas ir tirgus līderi. Akadēmiķis laikam lapsveidīgs, ka uz austrumiem skatās.

Inženieris
Inženieris

Izskatās, ka skolas ķīmijas stundas esiet bastojis, tad zinātu, kas ir Avogadro skaitlis.

nazis
nazis

Adatu terapijai arī zinātniskais izskaidrojums ir tāds … kāds nu ir …
Homeopātija sevi pozicionē, ka molekula nav vajadzīga, lai būtu efekts. Atliek vien klīniskos pētījumos pārbaudīt, nevis meklēt to, kā tur nav.

Masiks
Masiks

Homeopāyija pozicionē ka nav nekas vajadzīgs lai būtu efekts. Tikai ticība efektam. Zinàtnē to sauc par placebo. Zāļu biznesā – par kràpniecību.