Jelgavas novadā vairākus gadus nolaupa, sit un apzog vientuļus cilvēkus

kriminālziņa

Jelgavas pusē aizturēta noziedznieku grupa, kas vairāku gadu garumā nolaupījusi vientuļus cilvēkus, kuri regulāri sisti, turēti nebrīvē un šajā laikā iztukšoti viņu bankas konti. To pirmdien pastāstīja Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Staļģevics pastāstīja, ka policija pagājušā gada vasarā aizturēja sākotnēji trīs personu grupu par naudas izspiešanu Jelgavā. Kratīšanās policija atrada 29 svešas pases, 14 banku norēķinu kartes un invalīdu apliecības.

Izmeklēšanā noskaidrojies, ka grupējums bijis lielāks un to vadīja 1958.gadā dzimis vīrietis. Grupa nodarbojās ne tikai ar naudas izspiešanu, bet arī neliela apjoma alkohola un cigarešu tirdzniecību pārsvarā vientuļiem cilvēkiem.

Daļa pircēju palikuši noziedzniekam parādā un tad noziedznieki viņiem atņēmuši banku norēķinu kartes, no kurām vēlāk izņemta nauda, piemēram, cietušo personu pabalsti. Lai turpinātu šādu rūpalu un turpinātu izņemt cilvēku naudu, cilvēkus turpināja dzirdīt un ieslodzīt divās ēkās Jelgavas novadā, kur tie fiziski ietekmēti, turēti antisanitāros apstākļos un baroti ar nekvalitatīvu pārtiku. Četri no cietušajiem izmantoti kā vergi, kas veikuši dažādus sadzīves darbus. Personu sišanā izmantotas koka nūjas un kastete.

Kopumā grupējumu apsūdz 56 nozieguma epizodēs, lietā ir 16 cietušie, taču patiesais cietušo skaits noteikti ir lielāks, jo daudzi no šāda statusa atteikušies. Noziedzniekiem tiek inkriminēti pārkāpumi pēc 16 Krimināllikuma pantiem. Organizētā grupa tiek turēta aizdomās par personu nolaupīšanu, cilvēktirdzniecību, izspiešanu, personu turēšanu nebrīvē, nelikumīgu kredītkaršu izmantošanu un vairākiem citiem smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem.

“Ar šādu lietu savā karjerā nebiju saskāries,” teica Staļģevics. Viņš atklāja, ka 2016.gada pirmajā jūnijā tika saņemts personas iesniegums, ka tiek izspiesta nauda. Saprasts, ka to dara grupa. Pēc tam tika aizturētas trīs personas, viens no tiem bija organizators. Veiktas trīs kratīšanas, izņemtas 29 pases, 14 norēķinu kartes, invalīdu apliecības, kā arī ierocis.

Tālāk, veicot izmeklēšanu, noskaidrots, ka viens vīrietis izveidojis organizētu grupu, kurā ietilpa četri vīrieši un trīs sievietes, kas nodarbojās ar alkohola tirgošanu, nelegālo cigarešu tirgošanu, personu nolaupīšanu un turēšanu nebrīvē.

Organizators cilvēkus apgādāja ar nelegālo tabaku un alkoholu. Cilvēki, kuriem bija zemie ienākumi un atkarību problēmas, sākotnēji norēķinājās par pakalpojumu, bet vēlāk palika parādā. “Cilvēki nebija spējīgi atdot naudu, tad organizators atņēma pases, norēķinu kartes un katru mēnesi no šīm banku kartēm noņēma summas, kas viņiem tika ieskaitītas,” teica Staļģevics.

Tie, kuri naudu saņēma pastā, tika vesti uz turieni, lai noņemtu naudu. Cilvēkiem turpināta alkohola un tabakas došana. “Ja cilvēks atteicās dot naudu un izteica pretenzijas, tad viņš teju visos gadījumos tika fiziski iespaidots,” teica Staļģevics. Fiziski iespaidotas arī sievietes. Viņiem teikts, ka pēc palīdzības policijā nav jēgas vērsties. Tāpat lielākajai daļai nebija radinieku, pie kuriem vērsties.

Noziedzniekiem bija divas mājas, viena no tām tika saukta par pansionātu, kurā bija antisanitāri apstākļi. Ēkas izmantotas “nepaklausīgo cilvēku” ieslodzīšanai. Cilvēki visu laiku dzirdīti šajās ēkās ar alkoholu, iedotas kādas ēdiena atliekas, makaroni.

Policija cilvēku turēšanu pret pašu gribu pierādījusi četros gadījumos. “Ir pierādīts, ka daži cilvēki tika ekspluatēti kā vergi,” teica priekšnieks un piebilda, ka tas vilcies vairāku gadu garumā. Šiem cilvēkiem bija jārok, jāveic cits fizisks darbs.

Sievietes noziedzīgajā grupā parasti nodarbojās ar naudas izņemšanu no kontiem. Ja kāds naudu nemaksāja, cilvēki tika atrasti, sisti ar koka nūjām, kasteti, aizvesti uz mežu, iekaustīto un aizvesti atpakaļ uz “pansionātu”. Organizators mocītos cilvēkus uztvēris kā vergus, teica Staļģevics.

Kopumā Valsts policija pierādījusi 55 noziedzīgas epizodes. “Padarīts liels darbs,” sacīja Staļģevics. 16 cilvēki atzīti par cietušajiem, bet strādāts arī ar citiem cilvēkiem, taču viņi atteicās būt cietušā statusā, tāpēc policija pieļauj, ka cietušo ir daudz vairāk.

“Šie cilvēki nevienam neziņoja, pie policijas nevērsās, tāpēc grupa kādu laiku varēja darboties,” teica Staļģevics. Pašlaik organizators un viņa “labā roka” atrodas apcietinājumā, bet pārējiem piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Grupa darbojusies aptuveni trīs gadus. Viņi varētu būt piesavinājušies vairāk nekā 30 tūkstošus eiro. Grupas organizators no sava rūpala dzīvojis labi, braucis ar džipu. Iepriekš bija tiesāts.

 

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar